Що станеться швидше: безліс чи безвіз?
Єврокомісія знову вимагає від України скасувати мораторій на експорт круглого лісу з України. Ця заборона була введена в минулому році з прийняттям змін до Закону України “Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів» про тимчасову заборону експорту лісоматеріалів в необробленому вигляді “. Чи чекає Україну “безліс”, розбиралася “Страна”.
“Безліс” в обмін на 600 млн євро
В Єврокомісії наполягають, що без скасування мораторію Україні не отримати фінансову допомогу в розмірі 600 мільйонів євро. В черговий раз Президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер підняв болюче для України питання напередодні, закликавши главу уряду Володимира Гройсмана не відкладати з врегулюванням цього питання.
“Повинен сказати, що Україна розуміє останні 2-3 роки, що реформи дуже важливі, масштаби великі, це дуже великі зміни. Ми знаємо, що висувається законопроект про деревину і мені здається, що це досить для того, щоб виділити 600 млн євро, які очікують українці. Це буде зроблено в найближчі тижні “, – сказав Юнкер під час брифінгу після зустрічі з Володимиром Гройсманом.
Єврокомісія відстоює інтереси європейських деревообробників, які залежать від українського лісосировини. В ЄС вважають, що мораторій суперечить Договору про зону вільної торгівлі. Але по суті, ряд європейських деревообробних підприємств, які залежать від української сировини, тиснуть на Єврокомісію, а та, в свою чергу, на український уряд.
Примітно, що паралельно із закликом Юнкера скасувати мораторій в парламенті з’явився законопроект позафракційного депутата Анатолія Денисенка, в якому він пропонує ввести тимчасове 15% мито на експорт необробленої деревини та держреєстрацію відповідних зовнішньоекономічних договорів на заміну чинного мораторію на вивезення такої деревини. І зазначає, що це рішення дозволить отримати 600 млн євро макрофінансової допомоги ЄС.
“З огляду на інформацію про випадки вивозу лісоматеріалів необроблених за межі митної території України під виглядом колод, полін, гілок тощо, проектом закону також пропонується поширити вимоги щодо реєстрації зовнішньоекономічних контрактів (договорів) на експорт деревини паливної”, – йдеться в пояснювальній записці до документа .
“Мораторій хочуть скасувати махінаціями”
Про долю українського лісу-кругляка “Страна” поговорила з головою парламентського комітету промислової політики і підприємництва Віктором Галасюком, який вважає, що в парламенті не буде голосів для скасування мораторію, оскільки народ не схвалить це рішення.
“Махінація влади полягає в тому, що законопроект не відповідає економічним та екологічним інтересам України. Якби влада хотіла захистити національні інтереси, то підтримала б законопроект щодо обмеження внутрішнього споживання сировини і криміналізації контрабанди. А уряд використовуючи всі механізми дипломатії, мав би донести позицію України. Але відбувається спеціально спланована маніпуляція – навіть законопроект щодо скасування мораторію розписується в першу чергу не на комітет промислової політики і підприємництва, який я очолюю, а на комітет з питань економічної політики. тобто до нас він не потрапив не випадково. На нашому комітеті у нього були б нульові шанси вийти в зал. А там (на комітеті з питань економічної політики – прим.ред.) – подивимося “, – говорить Віктор Галасюк.
Але навіть, якщо проект потрапить в зал, депутат вважає, що колеги не підуть на скасування мораторію.
“Шанси на скасування мораторію дуже низькі. Тому що це питання не пройде непоміченим. А в суспільстві переважає думка, що такий мораторій на вивіз нашого лісу-кругляка спрямований на захист екології, приносить свої плюси бюджету, створює робочі місця – говорить депутат.
На підтвердження своїх слів парламентарій показує графіки.
За 9 місяців дії мораторію Україна збільшила експорт оброблених лісоматеріалів на 11%. Приріст відбувся навіть не дивлячись на те, що в цілому експорт усіх товарів впав на 9%.
Також значно – на 17% – зросли збори податків, сплачених підприємствами деревообробної і суміжних галузей.
“Це означає, що інвестори почали вкладати кошти в українську деревообробну галузь. Тому ми повинні продовжувати створювати сприятливі умови для роботи українських підприємств, а не допомагати іноземним”, – говорить Галасюк.
Позицію колеги поділяє і депутат від “Народного фронту” Микола Княжицький, який заявив напередодні в ефірі одного з телеканалів, що Київ ще спробує домовитися з європейськими партнерами з приводу чутливого питання експорту лісу-кругляка. “Я, як співголова з української сторони Парламентського комітету асоціації Україна-ЄС хочу сказати, що ми будемо піднімати ці питання на найближчій спільній сесії з європарламентарями, яка відбудеться в Страсбурзі, і не думаю, що експорт лісу-кругляка буде вирішальним, коли ми будемо говорити про нашу європейську підтримку “, – заявив Княжицький.
“Не думаю, що це найважливіша тема в наших відносинах”, – додав депутат.
600 мільйонів можна заробити на мораторію
Україна зобов’язана відкинути вимоги ЄС про скасування мораторію на експорт лісу-кругляка, вважає президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.
“Експорт лісу в обмін на кредит в 600 млн євро, який ще треба повертати – це повна нісенітниця, це здача українських національних інтересів. Лісу-кругляка в Європі повно – і в Угорщині, і в Польщі, чому б Євросоюзу не взяти його звідти? а я вам поясню чому – тому що вони хочуть експортувати сировину, а не готові меблі, і на нас заробляти “, – говорить Охріменко.
Цікаво, що недавно представництво Єврокомісії випустило роз’яснення по своїй позиції щодо українського лісу-кругляка. У документі говориться, що “представництво ЄС хотіло б запевнити українців, що ми поділяємо ваше бажання захистити природне середовище України”.
“Політика ЄС і європейська інтеграція жодним чином не ведуть до вирубки лісів, навпаки, вони допомагають їй протидіяти. Якщо Україна захоче інтенсивніше захищати свої ліси – зокрема, унікальну біосферу Карпатських гір – в цих зусиллях ЄС підтримає її”, – йдеться в повідомленні представників ЄС в Україні.
Але відразу уточнюється, що ЄС виступає проти мораторію.
Втім, поки в Україні остаточно не вирішене питання, буде чи ні скасовано мораторій, залишається невирішеною ще одна проблема в цій сфері – контрабанда. Керівник Офісу з фінансового аналізу Віктор Мазярчук зазначає, що зараз до 50% ринку знаходиться в тіні.
“Заборона на експорт лісу-кругляка зараз обходять через підміну товарної номенклатури, його оформляють як дрова. Щоб подолати цю проблему, доцільно ввести електронну систему оформлення деревини, призначеної на експорт, встановити відеоспостереження на митниці. Головне, що для цього потрібно – політична воля чиновників “, – говорить Мазярчук.
Але як тільки мова заходить про політичну волю і вже тим більше – за таким делікатним питанням, виявляється, що позиція влади ще не вироблена.
Як повідомило “Стране” джерело в БПП, в коаліції поки немає політичного рішення, як реагувати на вимогу ЄС по лісу-кругляку. “Це тема невдячна”, – говорить депутат.