Справа, яка топить президента. Як “оборонгейт” вплинув на шанси Порошенка бути переобраним

Напередодні президентських виборів Петро Порошенко опинився в епіцентрі потужного скандалу в оборонному секторі, який може коштувати йому другого терміну, пише журнал НВ.

Холодний душ

2 млн переглядів – саме стільки отримав у YouTube не придуманий, а реальний серіал про корупцію в оборонній сфері воюючої України. Його автори – команда розслідувального журналістського проекту Наші гроші з Денисом Бігусом.

Для сюжетів, які розповідають про хабарництво в країні, 2 млн – це фантастичні цифри: у тих же Наших грошей, які роками випускають подібні розслідування, середній показник переглядів кожного раніше коливався в межах 20-50 тис. Тепер же число тих, хто ознайомився з п’ятисерійною журналістською сагою, яка загрожує грунтовно “перетрусити” українську владу, зростає з кожним днем.

Журналісти оприлюднили інформацію про те, що між держконцерном Укроборонпром та постачальниками військової продукції для його підприємств утворилася “прокладка” ділків. Перший з них – Ігор Гладковський, син Олега Гладковського, екс-першого заступника секретаря Ради національної безпеки і оборони (РНБО). Гладковський-старший, який був куратором оборонки, є ще й давнім бізнес-партнером президента Петра Порошенка. Саме з подачі голови держави він отримав високу посаду в Радбезі.

Після перших серій розслідування команди Бігуса – вони виходили з тижневим інтервалом – сам Порошенко і звільнив Гладковського-старшого. Але малою кров’ю президент явно не відбудеться. Розслідування Наших грошей може стати для Порошенка тим, чим для американського президента Річарда Ніксона став Уотергейт, – кінцем кар’єри.

Сюжети Наших грошей стали резонансними з тієї причини, що за кілька тижнів в країні пройдуть вибори голови держави. І кандидат Порошенко є одним з топових претендентів на перемогу. Принаймні до недавнього часу він мав усі шанси потрапити до другого туру.

Тепер же політологи беруться за голову: ніхто не очікував, що п’ятирічний президентський термін Порошенко закінчиться скандалом в оборонці. Адже голова держави будував свою виборчу кампанію під гаслом Армія. Мова. Віра. А з розслідування випливає, що оточення Порошенка якраз на армії і заробляло. Та ще й робило це під час війни на сході країни.

“Якщо людина винна, вона має бути в тюрмі, хто б це не був”, – жорстко прокоментував сам голова держави скандал навколо Укроборонпрому. При цьому Гладковські свою провину заперечують і подали на журналістів до суду. Експерти поки не беруться прогнозувати, хто саме опиниться у в’язниці. Але в одному вони сходяться: на самого Порошенка скандал вплине найбільш негативним чином.

Президент вже отримав перший холодний душ від хвилі, піднятої оборонгейтом: за даними соціологів з групи Рейтинг, на початку березня, тобто вже після виходу перших серій розслідувань команди Бігуса, кандидат Порошенко втратив друге місце за популярністю серед електорату.

А адже ще наприкінці лютого чинний голова держави хоч і поступався кандидату Володимиру Зеленському, але випереджав свою конкурентку Юлію Тимошенко. Тепер Леді Ю друга. І падіння рейтингу голови держави продовжиться. А це означає, що надії Порошенка про другий президентський термін тануть на очах.

Неприємності загрожують голові держави і на зовнішньополітичному фронті, на якому він звик добиватися перемог. Агентство ділових новин Bloomberg, новинна мережа Reuters, фінансований Держдепом канал Голос Америки і багато інших серйозні ЗМІ повідомили всьому світу про масштаби корупції в українському оборонному комплексі. “Я чую дуже багато роздратування від дипломатів і іноземних журналістів з приводу розслідування команди Бігус”, – ділиться своїми спостереженнями Анатолій Октисюк, політичний аналітик експертного центру Дім демократії.

Відкати під грифом секретності

Наші гроші, грунтуючись на фактах, документах, контрактах і листуванні організаторів схем, показали, як повз український оборонний бюджет проходить багатомільйонний грошовий потік. Мінімум 250 млн грн, за даними журналістів, осіли в кишенях колишнього співробітника Укроборонпрому Віталія Жукова, а також бізнесменів Андрія Рогози та Ігоря Гладковського завдяки схемам з поставками для заводів з орбіти Укроборонпрому.

