МАХІНАЦІЇ З ГАЗОМ, ЧОРНА КАСА ПР ТА ЗЕМЕЛЬНІ ХАБАРНИКИ. НАЙГУЧНІШІ СПРАВИ НАБУ В ЧЕРВНІ

CorruptUA.org зібрав найгучніші корупційні справи НАБУ, розслідуванням яких бюро відзначилось у першому місяці літа.

СХЕМИ ОНИЩЕНКА

Справою місяця стали затримання фігурантів газових схем нардепа Олександра Онищенка, які  завдали державі збитків на рівні 3 мільярдів гривень.

Слідство встановило, що протягом січня 2013 – січня 2016 років «Укргазвидобування» уклало низку договорів про спільну діяльність з приватними підприємствами. У рамках цієї діяльності до процесу були залучені посередники – товарні біржі, які встановлювали занижені ціни на газ. Наприклад, у той час, як ринкова вартість газу становила 7057,51 грн. за тис. м. куб., біржі реалізовували природний газ за ціною 2640 грн. за  тис. м. куб. на користь певних суб’єктів господарської діяльності. Після цього переможці біржових торгів реалізовували природний газ, але вже за ціною 6900 грн. за тис. м. куб. Різниця вартістю газу для посередника і ціною, за якою газ купували підприємства реального сектору економіки, перераховувалася на рахунки приватних осіб через фіктивні фірми.

10706_02

Детективи встановили, що весь ланцюжок посередників, починаючи від учасників договорів про спільну діяльність з ПАТ «Укргазвидобування», закінчуючи переможцями торгів, які реалізовували газ кінцевим споживачам, був підконтрольним народному депутату України Олександру Онищенку.

15 червня співробітники НАБУ спільно з прокурорами САП за сприяння Департаменту захисту економіки Національної поліції здійснили 37 обшуків у Львові, Дніпрі та Києві, внаслідок яких вилучено понад 500 тис. дол. США і затримано 10 осіб. Всіх їх суд заарештував на 60 днів, а сумарний розмір застави складає понад 1 млрд. грн. 28 червня затримали ще одного учасника цієї схеми розкрадання газу при спробі перетині кордону з Російською Федерацією.

У цей же час генеральний прокурор Юрій Луценко вніс у Верховну Раду подання на позбавлення недоторканності нардепа Онищенка. 29 червня регламентний комітет Верховної Ради схвалив подання про притягнення до відповідальності, але не розглядав подання про затримання і арешт депутата. Попереду розгляд у Верховній раді.

ЧОРНА БУХГАЛТЕРІЯ ПАРТІЇ РЕГІОНІВ

Наприкінці травня екс-перший заступник голови СБУ Віктор Трепак передав до НАБУ документи, які підтверджують виплати Партією регіонів коштів низці колишніх та нинішніх високопосадовців. За словами Трепака, йдеться про тривалий період, який охоплює правління державою кількома президентами, складами уряду та парламенту.

«Усього до НАБУ передано 841 лист. Ці сторінки заповнені від руки. У них зазначено дату, прізвище та ініціали осіб, суму виданих коштів та короткий опис статті затрат. На кожному листі міститься приблизно 30 записів. З використанням обладнання, переданого Федеральним бюро розслідувань США, ми оцифрували ці записи. Зараз триває робота, зокрема, розпочалася ідентифікація осіб, чиї прізвища у них згадуються», – розповів голова НАБУ Артем Ситник.

Частина амбарної книги регіоналів потрапила в ЗМІ. У ній фігурують прізвища та ініціали, які повністю збігаються з прізвищами голови ЦВК Михайла Охендовського, колишнього міністра й депутата Сівковича, екс-міністра юстиції Лукаш, екс-міністра закордонних справ Кожари, колишніх і чинних депутатів Геллера, Миримського, Калюжного, Костенка, Скубашевського, Демидка, Ковалевської, охоронця Януковича з російським паспортом Заневського, політтехнологів Бондаренко, Мустафіна й Грановського.

Багато фігурантів списків заявили, що їх підписи підроблені. У Антикорупційному бюро запропонували усім добровільно надати зразок свого почерку, щоб зняти питання щодо ідентифікації підпису, проте ніхто із згаданим осіб так і не прийшов. Проте, за словами голови НАБУ, дехто з осіб, має бажання співпрацювати зі слідством.

ВІЗИТ ДО ПРОКУРОРА КУЛИКА

29 червня детективи НАБУ обшукали квартиру військового прокурора сил АТО Костянтина Кулика. Нагадаємо, прокурор Кулик став широко відомий після публікації в соцмережах фото з Instagram його співмешканки Ірини Німець, де вона хвалилася новеньким автомобілем Toyota Land Cruiser 200 вартістю 1,21 мільйони. Детективи НАБУ виявили, що авто було куплено за готівку, хоча згідно з декларації вона навряд чи могла дозволити собі таку покупку. Аналогічна ситуації і з матір’ю військового прокурора Світланою Кулик, яка за готівку придбала Тoyota RAV4. Сам Кулик має квартиру на вулиці Жилянській в Дипломат-холі. Виявилося, що в цьому ж житловому комплексі поруч квартири мають його матір і все та ж Німець.

Після декілька годинного обшуку детективи НАБУ повідомили Костянтину Кулику про підозру у незаконному збагаченні. Військовий прокурор відмовився отримати письмове повідомлення про підозру і зачинився у власному помешканні. Але все одно він вважається особою, якій повідомлено про підозру, оскільки це зафіксовано на відеозапис у присутності двох понятих.

МАСОВІ ОБШУКИ У ДЕРЖСАНЕПІДСЛУЖБІ

30 червня детективи НАБУ спільно з Нацполіцією провели 44 обшуки у 20 областях України, за результатами яких затримали двох керівників центрального апарату Державної санітарно-епідеміологічної служби України. У бюро повідомили, що ці керівники були організаторами схеми заволодіння бюджетних коштів під виглядом премій до Дня медичного працівника України. Схема була такою: керівник Держсанепідслужби України надав вказівку ряду директорів державних обласних установ, згідно із якою останнім та їх заступникам буде виплачено премію до Дня медичного працівника у розмірі двох місячних посадових окладів, один з яких вказані особи можуть залишити собі, а інший повинні передати йому.

Зараз вирішується питання про затримання ряду керівників обласних установ, які брали участь у реалізації схеми.

ЗЕМЕЛЬНІ ХАБАРНИКИ

На початку червня у Васильківському районі Київської області затримали двох посадовців сільської ради. Голова та депутат сільської ради вимагали та отримали хабар у розмірі 300 тис. євро та 10 тис. дол. США (загалом близько 8,6 мільйонів гривень) за надання в оренду земельних ділянок загальною площею 26 га. Суд арештував фігурантів справи на 60 діб з можливістю внесення застави у розмірі 8,2 та 8,5 мільйонів гривень.