У Києві планують висадити 1 мільйон дерев

Мільйон
Посади дерево – допоможи планеті!

По оцінкам вчених на планеті щорічно вирубують понад 15 млрд дерев! За той же час виростає всього 5 млрд… Нескладно підрахувати, що колись на землі настане день коли взагалі не залишиться великих рослин. Але, що буде, якщо кожна людина посадить хоча б одне дерево?

– У той час як наша планета прискореними темпами втрачає представників тваринного світу, один дуб може послужити дахом для 500 різних видів. Тому посадку одного дерева можна порівняти з будівництвом цілого багатоповерхового будинку – каже голова Національної Екологічної Ради України (НЕРУ) Олександр Чистяков – А через поглинання сонячного світла, дерева створюють тінь, і знижують температуру повітря, допомагаючи таким чином охолоджуватися ґрунту. Так в міських кварталах з деревами влітку може бути на десять градусів прохолодніше, ніж без них. Просто уявіть різницю між 35 градусною спекою і комфортною 25 градусною температурою. Також тінь дерев може значно зменшити витрати на кондиціонування будівель, це може заощадити до 25% енергії.

Ні для кого не є секретом що екологічна обстановка в країні незадовільна. Глобальний Альянс з питань здоров’я та забруднення (GAHP) поставив Україну на четверту позицію серед європейських країн за кількістю смертей, обумовлених забрудненням навколишнього середовища. У нас в країні щорічно помирає понад 60 тисяч людей через незадовільний екологічний стан.

Всесвітня організація охорони здоров’я стверджує, що кількість хворих на онкологію при збереженні нинішніх тенденцій, збільшиться на 60% в найближчі два десятиліття.

Основною причиною є: забруднене повітря.

Українська столиця в останні роки на собі відчула що таке «смог». На столичних вулицях загазованість повітря досягла критичних позначок через підвищений вміст формальдегіду, фенолу, фтористого водню, аміаку, діоксиду азоту, оксиду вуглецю.

Ці забруднювачі роблять наше повітря отруйним смогом. Вони викликають запальні процеси, формування тромбів, запалення стінок судин. МОЗ каже, що в 2019 році 78% передчасних смертей від інфаркту та інсульту спровоковані забрудненням повітря. Але ж зовсім недавно Київ вважався найзеленішою європейською столицею …

На Всесвітньому економічному форумі в Давосі в цьому році організатори поставили амбітну мету – висадити 1трілліон дерев для протидії зміни клімату. Київ приєднується і робить свій внесок. У столиці планують висадити 1 мільйон дерев. Кияни, бізнес, активісти – всі можуть зробити внесок, щоб нові зелені насадження прикрасили місто. Тепер справа за мешканцями столиці. Міська влада для здійснення цього завдання надає «інструмент»: саджанці, локації для висадки, необхідний інвентар.

– Дерева – це зелені легені столиці. Нехай місто почне дихати на повні груди. А допомогти йому в цьому дуже просто. Потрібно вам тільки вибрати локацію де це можна і потрібно зробити. Їх список ви знайдете на сайтах КО «Київзеленбуд» – говорить начальник Управління екології та природних ресурсів КМДА Андрій Мальований – Півгодини вашого часу, невелике корисне фізичне навантаження на свіжому повітрі і наш Київ перетвориться. Хочеться вірити, що кияни які щиро люблять своє місто протягнуть йому і собі руку допомоги!

На першому етапі цієї зеленої Акції висадять сто тисяч дерев різноманітних видів. Управління екології та природних ресурсів КМДА надасть до висадки саджанці: платана, клена, граба, липи, ясеня, туї, сосни чорної, ялинки звичайної, горобини, червоного дуба, яблуні, сакури, берези, акації, каштана.

Мало хто знає, але коріння дерев допомагають фільтрувати шкідливі домішки і утримувати воду в ґрунті. В результаті чого в каналізацію потрапляє менше рідини, і зменшується кількість стічних вод. А це дуже важливо сьогодні для Дніпра. Надмірне забруднення головної водної артерії країни призвело до того, що річка щороку літом, цвіте всіма барвами веселки.