Ця трійця організувала постачання контрабандних запчастин з Росії, а потім перепродавала їх за завищеними цінами Київському, Львівському, Харківському та Житомирському бронетанковим заводам. Ключовою компанією, через яку проходили гроші, була Оптимумспецдеталь, де-факто контрольована Рогозою. Іноді фірма продавала заводам техніку, яка була на складі у самих же підприємств. У деяких випадках роль посередника брала на себе Кузня на Рибальському – завод, який до недавнього часу належав Порошенку. Причому все це тривало роками.

Ще на початку 2016- го НВ почув імена Рогози і Жукова від джерел у бельгійській компанії Intertex, яка хотіла поставити двигуни для Київського бронетанкового заводу. Тодішнє керівництво цього підприємства запропонувало бельгійцям домовлятися з Рогозою і Жуковим, які вимагали відкату, розповідало джерело. У підсумку угода не відбулася.

Справа, яка топить президента. Як "оборонгейт" вплинув на шанси Порошенка бути переобраним

Фото: Скріншот сюжету Наші гроші / Bihus.Info

Але не лише на бронетанковій техніці спеціалізувалися ці двоє. За їхньої участі Укрспецекспорт, дочірня компанія Укроборонпрому, закупила, за даними журналістів Наших грошей, російські висотоміри для ремонту двох літаків АН-26. Ремонтував техніку завод 410, а чистий прибуток посередників склав близько $450 тис. Про всі ці схеми знав Гладковський-старший, стверджують журналісти команди Бігуса, і іноді навіть допомагав вирішувати проблеми при поставках.

Утім, тепер з’ясувалося, що в Генпрокуратурі про ці схеми знали ще три роки тому. Принаймні нещодавно генпрокурор Юрій Луценко на засіданні РНБО заявив, що слідчі ось-ось готові були передати справи до суду. Але журналісти якимось чином примудрилися отримати матеріали слідства і випередили прокурорів. У 2017-му до розслідувань підключилося Національне антикорупційне бюро (НАБУ). Про це розповів Володимир Рисенко, адвокат і член Харківського антикорупційного центру. “І жодної реакції ані РНБО, ані президента на ці розслідування не було, – скаржиться юрист. – Це ж кричущий факт”.

“Звичайно, дуже сумно, що те, що не могли зробити за три роки, при бажанні виявилося можливим зробити за тиждень”, – каже з цього приводу Леся Іванова, автор резонансного розслідування. І вона, і Бігус неодноразово заявляли про те, що не “підгадували” з виходом свого розслідування під вибори, а випустили його тоді, коли сюжети були повністю готові.

Наші гроші встановили, що правоохоронці не просто затягували розслідування корупційних схем в Укроборонпромі, а ще й покривали їх. На доказ журналісти оприлюднили переписку фігурантів скандалу, у якій ті обговорюють розмір винагороди та те, кому вона призначена. Зокрема, мова йде про те, що з ДФС вирішувати питання простіше і дешевше, ніж з ГПУ.

Генпрокурор Луценко одразу ж заявив, що його відомство не гальмувало справи, у яких фігурувала Оптимумспецдеталь, а займалося лише її фіскальними злочинами. Розслідувати корупційну складову ГПУ, за словами її шефа, не може згідно із законом – такими справами, мовляв, займається НАБУ.

Антикорупційному бюро теж дісталося від команди Бігуса: журналісти стверджують, що заступник голови НАБУ Гізо Углава особисто викреслив Оптимумспецдеталь зі списку фіктивних фірм, з якими Укроборонпрому не рекомендувалося вести бізнес. Після того як прозвучала ця інформація, у відомстві Артема Ситника, голови НАБУ, поспішили заявити: з жодних списків вони нічого не викреслювали. І не затягували розслідування, а зуміли залучити до відповідальності ряд топ-чиновників: заступника міністра оборони, начальника бронетанкового управління Збройних сил України, керівництво Львівського бронетанкового заводу. Так, кілька діб у Лук’янівському СІЗО провели Владислав Бельбас і Павло Барбул, нинішній і колишній директора Спецтехноекспорту (СТЕ), експортно-імпортного підрозділу Укроборонпрому. НАБУ підозрює їх у причетності до розтрати $2,2 млн, але поки обидва вийшли на свободу під заставу.

