В ОДЕСІ ПРО ТАКЕ КАЖУТЬ:”Я СОБІ ЗНАЮ, А ВИ СОБІ ДУМАЙТЕ”

Напередодні позачергової сесії міської ради, на якій  розглядалося питання будівництва ТЕЦ в Переяславі-Хмельницькому, особливо напружено довелося попрацювати членам тимчасової депутатської комісії, яка була створена задля того, щоб нарешті досконало розібратися у всіх перепитіях даної проблеми й докопатися до її суті. Протягом трьох днів семеро депутатів, без перебільшення, трудилися не покладаючи рук, адже треба було “перешерстити” цілу кіпу документів, що стосуються діяльності ТОВ “Югенергопромтранс” в нашому місті, починаючи від першої заяви, яку товариство подало до міської ради ще 13 жовтня 2015 року. А після того ще скільки ж всього відбувалося…Однак про все по-порядку

В ОДЕСІ ПРО ТАКЕ КАЖУТЬ:”Я СОБІ ЗНАЮ, А ВИ СОБІ ДУМАЙТЕ”

Похвально. Керівництво ТОВ “Югенергопромтранс” раптом різко подобрішало. Про це свідчило те, що членів комісії допустили на орендовану підприємством в міста землю, щоб депутати на власні очі нарешті мали змогу побачити, а що ж там насправді відбувається. Зауважу, що раніше, а саме наприкінці квітня, коли тут працювала комісія архбудконтролю з Києва, депутатам міської ради, які разом з перевіряючими намагалися зайти на територію, показали від воріт поворот: мовляв, нічого тут шастати — приватне підприємство, просіть спеціального дозволу…

30 травня 2017 року. Вулиця Героїв Дніпра, 38а. На прохідній ТОВ «Югенергопромтранс» делегацію особисто зустрів гендиректор Володимир Куковальський. Біля півтора десятка переяславців (члени комісії, представники ЗМІ, жителі сусідніх із об’єктом, що споруджується, вулиць) послухали розповідь керівника про те, що вже зроблено. 5 гектарів огородженої території, яка раніше була чагарниками, потроху забудовуються. Особливу увагу присутніх привертала величезна установка, як пояснив В. Куковальський, майбутній паровий котел потужністю 18 МВт, біля якої того дня теж велися монтажні роботи. Керівник запевнив, що коефіцієнт його корисної дії понад 90 відсотків, а працюватиме він на біопаливі, деревині, а точніше – на деревній трісці (загадка, де ж її скільки взяти, адже раніше на сесіях представники ТОВ зазначали, що спалюватиметься тут тієї “стружки” аж 72 куби на добу. Уявили собі цю гору?).

До речі, Володимир Олександрович сказав, що цим не переймається, бо вже укладено ряд угод з лісгоспами, тому з сухостоєм проблем не буде… Їх, проблем, не передбачається і з зайвим шумом від роботи насосів, які подаватимуть воду до котла, і від рубильної машини, яка дробитиме ту деревину. Щодо викидів, то гендиректор навіть зауважив: “Після запуску, десь восени, запрошу незалежну експертизу і порівняємо рівень забрудненості з іншими місцевими підприємствами. Обіцяю, якщо найвищим він буде тут, особисто негайно закрию підприємство».

Виходить, що все пречудово? У планах ТОВ побудувати на орендованій землі тенісний корт, волейбольний майданчик, поле для міні-футболу… Коротше — одні задоволення… А як щодо бізнесу? На чому ж тоді прибутки заробляти та кредити віддавати? Не на цій же “соціалці”… І з якої причини останні два роки спостерігається таке протистояння між громадою, владою і “Югенергопромтрансом”? Що ж насправді лякає людей (не тенісні ж корти) і чому вони так переймаються своїм майбутнім, пов’язуючи його з діяльністю саме цього підприємства?

Може, надивилися фільмів жахів в Інтернеті про те, як працює Смілянська ТЕЦ цього ж власника? Так він же возив туди делегацію з Переяслава ще тоді, коли в нашому місті все лише починалося, гарантував екологічність процесу цього альтернативного добування енергії, казав, що ніякої кіптяви з труби, а тим більше попелу, жодних викидів в атмосферу… Виходить, те, що ми бачимо та чуємо в соцмережах — монтаж злостивців? І тут дозволю собі таки посумніватися. Реальні, а не міфічні люди, які проживають нині в Смілі, неабияк потерпають від роботи саме цього підприємства, а в наближених до ТЕЦ мікрорайонах нині активно продається житло… Чому, як думаєте? Інша справа, хто ж його тепер купить? Кому захочеться жити поряд з кіптявою та смородом? Але це вже тема не цієї повісті…

Одним словом, цього разу Володимир Олександрович переконував членів делегації в тому, що обладнання, яке встановлюється в нашому місті, сучасніше від смілянського. Устаткування, мовляв, закуплене в Англії і відповідає жорстким нормам Євро-5 (найвищому нині стандарту безпеки в Україні щодо викидів вуглекислого газу в атмосферу). Тут знову чомусь хочеться зауважити, що саме англійці нині активно переходять на сонячні та вітрові види добування електроенергії, сплавляючи ТЕЦ на біопаливі у менш розвинені країни. Цим самим, до речі, виявляючи й свою турботу про навколишню природу, адже спалювання деревини це, перш за все, нищення лісів. Чи не тому Європа так наполягає нині на знятті мораторію по вивезеннню деревини з України? Своє ж, звісно, берегти треба. Але це вже окрема тема.

Тож екскурсія по орендованій ТОВ “Югенергопромтранс” території відбулася. Члени комісії ознайомилися з пакетом документів — актами, договорами, дозволами, що стосуються спорудження промислових об’єктів на вулиці Героїв Дніпра, 38а, які їм надало керівництво. Далі ще протягом двох днів і ночей депутати вивчали документацію з архівів міської ради.

2 червня 2017 року. Цей день настав. Позачергова сесія по питанню будівництва ТЕЦ в Переяславі. Спочатку головуючий на ній мер міста Тарас Костін прозвітував про зроблену міською радою роботу щодо виконання рішень сесій, якими то відмінялися попередні, то призупинялася робота ТОВ “Югенергопромтранс” по будівництву ТЕЦ в Переяславі, а то й заборонялося будь-яке будівництво за адресою вулиця Героїв Дніпра, 38а.

Відразу всім у залі стає зрозуміло — те, що ТОВ “Югенергопромтранс” зводитиме в місті “об’єкти енергогенеруючих підприємств”, було відомо від самого початку. Від першої поданої ним заяви ще в жовтні 2015 року. Тоді товариство зверталося за наданням дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення двох земельних ділянок в оренду для розміщення будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об’єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій по вул. Г.Дніпра, 38-а/1.

Звіт комісії на сесії зачитала депутат Жанна Федорук. До матеріалів і документів були залучені аудіозаписи сесій, на яких розглядалися питання, пов’язані з діяльністю ТОВ “Югенергопромтранс” в нашому місті.

Було багато конкретики та посилань на документи. Зокрема, комісія встановила, що додаткові земельні питання, які були винесені на 79-ту позачергову сесію Переяслав-Хм. міської ради 6 скликання 20 жовтня 2015 року, і які були пов’язані з діяльністю ТОВ “Югенергопромтранс”, попередньо не розглядалися постійною земельною комісією. Крім того, відсутніми були навіть проекти рішень по них, через що більшість депутатів могли й не знати, за що саме голосують.

В результаті на цій сесії був наданий дозвіл на розподіл ділянки ТОВ “СОБИН” розміром 4,579 га на дві ділянки орієнтовними площами 1,5 га та 3,0790 га. Того ж дня був наданий вже інший дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ТОВ “Енерго-промислова група “Югенергопромтранс” площею 1,5241 га. В такий незаконний спосіб, без набуття чинності першого рішення по ТОВ “СОБИН” про розподіл земельної ділянки, депутати проголосували ще й за відведення земельної ділянки в оренду ТОВ “Енерго-промислова група “Югенергопромтранс”. Крім того, не набувши права на оренду земельної ділянки, група “Югенергопромтранс” на цій же сесії змінила ще й її цільове призначення — код КВЦПЗ.

17 грудня 2015 року на 3-ій сесії міської ради розглядалося питання “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок по вул. Г. Дніпра 38/1 та 38а/1 в оренду ТОВ «Енерго-промислова група “Югенергопромтранс”. Деякі депутати, як було чути з аудіозапису, вже тоді запитували керівництво ТОВ, чи не планує воно будувати ТЕЦ в Переяславі, однак виконуючий тоді обов’язки директора товариства запевнив, що коштів на це бракує. Тому на одній ділянці буде будуватися митний склад для зберігання купленого обладнання ТЕЦ, а на іншій – деревообробний цех. Тобто запитання щодо ТЕЦ знову зависли в повітрі.

На 8-ій сесії Переяслав-Хм. міської ради VII скликання, яка відбулася 1 березня 2016 р. ТОВ «Енерго-промислова група “Югенергопромтранс” звернулося з проханням змінити цільове призначення землі (код КВЦПЗ). Депутати без зайвих запитань дали на це згоду.

А далі ситуація почала виходити у декого з-під контролю. І переяславці, і їх обранці стали здогадуватися про те, що будівництво ТЕЦ у місті таки планується, навіть якісь роботи вже ведуться. Тому на 10-ій сесії 5 квітня 2016 р. при розгляді питання щодо розробки та видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної  ділянки ТОВ «Енерго-промислова група «Югенергопромтранс» було прийняте рішення про їх скасування. Депутати проголосували й за те, щоб юридичний відділ міськради звернувся до прокуратури чи суду з приводу визнання незаконними рішень Переяслав-Хм. міської ради від 20 жовтня 2015 р. Однак міський голова тоді наклав на нього своє вето, а при повторному розгляді питання депутатам вже не вистачило голосів для його подолання.

На наступних сесіях питання будівництва ТЕЦ піднімалися ще і ще: на 11-ій сесії 28 квітня 2016 р., на 16-ій 30 червня 2016 р., на 20-ій 25 серпня 2016 р, на 26-ій 29 грудня 2016 р, на 36-ій 29 травня 2017 р. Щоразу мова знову йшла про заборону її будівництва в нашому місті. Але реакції на всі ті рішення фактично не було.

На позачерговій сесії 2 червня ц.р., зі слів секретаря ради Петра Бочаріна, у справі будівництва об’єктів по вул. Героїв Дніпра, 38-а/1 за увесь час було підготовлено 27 різних документів! “Не можна й зараз сказати, що саме там споруджується”, – зазначив службовець. Він повідомив також і про те, що дозвіл на вже розпочате будівництво може скасувати лише Державна будівельна інспекція. Раніше до неї вже було направлене відповідне клопотання від міської ради. Та відповіді немає й досі…

Дивно виходить, правда? Стільки колотнечі, скільки прийнятих рішень, а віз і нині там… Більше того, ще й винних за допущені помилки не знайдеш… Адже були порушення регламенту, Закону про місцеве самоврядування… Втім ніхто з місцевих чиновників так і не наважився визнати себе винним. То чи можна подібне вважати за нормальне? Цікаво, а за що ж тоді отримують премії по 150-200% з коштів платників податків люди, які не несуть жодної відповідальності за свою роботу?

Член тимчасової депутатської комісії Олена Розовик повідомила присутнім на сесії про те, що ТОВ «Енерго-промислова група «Югенергопромтранс» чомусь не публікувала у місцевій пресі, як того вимагає закон, своєї заяви про наміри побудувати в місті підприємство, яке відноситься до четвертої категорії складності. Натомість в “Експертному звіті щодо розгляду проектної документації за проектом “Будівництво електростанції на біомасі встановленою потужністю 5000 кВт в м. Переяславі-Хмельницькому Київської області” (виходить — планувалася таки ТЕЦ) від 2 серпня 2016 р., здійсненого ТОВ “Українська будівельно-технічна експертиза”, вказана зовсім інша інформація.

