Пристайко: Україна не виключає жодної версії катастрофи українського Boeing над Іраном. Брифінг

Міністр закордонних справ Вадим Пристайко заявив, що Україна не виключає жодної версії катастрофи українського Boeing над Іраном, зокрема і влучання ракети, а також поділився подробицями розслідування.

Офіційною позицією він поділився на брифінгу в п’ятницю, 10 січня. За словами чиновника, наша країна зробить висновки тільки після аналізу всього масиву інформації

Головні тези пресконференції:

  • Україна отримала доступ до “чорних скриньок” і записів розмов пілота і диспетчера. Київ хоче провести їх розшифровку самостійно.
  • Версію з влучанням іранської ракети не виключають, однак вона поки офіційно не підтверджена.
  • Якщо доведуть, що Boeing збили, будуть вимагати компенсацію.
  • Іран взаємодіє з Києвом у рамках розслідування. Коли повернуть тіла загиблих – поки неясно.
  • Під час польоту ситуація була штатною. Курс змінили тільки після того, як літак почав падати.
  • Територію зачищають, проте ні про які бульдозери мова не йде.

Пристайко дав терміновий брифінг

“Ми не відкидаємо жодну з версій. Всі версії розглядаються. Наше головне завдання  це абсолютно справедливо і неупереджено встановити причини цієї трагедії, якщо хтось винен  знайти винних”, – наголосив він.

“Якщо доведемо, що літак був збитий, то всі будуть боротися за притягнення винних до відповідальності і компенсації. Але про це рано говорити”, – додав він.

Міністр розповів, що Україна отримала доступ до деталей літака, до місця падіння. “Поліція забезпечує безпеку. Зараз наша команда отримала доступ до “чорних скриньок”. Також ми отримали доступ до записів диспетчерів з Центру управління польотами в аеропорту Тегерана і нашими пілотами. Зараз ця інформація аналізується”, – заявив він.

За словами міністра, реконструкцію переговорів планують почати найближчим часом. При цьому Пристайко додав, що Україна хотіла б, щоб “чорні скриньки” аналізувалися в Києві.

Міністр також відповів на низку важливих питань. За його твердженням, українські фахівці, які прибули до Тегерана, спростували новини про зачистку території катастрофи бульдозерами.

“На місці дійсно проходять роботи. Крім того, що йде очищення, на жаль, залишки літака розкидало на досить велику територію, включно з певним населеним пунктом. У людей є доступ, будемо говорити чесно, і до фрагментів літака, і навіть до того, що може бути визначено, як фрагменти тіл. Ми зараз змогли, за допомогою іранської сторони, прибрати все зайве. Те, що там були фотографії з бульдозерами, наша команда не підтверджує ці фотографії”, – акцентував він.

Пристайко підтвердив, що Україна отримала дані від західних партнерів, проте вони є таємними і не можуть бути розголошені.

“Немає підстав говорити, що Іран не достатньо взаємодіє, наша команда продовжує працювати, взаємодія є”, – додав він.

Міністр розповів про транспортування і впізнання тіл загиблих: “Всі тіла розвезено по різних лікарнях, всі повинні мати зразки ДНК, коли конкретно повернуть тіла і скільки часу знадобиться – сказати дуже складно”.

За словами чиновника, українцям ніхто не забороняв літати в Іран – заборона діє до кінця розслідування лише для національних авіакомпаній, однак громадяни нашої країни можуть скористатися послугами інших перевізників.

У Пристайка також запитали, чим була викликана затримка в вильоті літака. Міністр пояснив, що форс-мажор виник через вивантаження повітряного судна. “Під час польоту ситуація була штатною. Про це пілот повідомив вишці. Літак дійсно змінив курс, проте його намагалися повернути в аеропорт уже після того, як судно почало падати”, – розповів він.

Пристайко підсумував, що Україна проаналізує всі відео та інформацію. Також він зазначив, що Київ виступає за створення міжнародної коаліції для розслідування.

Як повідомлялося раніше:

  • Український літак Boeing 737 авіакомпанії “Міжнародні українські авіалінії”, на борту якого перебували 167 пасажирів і 9 членів екіпажу, розбився невдовзі після вильоту з аеропорту Тегерана (Іран).
  • Попередньо встановлено, що тіла загиблих у катастрофі українського лайнера Boeing 737, який впав біля аеропорту Тегерана, буде складно впізнати через високий ступінь пошкоджень.
  • Рятувальники виявили “чорну скриньку” українського літака Boeing 737, який розбився одразу після злету.
  • Президент України Володимир Зеленський прокоментував катастрофу українського літака МАУ в Ірані.
  • В Ірані назвали “офіційну” причину аварії літака МАУ.
  • У МАУ розповіли про іноземців на борту літака, що впав, а також прокоментували катастрофу в Ірані.
  • Незалежний російський авіаційний експерт Вадим Лукашевич заявив, що катастрофа українського літака Boeing 737 в аеропорту Тегерана (Іран) відбулася “в найгарячішій точці планети”.
  • У РНБО повідомили, що до розслідування авіакатастрофи українського літака в Ірані залучать компанію Boeing.
  • Президент Володимир Зеленський оголосив 9 січня днем жалоби у зв’язку з авіакатастрофою пасажирського літака компанії МАУ в Тегерані.
  • Американські ЗМІ з посиланням на джерела в Пентагоні повідомляють, що літак збила іранська ракета. Імовірно, російського виробництва.
  • Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо заявив, що Boeing 737 авіакомпанії “Міжнародні авіалінії України” був збитий іранською ракетою.
  • Президент США Дональд Трамп сумнівається, що літак зазнав аварії через технічні несправності.
  • Прем’єр-міністр Британії Борис Джонсон заявив, що є докази того, що український літак Boeing 737 збили іранською ракетою.
  • Лише 10 січня Володимир Зеленський заявив, що версія про влучання ракети в літак МАУ, який розбився в Ірані, не виключається, але поки не є підтвердженою.
  • Водночас Зеленський розгнівав українців ігноруванням ракетної версії авіакатастрофи літака МАУ.
  • Іран відповів на звинувачення в ударі ракетою по літаку МАУ.
  • Участь США у розслідуванні катастрофи літака МАУ в Тегерані може затягнутися через американські санкції, накладені на Іран.