Сергій Головнев: “Як нагодувати всіх олігархів і при цьому не довести населення до бунту?”

До кінця року загадаю вам задачку. Це реальне завдання, яке зараз вирішують Петро Порошенко і Володимир Гройсман.

Так ось:

1. Рінат Ахметов хоче мати прибуток на завищеному тарифі для теплової електроенергії (е / е), де ДТЕК – монополіст.

2. Від високої ціни на е / е страждають феросплавні заводи Ігоря Коломойського і електрометалургійне виробництво Віктора Пінчука. У цих виробництвах велика питома вага е / е в собівартості.

Навіть для “Метінвесту” висока ціна е / е накладна. Але, це питання Ахметов вирішив, переклавши свої бізнеси на дистриб’ютора “ДТЕК Високовольтні мережі”, для якого тариф буде нижчий, ніж в цілому по системі.

3. Всім олігархам потрібні вагони. Але, ніхто з них не хоче 25-процентного підвищення тарифів на вантажоперевезення, яке “Укрзалізниця” (УЗ) обіцяє з лютого. А саме за гроші від тарифів на перевезення вантажів УЗ планує закуповувати новий рухомий склад.

4. Менш критично підвищення тарифів на перевезення для Пінчука, який при закупівлі нових вагонів задіє своє колісне виробництво. Тобто, в тарифах на е / е Ахметов відділений від інших, в тарифах на перевезення – Пінчук.

Також Пінчуку вигідно нарощування видобутку газу, нафти та конденсату. При високих темпах буріння, він може завантажити своє трубне виробництво. Локомотив цього процесу – державна “Укргазвидобування”.

5. Дмитро Фірташ хоче продавати азотні добрива, вироблені його хімзаводами, українським аграріям. Але основні виробники зерна ( “Нібулон” Олексія Вадатурського і “Кернел” Андрія Веревського) хочуть закуповувати добрива в РФ, тому що там можуть демпінгувати з урахуванням дешевого газу і зниження цін на світових ринках добрив.

6. Костянтин Григоришин хоче продавати продукти свого машинобудування з сумського НВО ім. Фрунзе на державне “Укргазвидобування” і з “Запоріжтрансформатору” на “Укренерго”. У першому випадку не беруть через якість, у другому – не дають ціну з великою маржею.

7. Ігор Коломойський хоче завантажити свій Кременчуцький НПЗ. Для цього в Податковому кодексі знижені рентні ставки на видобуток нафти – з 45/21 до 29/14% в залежності від глибини. А державна “Укргазвидобування” навряд чи збільшить переробку газового конденсату, рента на видобуток якого залишилася колишньою – 45/21%.

8. Ігор Кононенко, традиційно, мріє прикурювати від ОПЗ, “Центренерго” і Юзівської газоносної площі.

Тобто, основна боротьба йде за гроші споживачів, які вони платять за електрику, споживаний газ і тепло. Ну, і за те, у кого осяде маржа від експорту сировини.

Тепер, власне, ЗАВДАННЯ:

Як нагодувати всіх олігархів і при цьому не довести населення до бунту?

1

Сергей ГОЛОВНЕВ, главный редактор БизнесЦензор