Новий санкційний удар по Росії: ситуація ускладнилася

Завершення процедури розширення санкцій США проти Росії зіткнулося з ускладненнями. Спочатку – зволікання в Конгресі. Потім – недвозначні заяви Білого дому.

Чому гучний законопроект, який отримав колосальну публічну підтримку в Конгресі, намагаються відкласти в довгий ящик – розбирався “Обозреватель”.

Тактика затягування

Законопроект, підтриманий Сенатом в середині червня, передбачає не смертельний, але досить неприємний удар по російській економіці. Більш того, там йдеться про законодавче закріплення вже існуючих санкцій, що призведе до ускладнення процедури їх зняття. Ця законодавча ініціатива може позбавити Трампа права одноосібно визначати санкційну політику. Детальніше читайте в матеріалі Розширення санкцій США проти РФ: багатовекторний удар і запобіжник , в якому ми детально проаналізували законопроект.

У Конгресі шанси на проходження документа оцінювали високо: двопартійну згоду, на перший погляд, досягнуто, а главі Білого дому Дональду Трампу за логікою зараз вкрай небезпечно блокувати будь-які антиросійські ініціативи. Та й мешканці Капітолію обіцяли в разі чого подолати президентське вето.

Але ще тоді “Обозреватель” відзначав, що підтримка законопроекту в Сенаті могла бути більшою мірою політичним сигналом республіканців, адресованим Трампу напередодні зустрічі з Володимиром Путіним. Якщо так, то до завершення процедури далеко.

Минулого тижня стало ясно, що була обрана тактика затягування. Палата представників відправила законопроект на розгляд до комітету міжнародних справ. Демократи відразу ж стали бити на сполох. На їхню думку, це зволікання дасть час адміністрації Трампа пом’якшити або ж зовсім заблокувати документ. “Республіканське керівництво повинно направити його безпосередньо в палату, щоб вона змогла проголосувати, і відправити його на стіл президента”, – підкреслив конгресмен Еліот Енджел.

Трамп – проти

Білий дім деякий час не вступав в публічні дебати. Але днями офіційний представник Шон Спайсер чітко висловив позицію адміністрації: “Рішення Сенату було прийнято з порушенням процедури, тому на даний момент законопроекту не існує”.

Команда Трампа вирішила апелювати до формальної складової, а не до суті документа, щоб мінімізувати нападки опонентів. Але заява Спайсера дає вагомі підстави припускати, що навіть в разі прийняття законопроекту палатою представників Трамп скористається правом вето. Щоб подолати його, знадобиться 2/3 голосів кожної палати Конгресу. А чи піде Республіканська партія на відвертий “ляпас” Трампу, поки не ясно.

Як би там не було, рішення Сенату з санкцій створило вкрай негативний фон для імовірної зустрічі, отже для України законопроект важливий навіть в “неприйнятому” вигляді. Крім цього, армія США недавно збила сирійський військовий літак, через що Росія припинила дію меморандуму з польотів зі Штатами. Візит Петра Порошенка до Вашингтона – додатковий подразнюючий фактор. І це лише останні з ряду неприємних для Москви епізодів. А не варто забувати, що поліпшення американо-російських відносин – все ще один з пріоритетів Держдепу, про що неодноразово відкрито говорив державний секретар Рекс Тіллерсон.