Навіщо, попри велику похибку, продовжують тестування експрестестами на коронавірус
У країни немає змоги тестувати усіх високоточними ПЛР-тестами.
У Міністерстві охорони здоров’я України заявили, що попри велику похибку активно використовують експрестести на коронавірус через неможливість протестувати усіх високоточними ПЛР-тестами. Про це в ефірі “Сніданку з 1+1” розповів директор Центру громадського здоров’я МОЗ Ігор Кузін.
Він зазначив, що ПЛР-тести не можуть використовувати для усіх можливих інфікованих, тому що вони є дороговартісними, а процес дослідження триває досить довго.
“Кожна країна і увесь світ використовує увесь наявний потенціал для того, щоб діагностувати нову коронавірусну інфекцію. Дійсно, ПЛР-тести, і зараз їх було зроблено доволі багато, близько 17 тисяч досліджень всього було зроблено в країні від початку того, коли ми почали фіксувати нову коронавірусну інфекцію, визначають сам факт наявності вірусу. Тобто специфічні часточки цього вірусу у тому матеріалі, який забирається. Він є надзвичайно точний, він спрацьовує майже у 100% випадків. Є певний відсоток похибки, але він мінімальний. І це вважається золотим стандартом діагностики. Його дійсно неможливо проводити усім, тому що він є дороговартісним, по-друге, це також займає певний час для того, щоб його провести. І ми також розуміємо, що для масового скринінгу його використовувати майже неможливо”, – пояснив Кузін.
За його словами, на світовому рівні експрестести були визначені альтернативою ПЛР-тестам. Кузін підкреслив, що відсоток похибки у них – 20%.
“Це дуже швидкі мобільні пристрої, які дозволяють проводити певне санітарне сортування. Тобто коли ми можемо протестувати велику кількість осіб і ухвалити рішення, чи стикалася особа з цим вірусом у минулому, чи хворіє вона в поточному сезоні. Там є певний відсоток похибки і насправді для деяких швидких тестів він є доволі великим. У середньому десь 80% точності заявлено виробником таких тестів. Тобто ми можемо пропустити інфекцію у 20%. І це є тим мінусом, який наразі є офіційним. І кожен лікар розуміє такі обмеження щодо використання такого швидкого тесту”, – наголосив він.
Водночас, очільник ЦГЗ підкреслив, що експрестести виявляють антитіла до коронавірусу, а вони з’являються в організмі людини не одразу. Тому такі тести варто робити приблизно на 5-7 день після появи симптомів хвороби, тоді як ПЛР-тест може виявити зараження за кілька днів після інфікування, навіть до появи симптомів.