Україну атакує не лише коронавірус, а ще й рак

Україна посідає друге місце в Європі за темпами поширення раку. На обліку в країні нині майже 1 мільйон людей із онкологічною патологією, які успішно пройшли лікування та перебувають у стані ремісії.

Такі дані наводить Центр громадського здоров’я на сторінці у Facebook. Фахівці також нагадали, яких рекомендацій варто дотримуватися, аби організм був у змозі боротися з хворобами.

“Щороку збільшується кількість людей, які повертаються до нормального життя після лікування онкологічного захворювання. Але в тих, хто поборов рак, є високий ризик розвитку ще одного злоякісного новоутворення, серцево-судинних захворювань, діабету й остеопорозу”, – йдеться в повідомленні.

  За темпами поширення раку Україна посідає друге місце в Європі

Аби покращити реакцію організму на лікування, пришвидшити одужання, знизити ризик рецидиву та покращити якість життя, медики радять дотримуватися правил здорового харчування, фізичної активності та уважно стежити за станом здоров’я.

Після завершення лікування, підкреслюють фахівці, пацієнти часто бояться, що рак може повернутися – трапиться рецидив. Щоб побороти страх і мати відчуття контролю над цим, потрібно дотримуватися усіх рекомендацій лікаря та прислухатися до організму.

“Обов’язково повідомляйте лікаря, якщо у вас з’явилися нові симптоми, турбує біль, втома чи безсоння. Повідомте про ліки, вітаміни або трави, які приймаєте. Дотримуйтесь інструкцій щодо планових обстежень. Це допоможе виявити ранні ознаки нового або того ж раку, попередити інші супутні захворювання”, – закликають у ЦГЗ.

Дотримуйтеся здорового способу життя:

  • Фізична активність. Збереження фізичної активності може покращити результати лікування та знизити ризик рецидиву раку молочної залози, товстої кишки й ендометрія (слизової оболонки матки). Важливо попередньо проконсультуватися із лікарем і поступово збільшувати активність.
  • Правильне харчування. Надмірна вага збільшує ризик рецидиву. Проконсультуйтеся з лікарем щодо продуктів, які варто їсти. Експерти рекомендують: фрукти, овочі та цільні зерна. Уникайте продуктів із високим ступенем переробки та червоного м’яса. Обмежте споживання фаст-фудів та іншої їжі із високим вмістом жиру, крохмалю або цукру. Не використовуйте біологічно активні добавки для профілактики раку.
  • Відмовтеся від шкідливих звичок. За даними ВООЗ, щорічно у світі 22% онкохворих помирають від раку, який виник внаслідок куріння. Відмовившись від куріння, можна зменшити ризик розвитку раку на 70%. Вживання алкоголю може підвищити рівень естрогену в крові, що теоретично може збільшити ризик рецидиву.
  • Контролюйте час проведення на сонці. Ультрафіолетове випромінювання найбільш інтенсивне з 10:00 до 16:00. Щодня використовуйте сонцезахисний крем SPF із рівнем захисту не менш як 30.