Полк “Азов” сам надав докази наявності у себе гранатометів із США

Головним доказом наявності у полку “Азов”, принаймні протягом деякого часу, гранатометів американського виробництва PSRL-1 є заява прес-служби самого полку від липня 2017-го року. На це вказує публікація Digital Forensic Research Lab аналітичного центру Atlantic Council (Вашингтон, США). Напередодні про оприлюднення доказів наявності у полку “Азов” зброї американського виробництва заявив Арік Толер, провідний дослідник проекту BellingCat з питань Східної Європи та Євразії та провідний цифровий дослідник з питань Євразії у Digital Forensic Research Lab.

Оприлюднений сьогодні у США матеріал, серед іншого, звертає увагу на публікації “Голосу Америки” про те, що компанія із Техасу AirTronic USA, отримавши ліцензію, постачає в Україну гранатомети PSRL-1; заяву підприємства державного концерну «Укроборонпром» ДП ДГЗП «СпецТехноЕкспорт» про спільний з AirTronic USA проект з постачання гранатометів PSRL на потреби українських силових підрозділів; прес-реліз самої американської компанії та ін .

Хоча зазначені вище матеріали не вказують на “Азов” як отримувача даної зброї, цю прогалину заповнила інформація з інших джерел.

У Digital Forensic Research Lab вказали, що про надходження PSRL-1 на озброєння конкретних військових піздрозідів в Україні повідомляв журналіст Юрій Бутусов і – головне – прес-служба самого полку “Азов”.

 

“7 липня для бійців АЗОВу було проведено ознайомлення із гранатометами PSRL-1, які найближчим часом надійдуть на озброєння полку. Азовці мали змогу більш детально дізнатись про роботу цієї модернізованої зброї, а також почути про її основні характеристики та відмінності від РПГ-7В, аналогом якого й є PSRL-1. “, – йдеться у заархівованому дослідниками Digital Forensic Research Lab повідомленні прес-служби “Азову”.

Прес-служба “Азову” також оприлюднювала фотографії пристрілки “нещодавно отриманих гранатометів PSRL-1”.

У Digital Forensic Research Lab відзначили, що досі нез’ясованими залишаються питання, чи використовувались дані гранатомети у нетренувальних ситуаціях на Донбасі та скільки їх надійшло на передову.

“Поки немає підтверджених, оприлюднених повідомлень про втрати, понесені супротивником через використання PSRL-1 на Донбасі, але переший же подібний підтверджений випадок ймовірно викличе деяке сум’яття у Вашингтоні та Москві, особливо на тлі рішення США продати додаткові летальні озброєння Україні”, – йдеться у статті.

Після анонсу про підготовку BellingCat публікації про наявність у полку “Азов” американської летальної зброї, Національна гвардія України оприлюднила офіційне спростування.

 НГУ підкреслила, що “у спецпідрозділі “Азoв” немає на озброєнні американських ПТРК”.

“У деяких ЗМІ з’явилася інформація про те, що у підрозділі Національної гвардії України “Азов” є на озброєнні американські ПТРК Javelin та гранатомети PSRL (модернізовані РПГ-7). Повідомляємо, що спецпідрозділ “Азов”, який входить до складу військової частини 3057, не має на озброєнні зазначених вище зразків озброєння”, – йдеться у заяві Нацгвардії.

Важливо, що у BellingCat ніколи не натякали на наявність у полку “Азов” ПТРК “Джавелін”.

У відповідь на офіційний коментар Національної гвардії України Арік Толер відзначив: “неможливо заперечувати, що бійці “Азову” мали ці грантомети у липні 2017-го року. Фото не брешуть. Можливо, їх повернули на склади до Києва, чи Дніпра – я би хотів знати, де вони зараз”.

“Невирішене питання у цьому дослідженні в тому, де гранатомети розміщені зараз. Вони однозначно перебували біля лінї фронту кілька місяців тому, і тепер Нацгрвадія оприлюднила заяву, що “Азов” не має цієї зброї. Чи означає це, що вони лише вчились її використовувати?”, – також заявив Толер.

У листопаді Українська служба “Голосу Америки” повідомила, що Сполучені Штати уже продають Україні смертоносну зброю. Як з’ясували кореспонденти «Голосу Америки», компанія із Техасу AirTronic USA, отримавши ліцензію, постачає в Україну гранатомети.

 Гранатомет PSRL – це створена у США удосконалена версія радянського РПГ-7. Головний директор компанії Ричард Вендівер розповідає, що почав співпрацю з Україною два роки тому, і перші поставки гранатометів пішли в Україну у 2016-му.