Що в Україні загрожує боржникам
За рішенням суду можуть в рахунок боргу заарештувати, а після продати машину, побутову техніку або будь-яке інше майно. Квартиру можуть забрати, якщо борг перевищує розмір 20 мінімальних зарплат.
За інформацією «Київенерго», населення столиці заборгувало тільки за опалення 1,5 мільярда гривень. Тим, хто самостійно не може платити по рахунках, пропонують реструктуризувати борг на п’ять років і розплачуватися частинами. Найбільше боржників у Печерському районі – тут на кожну людину припадає 2,9 тис. гривень боргу.
У Законі України «Про виконавче провадження» говориться, що заарештувати єдину нерухомість боржника можна лише в тому випадку, якщо сума боргу перевищує розмір 20 мінімальних зарплат – тобто 64 тис. гривень (стаття 48 закону). При цьому термін позовної давності – три роки. Якщо не платив п’ять років-в суді мають право стягнути лише суму за три роки.
«Після рішення суду буде десять діб на оскарження. Тоді вже засідання буде проходити з запрошенням сторін. Завжди можна попросити реструктуризувати борг, почати його поетапно виплачувати. Ризик втратити квартиру є, скажімо так, у самих несвідомих громадян», – пояснює Олександр Плохотнік.
До слова, за рішенням суду також можуть в рахунок боргу заарештувати, а після продати машину, побутову техніку або будь-яке інше майно. У минулому році, згадує юрист Олександр Плохотнік, в Луцьку у одного з боржників заарештували квартиру, а після продали її на державному аукціоні. Власники житла не оплачували «комуналку» багато років. Квартиру продали приблизно за 450 тис. гривень, 50 тис забрав «ЖЕК», а решту суми віддали власникам проданої квартири.
До слова, в Україні діє спрощена система стягнення боргів. Будь-який ЖЕК може подати в суд на боржника, після чого рішення буде винесено протягом трьох днів. Судовий наказ про стягнення майна видається без судового засідання і без виклику сторін.