Київ побудований на пагорбах. Багато вулиць на схилах … У той же час коренева система дерев утримує ґрунт під час сильних злив, запобігаючи його вимиванню і зсуву, зберігаючи будівлі цілими, а людей живими. Тільки уявіть собі, що одне доросле тридцятиметрове дерево в період зростання може увібрати майже 41 тисячу літрів води з ґрунту, після чого насичує живою вологою повітря.

Нам з самого дитинства відомо, що люди вдихають кисень, а видихають вуглекислий газ. Дерева роблять те ж саме, але тільки навпаки … і під час фотосинтезу виробляють і випускають кисень у вигляді побічного продукту. Це дуже важливо, так як надлишок вуглекислоти накопичується в атмосфері, посилюючи парниковий ефект і сприяючи глобальному потеплінню.

Отже, чим більше дерев на планеті, тим більше шкідливих речовин ними поглинається.

– Кількість виробленого кисню залежить від виду, здоров’я дерева і температури навколишнього середовища. Вони так само вбирають в себе потенційно шкідливі забруднювачі такі, як діоксид сірки і чадний газ. А їх крона діє, як фізичний фільтр, затримуючи частинки пилу, диму і смогу – розповідає голова Громадської ради при Держекоінспекції Михайло Захарченко – Якщо кожна людина на планеті посадить одне дерево, то рівень пилу в повітрі може бути знижений на 75%.

Також не варто забувати, що крім висадки дерев необхідно зберегти той вітчизняний  зелений фонд, що ще залишився. А з цим в країні серйозні проблеми. Державна екологічна інспекція України, на яку покладено функції природоохорони, не працює. І причиною цього в першу чергу некомпетентність її керівництва. На сьогодні «кадрове» питання в Міністерстві енергетики та захисту навколишнього середовища, а так само в Держекоінспекції паралізувало виконання державної екологічної політики та зупинило життєво необхідну для країни природоохорону.

З моменту зародження сільського господарства, за підрахунками деяких експертів, люди вирубали понад три трильйони дерев. Але сьогодні, по всьому світу робляться кроки по їх відновленню.

Дослідження 2019 року припускають, що посадивши ліс розміром в один великий континент, людство може нейтралізувати 205 мільярдів тон вуглецю. Але для більш повного ефекту так само при цьому необхідно обмежити кількість викидів.

У сучасних реаліях відновлення лісів є найкращим і найдоступнішим на сьогоднішній день рішенням для боротьби з кліматичними змінами. Навіть з урахуванням існуючих міст та сільськогосподарських земель на планеті вистачить місця, щоб засадити деревами 9 мільйонів квадратних кілометрів.

Швейцарські вчені розробили своєрідну «зелену» карту світу, відзначивши на ній де саме можна посадити ці лісові масиви. Передбачуваний зелений масив можна порівняти з територією США. Що абсолютно здійсненне завдання.

По підрахункам за майбутнє десятиліття ці нові дерева могли б поглинути майже 750 мільярдів метричних тонн вуглекислого газу! Що дорівнює забрудненню атмосфери за останні двадцять п’ять років. Причому значна частина позитивного ефекту настане відразу, оскільки молоді дерева в період росту поглинають більше вуглекислого газу.

Прогнози свідчать, що до 2050 року населення планети зросте з 7,5 до 10 мільярдів. Буде потрібно збільшення обсягів виробництва сільськогосподарської продукції. А це означає, що продовжиться наступ полів на ліси. У планети немає часу чекати зручного часу для відновлення. І тому природозахисники пропонують діяти вже прямо сьогодні.

Ми не самотні в боротьбі за благополуччя нашої Землі. Мільйони людей, кожен на своєму місці в своєму куточку світу, намагаються внести вклад в загальну справу порятунку планети. Адже це наш з вами спільний Будинок!

– Давайте прагнути до життя в гармонії з природою, будуючи з нею відносини на цивілізованій, поважної основі! – кажуть фахівці Національної Екологічної Ради України.

Досвід останніх років показує, що перебування в лісах і парках знижує кров’яний тиск і знижує рівень гормонів, таких як кортизон і адреналін пов’язаних зі стресом.

– Отже, якщо кожна людина на планеті посадить хоча б одне дерево, то вісім мільярдів чоловік у всьому світі стануть трохи щасливішими. Давайте відновлювати природу разом! Давайте подаруємо планеті ще один шанс! – закликають в Управлінні екології та природних ресурсів КМДА.

Прес служба Національної Екологічної Ради України