Спецтехноекспорт фігурував у торішньому розслідуванні НВ, де була описана схема з експортом детонаторів з заводу Імпульс через кіпрський офшор. В останньому осідала різниця між реальною і номінальною ціною поставки – за даними НВ, вона склала 600 тис. євро.

“Жоден зі співробітників НАБУ не брав хабарів, і для нас підтвердити це законним шляхом – справа честі”, – підкреслюють зараз у бюро. Але ці слова не переконали раду громадського контролю НАБУ: там уже закликали Ситника відсторонити Углаву з посади. І вчинити так само з детективами, які фігурують у розслідуванні Наших грошей.

У будь-якому випадку тепер перевіркою даних команди Бігуса про причетність НАБУ та інших правоохоронців до оборонних схем Гладковських займеться Державне бюро розслідувань (ДБР). “На жаль, те, що побачила Україна, геть дискредитує всі антикорупційні і правоохоронні органи”, – говорить з приводу розслідування Наших грошей депутат Борислав Береза, член антикорупційного комітету Ради.

Оборонгейт для Порошенка

Порошенко почав реагувати на розслідування Іванової – Бігуса практично відразу. Він не тільки звільнив Гладковського. “Ситуація вимагає швидких і рішучих дій. Порушено 400 кримінальних справ. Пред’явлено 120 звинувачень, – заявив в одному зі свіжих інтерв’ю президент. – Керівники підприємств або звільнені, або отримали вирок суду”. Порошенко уточнив, що після його звернення правоохоронці відкрили 10 додаткових справ по Укроборонпрому. “Проведено обшуки у всіх фігурантів [в тому числі і у Гладковських], – розповів він. – Гарантую: ті, хто вкрав, будуть нести відповідальність”.

Також голова держави пообіцяв зробити оборонну сферу більш прозорою і провести аудит Укроборонпрому. Зайнятися ним, на думку президента, має одна з фірм “великої четвірки” – так називають учасників найвищої світової аудиторської ліги. Справа, яка топить президента. Як "оборонгейт" вплинув на шанси Порошенка бути переобраним

Порошенко розраховував і на голоси 300 тис. військових / Фото: Прес-служба АП

Крім того, як помітила Інна Волосевич, заступник директора дослідницького агентства Info Sapiens, Порошенко зараз намагається відіграти створений негатив обіцянками індексації пенсій та пропагуванням себе як меншого зла.

Аудит Укроборонпрому міг статися і раніше. Ще восени 2015 року тодішній прем’єр Арсеній Яценюк подав у Верховну раду законопроект про корпоративне управління, яким хотів збільшити прозорість у держкомпаніях. У тому числі в Укроборонпромі. І Рада навіть підтримала цю ініціативу. Однак саме Порошенко відмовився підписувати цей закон. У пояснювальній записці президент аргументував свої дії тим, що Укроборонпром повинен бути поза дією проекту про прозорість держкомпаній.

У підсумку, за словами Гліба Каневського з проекту Марлін, який моніторить корупцію в оборонній сфері, тепер в Укроборонпромі панує повний безлад. 40% виробничих потужностей концерну – банкрути. Проте у них є контракти, на базі яких і укладають корупційні оборудки.

Але якщо в Укроборонпромі безлад давно, відзначають експерти, то з рейтингом Порошенка проблеми почалися саме зараз, за два тижні до першого туру президентських виборів. “Розслідування Bihus.info руйнує патріотичний імідж Порошенка”, – вважає політолог Володимир Фесенко.

11 березня группа Рейтинг випустила свіжий замір електоральних настроїв. Порошенко опустився в ньому на третє місце, поступившись Тимошенко. Зараз у чинного президента 16,8% підтримки, яких може не вистачити для виходу в другий тур. Адже у Леді Ю – 18,3%, а у лідера гонки Зеленського – 24,7%. “Скандал в оборонці знизив рейтинг Порошенка, який частково перейшов до Анатолія Гриценка в якості електоральної підтримки”, – говорить соціолог Олексій Антипович, директор групи Рейтинг. Якщо у Гриценка до скандалу було 7,7% підтримки, то зараз – 10,3%. І цей кандидат перебрався з п’ятого місця на четверте.

