Неймовірна знахідка археологів на Хортиці
Представники Національного заповідника “Хортиця” 14 листопада презентували результати цьогорічної археологічної експедиції, в ході якої на острові Хортиця знайшли поховання віком близько 2500 років. Про це повдомило Радіо Свобода
Це перша з 1992 року знахідка повністю вцілілого, не пограбованого скіфського поховання на острові.
У катакомбі, глибина якої складає приблизно 3 метри, поховано 40-річного чоловіка. Небіжчик мав високий зріст як для свого часу – близько 180 сантиметрів.
Такі знахідки свідчать про те, що у скіфський час Хортиця була місцем, де проживали скіфи у великій кількості. Вона мала важливе значення, оскільки на Хортиці була переправа з одного берега Дніпра на інший. А для кочових племен подолання річкових перешкод було дуже важке, і переправи дуже цінувалися. І люди, які тут мешкали, якраз контролювали і забезпечували переправи племен з одного боку на інший. Тобто Хортиця в цей час була дуже важливим стратегічним місцем”.
Поховання також супроводжувалося жертовною їжею, поряд з якою лежав залізний ніж із кістяним руків’ям. Виявлений поряд з тілом колчан був зроблений зі шкіри та оздоблений залізом. Скільки стріл було в ньому, наразі не відомо: точну кількість мають встановити археологи під час подальшої розчистки поховання.
Вхід до катакомби, в якій був похований скіф, було збудовано з величезної кількості каміння (окремі камені сягають 200 кілограмів, і їх дуже багато). Це, на думку істориків, свідчить про непересічний статус небіжчика у скіфському суспільстві.
Облаштування такого поховання потребувало багато зусиль, що також вказує на те, що людину поважали.
Поряд з місцем цьогорічної знахідки археологами з Національного заповідника “Хортиця” раніше вже було виявлено ще чотири поховання скіфського періоду. Так, у 1995 році розкопали і дослідили жіноче поховання, вік якого також складає близько 2500 років. У ньому знайшли речі, які мали імпортне походження, як-то чорнолаковий канфар (грецький сосуд для пиття у формі кубку з двома ручками), пастове намисто та сережки з елементами срібного оздоблення, а також люстерко і наконечники стріл. Історики припускають, що поховані поряд чоловік та жінка могли бути пов’язані між собою – бути подружжям або родичами.
Робота цьогорічної археологічної експедиції тривала близько 2 місяців. Місце знахідки планують музеєфікувати.