Обмін полоненими відбудеться без присутності журналістів
Працівникам медіа відмовили в акредитації на процедуру обміну полоненими. Обмін заплановано на 29 грудня на КПВВ “Майорське”, однак представників ЗМІ там не буде.
Про це розповіло видання LB.ua з посиланням на коментар пресцентру Операції об’єднаних сил.
Фотографії та відеоматеріали з процедури обміну надасть Офіс Президента, а не штаб ООС – бо він не є організатором. Так заявив представник штабу Віталій Саранцев.
Робота преси на цьому заході не передбачена. На жаль. Не будемо ні ми працювати, ні ви,– сказав Саранцев.
І пояснив: “Це не наше рішення. Ми цей захід тільки забезпечуємо – надаємо технічну допомогу, медичну, охорону. Рішення ж приймають не в штабі ООС”.
Обмін утримуваними особами 29 грудня: головне
- 7 вересня Росія та Україна провели обмін утримуваними за схемою “35 на 35”. На Батьківщину повернулися 24 військовополонені моряки, які були захоплені біля Керченської протоки, та 11 політв’язнів.
- На зустрічі у нормандському форматі Зеленський та Путін домовилися, серед іншого, про новий масштабний обмін до кінця 2019 року.
- Тристороння контактна група у Мінську досягла домовленості у деталях про обмін утримуваними особами у форматі “всіх ідентифікованих на всіх ідентифікованих”. У Росії наприкінці листопада натякали на обмін у форматі 250 на 100.
- 28 грудня про те, що обмін полоненими відбудеться 29 грудня, говорив і український президент Зеленський. Про цей час для обміну писали також російські ЗМІ.
Як написав колишній народний депутат Борислав Береза, 28 грудня, ближче до обіду, в одну з лікарень під Києвом звезуть тих, кого Росія хоче обміняти на українців-заручників, яких утримує Кремль на території ОРДЛО і в Ерефіі.
Це буде, мабуть, самий непростий обмін. Росія назвала кого хоче, а Україна забрала тих, кого захотів віддати Кремль. Але вже зараз потрібно визнати, що обміну всіх на всіх, який пообіцяв у Парижі Володимир Зеленський, не вийшло. І це великий мінус. Дуже серйозний мінус.
Стало відомо, що в реєстрі до обміну не буде жодного з понад 65-ти політв’язнів-кримських татар і що не опиниться на волі жоден з кримських політв’язнів – етнічних українців, включаючи недавно заарештованого і обвинуваченого в тероризмі українського патріота Олега Приходька і обмеженого рішенням “суду” в свободі пересування журналіста Миколи Семени. Про це повідомив Рефат Чубаров. За його словами, сьогодні вже очевидно, що в числі тих, кого встигнуть обміняти до кінця 2019 року, не буде жодного громадянина України, який постійно проживає на території окупованого Криму і позбавлений свободи російськими окупантами.
Дуже знаковим є те, що Путін захотів забрати беркутівців, які звинувачувалися у вбивствах на Майдані і, як безпосередні виконавці, могли дати свідчення на тих, хто віддавав наказ. Ці співробітники “Беркута” не мають ніякого відношення до РФ і не можуть вважатися військовополоненими, але Кремль їх хоче витягнути за будь-яку ціну. Причин тут декілька.
Ось що написав Юрій Бутусов у Facebook .
Новий обмін полоненими між Києвом і ОРДЛО, де планують передати терористам “Л/ДНР” колишніх бійців спецпідрозділу “Беркут”, стане зізнанням Росії у масових убивствах на Майдані і виключить можливість знайти виконавців резонансного злочину. . Він аголосив, що видавати вбивць було б логічніше після вироку суду.
За словами Бутусова, за розстріл Небесної Сотні і бійню на Майдані не відповідатиме жоден виконавець, бо ці бійці – єдина нитка до виконавців. Він зазначив, що існують факти, які дозволяють впевнено говорити про причетність винних, але тепер це надовго стане предметом для маніпуляцій.
“Відповідальність за масові вбивства на Майдані бере на себе Росія. І медаль Міноборони РФ за приєднання Криму з датою від 20 лютого давалася і за вбивства українців на Майдані. Так, морально і політично Росія підписує визнання”, – пояснив він.
На думку журналіста, видавати бійців “Беркута” згідно з Мінськими угодами дивно, бо вони воювали проти народу, але не проти держави. Він вважає, що після обміну винних не покарають, оскільки Росія здатна брати заручників і звільняти в Україні кого вважає за потрібне.
Він не виключає, що після вироку “Беркута” на суді співучасники розстрілів заговорили б відвертіше і українці, можливо, дізналися б нову інформацію.
“Я поважаю позицію президента Володимира Зеленського – він готовий зробити максимум, і хоче звільнити навіть більше, ніж говорив Путін у Парижі, готовий обміняти кого завгодно, щоб витягнути ще більше наших із російських катівень. Але у випадку “Беркута” важливий контекст – адже це не стосується війни між РФ і Україною – це питання законності і справедливості в нашій державі”, – написав він.
Бутусов вважає, що в подальшій війні з РФ судові вироки щодо “Беркута”, можливо, дозволили б Україні “бити Росію в судах” за приховування злочинців і подати позови на величезні суми за напад і заподіяння збитків.
“Це не можна скидати – адже війна триває, і Росія не припинить ще багато-багато років використовувати всі важелі для тиску на Україну”, – підсумував військовий експерт.