“Найбільшим бенефіціаром скандалу в Укроборонпромі виявився Гриценко”, – згоден з Антиповичем політолог Октисюк. За його прогнозом, з тієї чверті виборців, яка на сьогодні ще не визначилася з вибором – а це приблизно 7,5 млн осіб, – Порошенко міг набрати ще 8-10% голосів під час голосування. Однак вже не зробить цього. І в підсумку може програти в першому турі, надавши можливість Зеленському та Тимошенко битися за головну ставку – президентське крісло. Крім того, за Порошенка мали намір голосувати військовослужбовці – це близько 300 тис. осіб, говорить Октисюк. За його підрахунками, це ще 3-4% голосів. І їх глава держави може недорахуватися.

Андрій Тетерук, один з лідерів фракції Народного фронту (НФ), що входить до пропрезидентської більшості, в розмові з НВ не приховував обурення скандалом навколо Укроборонпрому. Мовляв, на Заході навіть підозра про участь у подібних махінаціях змушує політиків йти у відставку. “Всі повинні розуміти, що покривати корупцію – це стріляти собі в ногу”, – підкреслив Тетерук.

А в Блоці Петра Порошенка (БПП) визнають, що оборонгейт, можливо, вдарить по популярності президента. “Зазвичай люфт [для поширення інформації] між ЗМІ та населенням становить 14 днів”, – говорить Вадим Денисенко, народний депутат від президентської фракції. Іншими словами, саме до дати виборів настрої населення відобразять реакцію на розслідування Наших грошей.

Опоненти Порошенка вже відчули запах крові. Тимошенко, наприклад, закликала розпочати процедуру імпічменту глави держави. “Скандал став дуже важливим негативним фактором для президента”, – уточнює Ігор Луценко, депутат з фракції Батьківщини.

А Оксана Сироїд, віце-спікер парламенту, яка пройшла в Раду в складі Самопомочі, в коментарі НВ підкреслила: Порошенко повинен понести політичну відповідальність за скандал. “Укроборонпром сьогодні знаходиться під контролем президента, адже саме він призначає більшість у наглядовій раді [концерну]”, – говорить вона. Сироїд порівнює нинішній скандал навколо Порошенка і його оточення зі справою Георгія Гонгадзе, яка поховала рейтинги Леоніда Кучми. “На жаль, як ми бачимо, кожен український президент стикається з гучною скандальною справою”, – робить висновок політик.

Глобальний скандал

Після нинішнього скандалу Укроборонпром повинен розпочати нове життя, впевнена Олена Трегуб, керівник Незалежної антикорупційного комітету з питань оборони (НАКО). І стартом процесу оновлення слід зробити звільнення Павла Букіна, гендиректора концерну, вважає експерт.

Останні заяви президента про проведення аудиту в Укроборонпромі опитані НВ експерти сприймають зі скепсисом. Трегуб підкреслює: необхідно, щоб результати такої перевірки були публічними, інакше вона не матиме ніякого ефекту. Каневський із Марлина бачить вирішення проблем оборонного холдингу в його часткової приватизації. Як мінімум 49% акцій Укроборонпрому можна було б продати приватній компанії з великим досвідом роботи на ринку озброєнь, вважає він.

Але є ідеї і більш глобальні. “Гриф секретності з оборонного бюджету треба знімати”, – впевнена віце-спікер Сироїд. На її думку, фінансовий документ, за яким живе Міністерство оборони, повинен через підрядника вказувати закупівлю кожної одиниці техніки. А не складатися лише з десяти рядків найзагальнішої інформації в таблиці Excel, коли мова йде про витрати в 212 млрд грн – саме стільки закладено в держбюджеті-2019 на оборону та безпеку. З них 108 млрд грн призначені безпосередньо для Міноборони.

Як би не відобразилося розслідування команди Бігус на долі оборонної промисловості, для політичного життя країни воно вже стало вододілом. “Чи став скандал фактором у виборчій кампанії? – риторично запитує Денисенко з БПП. – Безумовно, став”. А сам Порошенко зізнався в одному зі свіжих інтерв’ю, що корупція в Укроборонпромі вибила його з колії.

Автори: Іван Верстюк, Христина Бердинських

Читайте цей матеріал в свіжому номері журналу НВ – №9 від 14 березня 2019 року

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *