ТРЕТЬОГО НЕ ДАНО. ЧОМУ УКРАЇНЦЯМ ВИГІДНО УХВАЛЕННЯ ЗАКОНУ ПРО АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД

Корупція – спрут, який щодня заважає нормально жити українцям. Не є здивуванням, що такий стан був і лишається смислом існування чиновників найвищого рангу.

Політична і чиновницька еліта України фактично недоторкана для закону. Єдина річ, яка може це змінити – спеціальний суд, який займатиметься виключно ними. Біда в тому, що створити його мають ті ж самі люди,яких він і може посадити за грати, йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень.

Навряд чи є ті хто вірить, що, якщо не з’явиться механізм здатний зупиняти тих, чий статус досі робив їх недоторканим для закону. Саме створення суду для тих, хто грабує мільйонами і мільярдами, вимагають іноземні кредитори України. Саме під їхнім тиском влада була змушена створити Антикорупційне бюро та прокуратуру. Ці органи їх трохи лякали, бо були майже непідконтрольні усталеній хабарницькій вертикалі. Однак, поки будь-яку справу можна було заблокувати в суді, ситуація лякала мало. Антикорупційний суд критично потрібен Україні, бо звичні суди не можуть і не хочуть розбиратися з корупціонерами, а це дірявить наші кишені.

“Антикорупційний суд, винесши ці вироки, дає можливість це все майно – а це мільярди – повернути в бюджет, а відповідно, реалізовувати соціальні програми, які є в державі. Зараз таких коштів немає. Це якраз той результат, який ми очікуєм – не тільки посадка, не тільки справедливе покарання для тієї людини, яка обгрунтовано підозрюється в корупції, а це якраз і пряме повернення коштів до бюджету. Крім того, рішення суду будуть сприяти, що й ці самі схеми будуть зникати, а це сприятиме наповненню бюджету”, – переконаний Артем Ситник, голова НАБУ.

Антикорупційний суд створює закон, а закон ухвалює парламент. Саме там цього тижня стала видна верхівка айсберга небажання керівництва держави запустити роботу суду. Майже дві тисячі поправок до закону покликані були затягнути процес. Протистояння розгорілося в питанні хто, як і з-поміж кого призначатиме антикорупційних суддів.

“Це повинні бути такі люди, які володіють такими моральними якостями. Мають такий життєвий шлях, який не викликає й крихти суспільного сумніву. Втрата найменшої суспільної легітимності підриває доцільність створення такого суду в цілому. На превеликий жаль, основні рішення ухвалюються не у цих стінах, не в парламентських, а в інших кабінетах”, – сказав нардеп від фракції “Самопоміч” Руслан Сидорович.

Опозиція прямо дорікає президенту спробами завалити створення Антикорупційного суду. Главу держави підозрюють у намаганні зробити суддями залежних від нього людей, хоча це й не збігається з його публічними обіцянками

“Чекайте, але він же на словах обома руками “за”? Можна бути “за”, тільки можна ухвалити закон без ключової правки і після цього закон не буде діяти. Робиться це хитро, не руками президента, не руками президентської фракції, а просто хтось вносить на підтвердження і таким чином ключові правки починають злітати… Страшніше інше – станом на ось цю хвилину жодного рішення стосовно міжнародних експертів і їхнього права вето на найбільш одіозні фігури, які будуть подаватися на суддів Антикорупційного суду, так і немає. І це особиста відповідальність президента: він веде ці переговори”, – переконував нардеп від “Батьківщини” Сергій Соболєв.

Короткий підсумок підкилимної боротьби “за” та “проти” Антикорупційного суду цього тижня такий: закон не ухвалено. Суперечка про тих, хто виноситиме вироки чиновним хабарникам, стала гострою і зависла в повітрі. Щоправда, Петро Порошенко сповнений оптимізму і переконує, що це питання лише двох календарних тижнів. “Розгляд в другому читанні триває. Я сподіваюся, що наступного тижня Верховна Рада матиме можливість ухвалити цей закон в цілому. Народні депутати уповільнюють процес, але цій новій політичній інституції бути. Остаточна версія буде погоджена з міжнародними партнерами. В червні Україна має проголосувати, а я повинен підписати цей важливий законопроект”, – наголосив глава держави.

Перекладаючи відповідальність на депутатів, президент не згадує, що саме західні партнери і кредитори, наполягають на чесному відборі суддів Антикорупційного суду. Вони не хочуть повторення проблеми, яку побачили трохи раніше, коли обиралися судді Верховного суду.

МВФ говорить прямо: ми не позичимо уряду грошей на підтримку штанів, якщо ви не створите Антикорупційний суд на чесних засадах. Не хочете – шукайте кредити в іншому місці, ваша економіка слабка і без них ви не втримаєте ситуацію під контролем.

“5-7 червня закон має бути проголосований. Інакше ми не отримаєм транш МВФ. Це означає впродовж року з великою вірогідністю дефолт. Дефолт – це від 40 гривень за долар, що потягне ціни на всі споживчі товари вверх”, – не виключає голова громадської організації “Центр протидії корупції” Віталій Шабунін.

Словом, лише здається, що Антикорупційний суд – це велика політика і простому громадянину ні до чого. Навпаки, саме хабарний змій з’їдає заробітки та заощадження.

Такий шлях проходила і проходить Румунія, де давно відбувають покарання за хабарі і члени уряду і родичі президентів, та все одно влада досі намагається процес гальмувати і тоді сотні тисяч людей виходять на вулиці Бухареста, аби домогтися справедливості і не дати корупціонерам повернути країну в злидні. Українська влада діє схожим чином з румунською, бо й страхи ті самі.

“Це – страх! Банальний страх того, що там сидять люди, деякі люди в парламенті відчувають небезпеку вже зараз, від незалежної антикорупційної судової інституції. Створення цього суду – це екзамен на наявність політичної волі у політичної еліти щодо боротьби з корупцією… На жаль, мені здається поки що цей екзамен влада провалює”, – стверджує Артем Ситник.

“Порошенко і його депутати обирають між економічною руйнацією всієї країни, економіки як такої, і власною безпекою. Мені здається, для них власна безпека важить більше. Тому наше завдання зробити так, щоб вони зрозуміли, що економічна руйнація набагато більш небезпечна для них, персонально для кожного, ніж Антикорупційний суд”, – додав Шабунін.

Чи призведе гальмування з Антикорупційним судом до громадської непокори зараз складно сказати, особливо в період літнього міжсезоння. Станом на зараз переговори тривають і всередині країни і на міжнародному рівні. Останній час Ч для ухвалення реформаторського закону влада назвала сама – 5-7 червня.

Сергій Швець

Більше читайте тут: https://tsn.ua/politika/tretogo-ne-dano-chomu-ukrayincyam-vigidno-uhvalennya-zakonu-pro-antikorupciyniu-sud-1162152.html

Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *