У світі зникають комахи, чим це загрожує людству
Вони часто є постачальниками “незамінних послуг”, як-от запилення чи боротьба зі шкідниками.
Серед усіх видів тварин і рослин на Землі, які зникають, пів мільйона – комахи. Це може мати катастрофічні наслідки для людства. Про нове дослідження, оприлюднене в авторитетному журналі Conservation Biology, пише AFP.
Основний чинник вимирання – виснаження і знищення довкілля, за ними слідують різноманітні забруднювачі, особливо інсектициди, а також поширення інвазивних видів. Свою роль також відіграють надмірна експлуатація (понад дві тисячі видів комах є частиною раціону людини) і зміни клімату.
Наголошується, що багато видів комах є життєво “важливими постачальниками незамінних послуг”, включно із запиленням, обігом поживних речовин і боротьбою зі шкідниками.
“Нинішня криза зникнення комах викликає глибоку тривогу”, – сказав Педро Кардосо, біолог з Фінського музею природної історії і провідний автор оглядового дослідження. “Тим не менше, те, що ми знаємо, є лише верхівкою айсберга”, – додав він. Учений наголосив, що головна провина за зникнення комах – на людях.
Минулого року дослідники приголомшили результатами першого глобального наукового огляду скорочення популяцій комах: понад 40% видів комах поступово зникають у всьому світі, а третина видів перебуває на межі повної загибелі. За словами авторів огляду, загальна кількість комах щорічно знижується на 2,5%. Якщо так триватиме і далі, комахи можуть зникнути з лиця Землі протягом лише одного століття. Згодом екологи розповіли, що може зробити кожен для запобігання катастрофі.
Вимирання комах – ймовірно, лише частина так званого шостого масового вимирання. Масовим вимиранням зазвичай вважається втрата приблизно 75% усіх видів, що існують на Землі, протягом невеликого у геологічному розумінні проміжку часу – він має бути меншим ніж 2,8 млн років. Наразі визначається 5 таких великих періодів. Проте останнім часом точиться усе більше розмов про те, що ще один, шостий період масового вимирання, уже розпочався. При цьому, він перший, спричинений людиною.