Прогноз аналітиків: Реальні доходи українців скоротяться, ціни виростуть, а роботи буде менше
У той час, як пошук нових співробітників заморозили 55,5% рітейлерів, а більше 66% відзначають погіршення продажів, експерти прогнозують, що в 2020 рівень реальних доходів українців скоротиться майже на 14%, а зростання мінімальної зарплати в 2021 році ледь покриє інфляцію. Також ускладниться ситуація на ринку праці, оскільки вакансій стане ще менше, а кандидатів – більше.
Про це йдеться в матеріалі OBOZREVATEL, зроблений на основі консенсус-прогнозу Міністерства розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства (МРЕТ), а також оцінки аналітиків
Що буде з зарплатами?
Мінімальну зарплату в 2020-му підвищувати не будуть. Як і зараз, до кінця року вона складе 4723 грн. Уже в 2021-му, згідно з консенсус-прогнозом МРЕТ, мінімалку можуть підвищити до 5134 грн. І це погана новина. У січні цього року зростання склало 13%, а в наступному може бути всього на рівні 8,7%.
І це за умови, коли в 2019-му ціни зросли на 4,1%, а в 2020-му підвищення складе як мінімум 8,7%. Тобто в кращому випадку доходи найменш забезпечених українців залишаться на тому ж рівні, а в гіршому – знизяться.
До слова про зниження доходів, реальний розмір (з урахуванням інфляції) середньої зарплати в 2020 році впаде на 13,9% і складе 11 079 грн. При цьому зростання реального розміру зарплати в 2021 році очікується на рівні 3,2% (до 12 408 грн).
Аналітик Єгор Комов з такими оцінками погоджується: середня зарплата може бути на рівні 11 тис. грн, однак реальні доходи більшості українців скоротяться. “Я думаю, що інфляція може бути на рівні 10%. Ми кілька років спостерігали, як оцінки, закладені в бюджет, прогнози НБУ, не відповідали реальному рівню зростання цін. Але навіть якщо припустити, що інфляція буде на рівні 7-8%, частина людей зовсім тимчасово втратила доходи і звичайно ж їх ми не побачимо за статистикою зарплат. Скорочується число вакансій, зростає рівень безробіття. Зараз роботодавцю не потрібно пропонувати ту зарплату, за яку до нього прийде співробітник, вибираючи між ним і конкурентом. Прийдуть на будь-яку зарплату “, – говорить Комов.
Відзначимо, через карантин більше 2 млн українців залишилися без роботи. При цьому п’ять мільйонів працюючих відправили у вимушені відпустки. Все це призведе до того, що середні в 2020 році реальні заробітні плати впадуть до рекордно низького показника.
Реальна заробітна плата враховує показник інфляції. Її динаміка показує не тільки номінальний розмір, але і купівельну спроможність.
Виробничі ланцюжки порушені вже зараз. Економіка – це мільйони гвинтиків, які працюють в зв’язці між собою. І як тільки один з них дає збій, руйнується весь організм. Така ситуація чекає і Україну. Вже до літа, впевнені опитані аналітики, коронавірус піде на спад, а до вересня економічна ситуація буде нормалізуватися.
У гіршому випадку нормалізація відбудеться тільки до кінця 2020 го. У будь-якому випадку ситуація в Україні стабілізується не скоро. І для всіх нас прийшов час об’єднуватися для того, щоб пережити, можливо, одне з найскладніших випробувань за час сучасної України.
Що буде з ринком праці та заробітчанами?
У прогнозі МРЕТ йдеться: ситуація на ринку праці буде залишатися складною до кінця 2020 року.
Що буде відбуватися:
зростання безробіття через масове звільнення і повернення мігрантів в Україну. Рівень безробіття за підсумками року буде найвищим серед запропонованих попередніх варіантів;
відбудеться перерозподіл робочої сили між сферами діяльності, по завершенню карантину трудові мігранти покинуть Україну;
“Ймовірно, протягом декількох років більша частина працівників, які приїхали в Україну в березні, вирішить повернутися на роботу за кордон. У той же час можливо, що за межі України знову поїдуть працювати менше половини працівників, якщо в березні в Україну приїхали в основному ті, хто не планував повернення за кордон або не мав можливості там надовго залишатися; до того ж є ймовірність, що країни ЄС суттєво зменшать залучення робочої сили з-за кордону на тривалий період “, – йдеться в припущенні.
За найсміливішими прогнозами, кількість безробітних українців зросте до 500 тис. чоловік. Таку оцінку озвучив колишній міністр розвитку економіки Тимофій Милованов. Він оцінив ситуацію в інших країнах і припустив, що схожий сценарій чекає і нас.
Міжнародна організація праці розробила три сценарії розвитку ситуації, йдеться на офіційному сайті МОП. Так, зростання безробіття в світі може скласти від 5,3 млн ( “м’який” варіант) до 24,7 млн ( “жорсткий” варіант). За вихідний показник береться 188 мільйонів – стільки безробітних налічувалося в світі в 2019 році. Для порівняння: світова фінансова криза 2008-2009 років залишила без роботи 22 млн чоловік.