Пенсійна реформа стартувала: до чого приготуватися українцям

11 жовтня в Україні стартувала впроваджена урядом і парламентом пенсійна реформа. У зв’язку з цим українців чекає ряд важливих нововведень.

У нюансах змін, які відбуваються в країні, розбирався “Обозреватель”.

Кінець старого порядку

В Україні ще з радянських часів діяла солідарна система. Тобто до пенсії всі працюючі українці “скидалися” в один котел, а звідти виплати розподілялися по пенсіонерах.

В результаті, в цьому році дефіцит бюджету ПФУ перевалив за 140 мільярдів гривень, так що через кілька років фонд міг би і зовсім самознищитися. Зокрема, про це навесні говорив прем’єр-міністр Володимир Гройсман.

Щоб уникнути цього було вирішено ввести накопичувальну систему, яка вступає в дію з 2019 року. Що вона собою являє? Це збір відрахувань громадян на індивідуальних рахунках в спеціальному фонді. Спочатку додатковий внесок складе 2%, а потім плавно збільшиться до 7%. При такій системі українці після виходу на пенсію, крім виплат з ПФ, отримуватимуть і кошти з іншого фонду.

До того ж в законі передбачили можливість добровільного страхування, що вирішить проблему пенсій для тих, хто довгий час працював за кордоном.

На думку фонду, спочатку потрібно було зменшити дефіцит ПФ і скоротити приплив нових пенсіонерів, тобто збалансувати існуючу систему, а потім вже запускати нову.

Втім, 10 жовтня міністр фінансів Олександр Данилюк заявив про те, що Україна має намір завершити програму співпраці з МВФ вже в 2018 році. Якщо уряд дійсно реалізує свій план, то думка кредиторів перестане нас хвилювати.

Пенсійний вік і страховий стаж

Одна з головних страшилок, якої любили лякати українців противники реформи – це підвищення пенсійного віку. Але цього не станеться.

Пенсійний вік вирішили залишити без змін, проте посилена роль страхового стажу.

Хто зможе вийти на пенсію достроково?

Також в законі виділено кілька категорій громадян, які зможуть піти на спокій раніше терміну.

Таке право зберігається за:

– військовими / учасниками бойових дій (в 55 років);

– артистами (при наявності вислуги від 20 до 35 років);

– чорнобильцями (зі зниженням пенсійного віку)

– матерями, які виховали 5 дітей або інвалідів з дитинства (в 50 років);

– ліліпутами і диспропорційно карликами (40/45 років);

– журналістами (в разі поранень і каліцтв, отриманих при виконанні службових обов’язків);

Ще трохи позитиву

Також в новому законі знімають обмеження на виплати пенсії для працюючих пенсіонерів. Таким чином уряд сподівається стимулювати українців працювати після виходу на пенсію. Раніше держава недоплачувала таким людям 15%. Однак з зарплат працюючих пенсіонерів будуть вираховувати внески до Пенсійного фонду і брати податки.

– військову службу (до кінця 2017 року);

– відпустку для догляду за дитиною до 6 років (з 2004-го);

– декретну відпустку (з 2004-го по 2013-й);

– підприємництво на умовах “спрощенки” (з 1998-го по 30 червня 2000-го і з липня 2000-го по кінець 2017 року);

– навчання на бюджеті в вузах на денній формі.

У Кабміні опиралися цій поправці, як такій, що суперечить курсу на зниження дефіциту бюджету Пенсійного фонду, але були змушені погодитися.

З 1 січня 2018 року пенсія за віком призначатиметься:

– при наявності стажу на перше січня 2018 роки 25 років – в 60 років. Діапазон необхідного стажу щорічно збільшуватимуть на 12 місяців до досягнення 35 років в 2028 році;

– при наявності стажу на перше січня 2018 року від 15 до 25 років – в 63 роки. Діапазон необхідного стажу будуть щорічно збільшувати на 12 місяців до досягнення діапазону від 25 років до 35 років в 2028 році;

При цьому уряд передбачив “рятівне коло” для тих, хто не напрацював достатньо стахового стажу. Їм можна буде докупити страховий стаж у держави. Один рік обійдеться приблизно в 16,8 тис.грн, два роки – в 25,3 тис.грн.

Пенсії підвищать?

Так, безумовно. З 1 жовтня мінімальні пенсії для тих, у кого вистачає трудового стажу тепер складають 1452 грн (раніше – 1312 грн). А мінімальна пенсія для тих, хто не напрацював достатньо стажу виросте з 949 грн до 1373 грн.

Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *