Рахункова палата назвала причини невиконання плану доходів до держбюджету-2019

Держбюджет в минулому році виконувався в умовах уповільнення зростання ВВП і рецесії в промисловості. У поточному році ці негативні тенденції посилилися. До того ж існує ще ряд проблем при виконанні держбюджету-2019, повідомив глава Рахункової палати Валерій Пацкан на засіданні профільного комітету.

“За оцінкою Рахункової палати, низька якість макроекономічного прогнозу призвела до недонадходження 43 млрд грн запланованих на 2019 доходів”, – зазначив він під час розгляду звіту Кабміну про виконання закону “Про Державний бюджет України на 2019 рік”.

Пацкан також зазначив, що одвічною проблемою є велика кількість змін в закон про держбюджет, перерозподіл призначень між окремими програмами, що свідчить про неналежну якість планування.
За словами чиновника, поганою традицією стала мобілізація в кінці року додаткових надходжень, яка збільшує ризики невиконання бюджету в наступному році.

При цьому негативно вплинула на виконання в першому кварталі бюджету на 2020 рік мобілізація в грудні минулого року коштів за рахунок:

додаткового надходження від підприємств державного сектора економіки – 4 млрд грн;
дивідендів, термін сплати яких в 2020 році, – 8,5 млрд грн;
зростання переплат податків і зборів – 12 млрд грн;
стримування за рахунок збільшення кількості документальних перевірок бюджетного відшкодування ПДВ платникам.
“Треба раз і назавжди відмовитися від такої практики”, – підкреслив глава Рахункової палати.

До того ж існує проблема з невиконанням з року в рік плану надходження одних і тих же податків. Зокрема, через контрабанду і тіньового ринку тютюнових виробів.

Пацкан також зазначив, що триває негативна практика проведення витрат в кінці року, що призводить до збільшення ризиків неефективного використання коштів.

В останні п’ять днів грудня на рахунки загального фонду державного бюджету зараховано 60 млрд грн, або 54% ​​місячного обсягу. В результаті в грудні проведено видатків в 2,1 рази більше, ніж в середньому щомісяця протягом січня-листопада “, – зазначив він.

Нагадаємо, в І кварталі цього року витрати загального фонду держбюджету виявилися меншими від запланованих на 28,3 млрд грн (11%), а недонадходження головного кошторису склали 45 млрд грн (14%). Це невиконання плану витрат стало гіршим з 2015 року як в абсолютному, так і у відносному значенні.