ТОВ «Югенергопромтранс», на жаль, не забажав організувати й громадських слухань щодо даного питання, хоч вони й прописані в будівельних нормах. А якби ж бізнесмени зробили це вчасно, то надалі не потрібно було б витрачати стільки сил та нервів на те, щоб виправдовуватися перед людьми. Чи не так?

Деякі присутні в залі переяславці напряму звинувачували керівництво ТОВ у нелюдському ставленні до громади, хтось навіть казав про переслідування й погрози активістам. Вся обстановка на сесії свідчила лише про одне — неправда, яка була закладена в цьому питанні з самого початку, тепер породила величезну недовіру, виправити яку буде дуже непросто.

Дехто з місцевих депутатів, виступаючи на боці ТОВ «Югенергопромтранс», входили в суперечки та перепалки з переяславцями, мовляв, ті своєю недостойною поведінкою заважають “мужам” працювати. А мине ще якийсь час, почнуться нові вибори і ці ж люди знову бігатимуть по своїх округах та заглядатимуть в очі виборцям. Вони вкотре клястимуться їм у вірності та відданості, у тому, що йдуть в депутати лише задля того, щоб відстоювати інтереси громади… Але це буде потім, на наступних виборах. А зараз, виходить, ще мають час для демонстрації і своєї зверхності, і явної неповаги до тих, хто їх колись обирав…

Гендиректор ТОВ «Енерго-промислова група «Югенергопромтранс» Володимир Куковальський виступав одним з останніх. Він повідомив присутнім нову інформацію, мовляв, ТЕЦ вже не буде. Тепер монтується потужний котел для деревообробного підприємства. На запитання, а скільки ж дров у ньому спалюватиметься, відповів, що ці цифри вже називалися раніше. А ще Володимир Олександрович переконаний, що “воду каламутять” конкуренти, бо ж він планує збудувати на тій території кондитерське підприємство та цех по виготовленню твердих сирів… Може й ще щось… Планів багато.

До речі, керівник ТОВ зауважив, що не розуміє, для чого це обговорення організували саме зараз, адже міську владу депутати ще раніше зобов’язали подати позов до суду щодо діяльності “Югенергопромтрансу”. Тому було б логічніше дочекатися рішення суду, а суди, мовляв, в Україні вже реформовані й чесні, а тоді вже про щось й говорити… А ще В. Куковальський перед всіма присутніми пообіцяв висадити на території, де буде знаходитися потужний котел (?), якісь виробництва, тенісний корт, волейбольний майданчик, поле для міні-футболу (нічого не забула, все назвала?) ще й 1000 кущів білих троянд спеціально для депутата Олени Розовик, яка є категоричним противником будівництва енергодобувного підприємства в Переяславі… Ось тоді, мовляв, і побачите, яке там все у нас буде екологічно чисте.

Сесія скінчилася досить несподівано. Коли обстановка в залі накалилася до межі, головуючий закрив її без зайвих попереджень. Однак за рішення тимчасової комісії щодо передачі висновків її роботи до правоохоронних органів депутати все ж встигли проголосувати. Тепер громада чекатиме результатів від спеціалістів юриспруденції. На цьому ніби й можна вже поставити крапку. Але. Люди виходили з зали розчарованими. Одні говорили про те, що їх знову намагаються обдурити. Інші — в передчутті того, що ситуація, яку маємо нині, може повернутися ще невідомо яким боком, адже гроші сьогодні вирішують багато чого, якщо не все. Може, й так… Але за них точно не купиш ні втраченої довіри та нервів, ні загубленої совісті та поваги. В Одесі про таке кажуть: ”У тебя есть деньги, чтоб так себя вести?”

Світлана ПОМОЙНИЦЬКА

В ОДЕСІ ПРО ТАКЕ КАЖУТЬ:”Я СОБІ ЗНАЮ, А ВИ СОБІ ДУМАЙТЕ”