Місцеві вибори: роз’яснення ЦВК
Вибори депутатів сільських, селищних, міських (міста з кількістю виборців до 90 тис. осіб), районних у містах і районних рад
Комісія продовжує графічну експрес-презентацію основних аспектів організації та проведення виборів відповідно до Виборчого кодексу України, що набрав чинності 1 січня 2020 року. Сьогодні йтиметься про місцеві вибори. Вашій увазі пропонуємо роз?яснення щодо виборів депутатів сільських, селищних, міських (міста з кількістю виборців до 90 тис. осіб), районних у містах і районних рад за допомогою інфографіки, розробленої на запит Центральної виборчої комісії в межах проєкту Ради Європи “Підтримка прозорості, інклюзивності та чесності виборчої практики в Україні”.
Виборча система для виборів депутатів сільських, селищних, міських (міста з кількістю виборців до 90 тис. осіб), районних у містах і районних рад
Місцеві вибори: роз'яснення ЦВК
Вибори проводяться в багатомандатних виборчих округах, на які поділяється територія відповідного села, селища, міста, району в місті, району
• Щоб визначити кількість таких округів, кількісний склад відповідної сільської/селищної/міської/районної в місті/районної ради потрібно поділити на 3. Ціла частина отриманого числа і становитиме кількість цих округів. Під час утворення багатомандатних виборчих округів відхилення від їх середньої орієнтовної кількості не може становити більше ніж один округ.
• Кількісний склад ради залежить від кількості виборців у межах адміністративно-територіальної одиниці. Він може варіюватись від 12 до 54 депутатів у радах адміністративно-територіальних одиниць з кількістю виборців до 500 тис.
• У кожному багатомандатному виборчому окрузі розподіляється від 2 до 4 мандатів, пропорційно до кількості виборців в окрузі.
• Різниця у кількості виборців у кожному багатомандатному виборчому окрузі не повинна перевищувати 15% орієнтовної середньої кількості виборців в окрузі.
• Межі округів не повинні перетинати межі виборчих дільниць.
Місцеві вибори: роз'яснення ЦВК
Кандидати на виборах можуть висуватись шляхом самовисування і місцевими організаціями партій:
• Районна організація партії може висунути:
1) список кандидатів у депутати до відповідної сільської, селищної, районної ради, міської ради міста (міста з кількістю виборців до 90 тис. осіб) районного значення, що входить до складу цього району згідно з адміністративно-територіальним устроєм;
2) по одному кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови міста районного значення, що входить до складу цього району згідно з адміністративно-територіальним устроєм (крім сіл, селищ, що входять до складу міста відповідно до адміністративно-територіального устрою), старости сіл, селищ на території об’єднаної територіальної громади в межах цього району.
• Міська організація партії може висунути:
1) список кандидатів у депутати міської (міста з кількістю виборців до 90 тис. осіб) ради;
2) список кандидатів у депутати міської (міста з кількістю виборців до 90 тис. осіб) ради міста, що входить до складу цього міста згідно з адміністративно-територіальним устроєм, на виборах депутатів міської ради міста, що входить до складу цього міста;
3) список кандидатів у депутати на виборах депутатів відповідних сільських, селищних рад (сіл, селищ, що входять до складу цього міста відповідно до адміністративно-територіального устрою);
4) одного кандидата на посаду міського голови;
5) по одному кандидату на посади сільського, селищного, міського голови (сіл, селищ, міст, що входять до складу цього міста згідно з адміністративно-територіальним устроєм);
6) по одному кандидату на посади старост сіл, селищ на території відповідної об’єднаної міської територіальної громади.
Міська організація партії в містах з районним поділом, у яких утворено районні в місті ради, може висунути список кандидатів на виборах депутатів відповідних районних у місті рад.
• Районна в місті організація партії може висунути список кандидатів у депутати на виборах депутатів відповідної районної в місті ради. Районна в місті організація партії не може висувати списку кандидатів у депутати районної в місті ради, якщо міська організація цієї політичної партії ухвалила рішення про висування кандидатів до цієї районної в місті ради.
• Районна організація партії, а в разі відсутності відповідної районної організації у структурі політичної партії – обласна організація партії згідно з адміністративно-територіальним устроєм має пріоритет у висуванні кандидатів порівняно з міською організацією партії – якщо вона висунула кандидатів у депутати міської ради, то міська організація партії не може висунути списку кандидатів у депутати в цьому місті.
• Висування кандидатів організацією партії проводиться на її зборах, конференції у порядку, встановленому статутом партії.
• Кількість кандидатів у депутати, які включаються до списку кандидатів у депутати відповідної ради щодо кожного багатомандатного виборчого округу, не повинна перевищувати кількості мандатів, які розподіляються у відповідному багатомандатному виборчому окрузі. Наприклад, якщо в окрузі обирається 3 депутати сільської ради, то районна організація партії може висунути в такому окрузі не більше 3 кандидатів.
• Під час формування списку кандидатів до відповідної ради організація партії повинна забезпечити представництво не менше 30% осіб однієї статі.
Місцеві вибори: роз'яснення ЦВК
Текст бюлетеня друкується на одному аркуші та лише з одного боку.
У бюлетені зазначаються:
• порядкові номери, під якими в алфавітному порядку включені до бюлетеня зареєстровані в цьому виборчому окрузі кандидати;
• прізвища, власні імена (усі власні імена), по батькові (за наявності) та відомості про кожного кандидата;
• між порядковим номером і прізвищем кожного кандидата розміщується порожній квадрат.
Виборець може проголосувати лише за одного кандидата, поставивши позначку «плюс» (+) або іншу в квадраті напроти його прізвища.
• Якщо виборець проголосував більше ніж за одного кандидата – бюлетень недійсний.
• Якщо виборець не проголосував за жодного з кандидатів або неможливо встановити зміст його волевиявлення – бюлетень недійсний.
Місцеві вибори: роз'яснення ЦВК
Мандати в багатомандатному виборчому окрузі отримують кандидати в депутати (у кількості, що дорівнює кількості мандатів у багатомандатному виборчому окрузі), які за підсумками голосування виборців у відповідному багатомандатному виборчому окрузі отримали найбільшу, порівняно з іншими кандидатами, зареєстрованими у тому самому окрузі, кількість голосів виборців. Тобто якщо в окрузі розподіляються 4 мандати, їх отримають 4 кандидати, за яких подано більшу кількість голосів, ніж за інших кандидатів.
Якщо на останній мандат у багатомандатному виборчому окрузі претендує два чи більше кандидатів, які отримали однакову кількість голосів, територіальна виборча комісія призначає повторне голосування у такому окрузі щодо цих кандидатів. Обраним депутатом стає кандидат, за якого проголосувало більше виборців, ніж за інших кандидатів.