Стрімке підвищення «мінімалки» вдарить по малому та середньому бізнесу – експерти
Різке підвищення мінімальної заробітної плати до 3200 грн може мати негативні наслідки для вітчизняних підприємців та економіки загалом. Про це заявили члени бізнес-коаліції «Громадська платформа «Податки для економічної свободи» під час засідання 9 листопада.
На початку обговорення думки членів коаліції щодо підвищення мінімальної заробітної плати вдвічі, про що нещодавно повідомив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, розділились. Проте більшість експертів зійшлися на тому, що таке раптове підвищення може перекреслити попередні позитивні напрацювання та негативно вплине на стан економіки. Вони переконують: різке підвищення доходів певної частини населення у той час, коли відсутнє таке ж стрімке зростання товарної пропозиції, призведе до девальвації та інфляції. Ба більше, наявність великої частки тіньової економіки не дозволяє провести точні розрахунки наслідків такої ініціативи.
Експерт Реанімаційного пакету реформ Олег Гетьман переконаний, що з новою мінімальною зарплатою більшості підприємствам доведеться скорочувати або оформляти своїх працівників на півставки. Адже відбудеться значне збільшення податкового навантаження на бізнес. Окрім цього, підприємці будуть змушені підмітати ціни на свою продукцію, а отже, – негативні наслідки торкнуться і населення. Тож він впевнений, що заявлена сума у 3200 грн є непід’ємною як для держбюджету, так і для фонду зарплат приватних підприємств.
З ним погодився і координатор «Громадської платформи «Податки для економічної свободи» Олег Лиховид:
«Постраждають легально зайняті працівники здебільшого малих та середніх підприємств у відносно невеликих містах, включно навіть з багатьма обласними центрами. Значна їх кількість або втратить роботу, або буде переведена на неофіційну зайнятість», – вважає він.
Учасники коаліції запевняють, що приватні підприємці, які працюють за спрощеною системою оподаткування, змушені будуть вдвічі збільшити відрахування до Пенсійного фонду, а це знизить їхній чистий прибуток та підштовхне до роботи в «тіні». На їхню думку, не є значною проблемою підвищувати мінімальні соцстандарти, але важливо, щоб це відбувалося у відповідності до реального стану економіки.
Деякі учасники наголосили, що така ініціатива схожа не на економічно виважене, а швидше, на політичне рішення. Підвищення рівня життя населення є вкрай необхідним, але воно має відбуватисяпоступово та природнім шляхом. Так, воно має здійснюватися одночасно зі зростанням економіки та збільшенням кількості робочих місць. А такі зміни можливі за умови зростання рівня економічної свободи, підтримки розвитку бізнесу та дерегуляції.
Участь в обговоренні також взяв словацький реформатор, співголова Стратегічної групи радників із підтримки реформ в Україні Іван Міклош. Він запевнив, що подолання бідності в Україні можливе лише за умови стабілізації економіки та ефективних реформ. Експерт зауважив, що за останні два роки в Україні в цьому напрямку було зроблено багато, але потрібно було зробити ще більше.
За його словами, дуже важливо провести ефективну судову реформу, побороти корупцію та розпочати приватизацію державних підприємств. А створення комфортних умов для підприємницької діяльності сприятимуть швидкому залученню іноземних інвестицій, що також позитивно вплине на розвиток української економіки.
Іван Міклош розповів, що Словаччина успішно пройшла цей шлях і може бути гарним прикладом для України. Сьогодні ця країна є членом Європейського Союзу, а також єврозони. Реформи дозволили Словаччині з порівняно відсталої країни перетворитися на серйозного гравця на міжнародному ринку. До прикладу, ще 27 років тому Словаччина взагалі не виробляла автомобілів, а сьогодні ця країна є одним із найбільших виробників автомобілів у світі з розрахунку на душу населення.
Він запевнив, що Україна має всі передумови аби повторити успіх Словаччини, але для цього розпочинати шлях перетворень потрібно вже сьогодні. І реформи мають бути не поверхневими, а глибокими, швидкими та комплексними.
«Без збалансованості бюджету, подолання тотальної корупції вирішити проблему бідності в країні неможливо. Починайте із стабілізації макроекономіки, потім переходьте до структурних змін, заснованих на дерегуляції, лібералізації, приватизації та посиленні економічної свободи. Ви, українці, маєте багато досвіду, як хорошого, так і поганого. Його потрібно використовувати. Так, багато хто розчарований, що все відбувається не дуже швидко, але обраний вами шлях – дуже важливе досягнення», – сказав він.
Збільшення мінімальної зарплатні українців у два рази експерт прокоментував так:
«Це супроводжується деякими ризиками, передусім, пов’язаними із зайнятістю населення та конкурентоспроможністю в деяких сферах, але я спілкувався з представниками Міністерства фінансів, вони всі ці ризики опрацьовують», – запевнив Міклош.
Проаналізувавши всі «за» та «проти», наприкінці зустрічі учасники зійшлися на тому, що збільшувати мінімальну заробітну плату необхідно, але поступово, аби не було завдано суттєвої шкоди бізнесу. Проте вони наголосили, що замість адміністративного встановлення мінімальної заробітної плати потрібно проводити незалежний об’єктивний розрахунок вартості мінімального рівня життя, який стане орієнтиром для становлення трудових відносин.
Додамо, що раніше Міністр соцполітики Андрій Рева повідомив, що підвищення мінімальної заробітної платні до 3200 грн можливе лише за умови збільшення дохідної частини бюджету на 38 млрд грн. У цей час радник Президента України Петра Порошенка Лешек Бальцерович рішення про підвищення «мінімалки» назвав «неприємним сюрпризом» від Кабміну. За його словами, воно було озвучене без надання необхідних розрахунків. Як і Іван Міклош він переконаний, що скорочення бідності не може відбуватися без зниження інфляції та покращення бізнес-клімату в країні.