Loading...

Паперове зростання економіки, або як не можна рахувати ВВП

Чи могла економіка України вирости на 20% за 2017 рік та ще й у доларах? Звичайно, бо, як говорив Марк Твен, є три види брехні: брехня, нахабна брехня і статистика…

Зовсім недавно економічні експерти зійшлися не на життя, а на смерть.

Причина – занадто оптимістичні результати зростання ВВП України за підсумками 2017 року, озвучені декількома відомими в країні економістами і активно розтиражовані по мережі. Це викликало бурхливу дискусію і низку взаємних звинувачень в маніпулюванні фактами і їх не цілком коректному трактуванні.

Отже, що ж сталося? За твердженнями одних, в 2017 році економіка України виросла в доларовому еквіваленті на більш ніж 20%, а реальна зарплата – і того більше. Насправді, така думка цілком обгрунтована і логічна, але тільки з певними застереженнями.

Для початку, економіка України не рахується в доларах. Не секрет, що в нашій країні заборонені розрахунки в будь-якій іншій валюті, відмінній від національної. З доларами працюють тільки експортери та імпортери, та й ті ведуть облік і подають статистику в гривні.

Значить, доларовий ВВП – це, в кращому випадку, перерахунок статистики Держстату. Тут виникає питання: а який курс найкраще брати для перерахунку?

Наприклад, це може бути курс НБУ на 5 січня 2017 роки (2669,2366) або на 31 грудня 2017 роки (2806,7223). Можна скористатися принципом “ні тобі, ні мені” і взяти за основу курс на 3 липня 2017 роки (2602, 3367).

Тоді ми отримаємо ВВП 2017 року 111,7 млрд дол, 106,3 млрд дол або 114,6 млрд дол відповідно. Тобто навіть в рамках одного року можна “вирости” або “впасти” майже на 8%.

Знову ж, перерахуємо ВВП 2016 року по курсу на 31 грудня, коли він сильно просів, і отримаємо близько 87,7 млрд дол. Виходить, що вдала статистика може дати нам різницю між 2016 та 2017  роками навіть не 20%, а 30,5 %.

З цією цифрою лише одна біда: в неї не повірять навіть найбільш наївні оптимісти. Але ж курс ще можна брати середнім або середньозваженими, і не за даними НБУ, а за даними міжбанку або комерційних банків.

Інше питання, що за 2017 рік американська долар також просів по відношенню до основних валют. Якщо ми перерахуємо ВВП України в євро на 30 грудня 2017 року (89 млрд євро) і порівняємо його з ВВП 2016 року по курсу на 30 грудня 2016 роки (83,9 млрд євро), то зростання також буде, але більш посереднє – близько 6 %. Хоча варто відзначити, що євро дещо посилювався в 2017 році.

Проте, ми маємо вже не приголомшливі 20% і тим більше не 30,5%, але все ще непогано. Коли трохи більшими темпами зростає Китай, інвестиції в країну течуть рікою. Навіть 6% зростання реальної економіки – це дуже багато, якщо дивитися на сучасну Західну Європу або Японію. При цьому у нас, скоріше, поки є лише досить скромне джерельце інвестицій.

Справа ось у чому. До сих пір ми успішно рахували номінальний ВВП, який існує в порівняльній статистиці, здебільшого, для того, щоб переводити його в ВВП за паритетом купівельної спроможності – ВВП за ПКС.

У всьому світі долар не коштує однаково. Якщо ми говоримо про вартість валюти, вона визначається кількістю товарів і послуг, які можна купити за певну кількість грошей.

Відповідно, якщо база для підрахунку – це гривневий ВВП, а переведення його в долари – лише спосіб збільшити процентний розрив між періодами, логічно згадати, що змусило номінальний гривневий ВВП вирости на 25%.

Найголовніший за значимістю фактор – це рівень інфляції, який на кінець 2017 року за офіційною статистикою досягав майже 14%.

Значить, ВВП за ПКС 2017 року міг вирости на процентну різницю між індикаторами номінального ВВП 2017 і 2016 років мінус показник інфляції. Тобто мова йде про приблизно 11%.

Далі свої відсотки до “паперового зростання” додала помірна девальвація гривні по відношенню до основних валют. Причини цього – зовсім не чудеса монетарної політики або активізація ділового клімату.

Пару років тому ми девальвували гривню з запасом, за рахунок чого мали коридор, як мінімум, п’ять-шість гривень на доларі. Вирівнюючи платіжний баланс за рахунок коштів від міжнародних кредиторів, а також підвищуючи облікову ставку, ми просто не давали гривні впасти нижче прийнятих значень.

В кінцевому підсумку ми виходимо на зростання “білої” економіки близько 2,5-3%. Рівно так, як заявляють міжнародні організації та українські офіційні органи. З іншого боку, не варто думати, що раз економіст довів зростання реального ВВП на 2,5-3% замість 20%, він автоматично впевнений, що все пропало.

У 2017 році і справді були негативні тенденції – продовжився відтік трудових мігрантів, стояли хімічні заводи, була запущено блокада окупованих територій, дорожчало пальне. Однак важливо розуміти, що в статистиці динаміки ВВП ми говоримо лише про “білу” економіку. В реальності сьогодні 35-40% економіки нашої країни становить тіньовий сектор.

У цьому є своя сильна сторона: “тінь” слабо сприйнятлива до криз і швидко росте. Як мінімум, тому що “тінь” врятована від податків. Тобто коли “біла” економіка показує по 2-3% приросту в рік, для “тіні” рівень зростання може легко перевалювати за 10-14%.

Інше питання, що цифри беруться, скоріше, за принципом аналогій з країнами з низькими податками, тому що саму тіньову економіку, звичайно, ніхто не рахує.

Хоча у випадку з Україною у зростання тіньового сектора є свої супутні індикатори, наприклад, збільшення попиту на нові авто, яке ми спостерігаємо останні кілька років, включаючи 2017 рік. Також це продаж техніки високого сегмента, зростання цін на дорогу нерухомість.

Значить, зростання добробуту все ж відбувається, просто його не варто шукати в офіційних бланках і звітах Держстату. З урахуванням зважених показників економіка України в 2017 році могла вирости на 7-10% або трохи більше.

* * *

Складно повірити, що в світі може бути країна з ростом економіки понад 20% річних, куди б не з’їхалися інвестори з усіх куточків в надії урвати собі побільше ласих активів. Особливо з урахуванням політик, наприклад, китайського бізнесу. Значить, статистика – це сама нахабна брехня, яка ще й не показує нашу ключову проблему і головну точку росту – тіньовий сектор.

економіст
https://www.epravda.com.ua/columns/2018/04/17/636079/
Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *