Країна відновлюється після карантину: чи з’являться нові вакансії і що буде із зарплатою

З поступовим скасуванням карантинних обмежень в Україні зростає кількість активних вакансій. Однак ситуація однаково залишається невтішною. Позитивна динаміка спостерігається у сфері послуг і продажів, але навіть там рівень пропозицій менший, ніж був до карантину. Навіть більше, фахівці вважають, що восени ринок праці очікує друга хвиля кризи та звільнень. Детальніше – на OBOZREVATEL.

Попит на фахівців і рівень зарплат відновляться нескоро

Насамперед експерти ринку праці прогнозують, що проблеми з пошуком роботи спостерігатимуться щонайменше ще до кінця року. І це тільки в разі оптимістичного сценарію, стверджує керівниця експертно-аналітичного центру міжнародного кадрового порталу Юлія Дрожжина.

“В оптимістичному варіанті наприкінці року ми зможемо повернутися до докарантинних показників і за кількістю вакансій, і за зарплатами, якщо не буде нової хвилі карантину. До того ж наш ринок праці частково залежить від іноземних компаній і від того, як вони виходитимуть із карантину”, – сказала вона в коментарі

“Ми і зараз не можемо вийти на докризовий рівень за зарплатами, і 2021 року її рівень буде зовсім не той, який прогнозувався раніше”, – говорить експертка

Дрожжина розповіла, що ще в січні 2020 року експерти розраховували на зростання середньої зарплати до кінця року в межах 20-25%. Однак через пандемію коронавірусу її рівень, навпаки, упав на 10-15%.

“У травні бізнес почав потроху піднімати пропозиції, оскільки з’явилася можливість залучати нових співробітників. А ось згідно з нашими опитуваннями роботодавців про їхню зарплатну політику щодо наявних співробітників, то більш як половина була змушена або зменшити зарплату на 10-15%, або переглянути форму мотивації, зменшивши фіксовану частину та збільшивши змінну частину, яка залежатиме від продуктивності роботи”, – повідомила вона.

Незважаючи на деяке пожвавлення роботодавців, в загальному кількість вакансій по країні скоротилося від 20 до 50%, в порівнянні з лютим-березнем 2020 року.

“До кризи в Центрі зайнятості було понад 60 тисяч вакансій, зараз близько 45 тисяч. По сайтах працевлаштування було 50-60 тисяч вакансій, зараз – 24-40 тисяч. Багато вакансій було відкрито в розрахунку на зростаючий ринок, на проєкти, які злетять. відповідно, криза внесла свої зміни, і вакансії закрили”, – пояснює Пашкіна.

Навіть з поточним зростанням варто бути акуратніше, говорить HR-експерт. Після зняття обмежень, компанії, в надії на стрімкий розвиток, починають в запалі набирати людей. А потім виявиться, що бізнес-сезон не стартував, і компанія почне скорочуватися.

“З невдах восени можуть виявитися ті, хто недооцінив ринок, і будуть сфери, які розраховують вистрілити, але цього не станеться. Це ті ж кінотеатри або ресторани, які відкриваються з обмеженнями. Ми розуміємо, що ресторатори розраховували на один об’єм і відповідний дохід, а по факту він зменшується, і восени може відбутися чергова хвиля закриття. До того ж прогнозується друга хвиля коронавируса, що знову може негативно вплинути на ринок”, – сказав вона.

“Просідає у нас креативна індустрія: івенти, кінотеатри, театри, розваги. Поки не щастить туристичній сфері: гідам і менеджерам. Навіть після відкриття кордонів, навряд-чи потік клієнтів в цьому році відновиться. У нас провисає середній клас бізнесу, не всі зможуть нормально вийти з кризи, відповідно, і роботи стає менше, а якщо і буде, це вже буде не той оклад”, – зазначила Пашкіна.

Кому пощастить з роботою

За словами фахівців в сфері праці, загальна кількість вакансій в Центрі зайнятості і сайтам з пошуку роботи зросла і від 10% до 40%. Приріст забезпечує бізнес, з якого уряд зняв карантинні обмеження.

“В цілому структура вакансій по профсферам залишилася ідентична попереднім рокам. Затребуваними залишаються IT-фахівці, менеджери з продажу, маркетологи і адміністративний персонал”, – пояснює Дрожжина.

За її словами, активно набирає персонал непродуктовий ритейл – заклади торгівлі, крім продуктових, які не працювали весь цей час. Після дозволу на відкриття, починає оживати і готельно-ресторанний бізнес, який став активніше розміщувати вакансії.

Найближчим часом готується до відкриття і туристичний бізнес, з яким збільшиться попит на менеджерів з продажу різних турів.

Як говорить HR-експерт Тетяна Пашкіна, очікується попит і на сезонну роботу на українських курортах.

Також багато країн поступово відкриваються для наших робітників, в яких іноземні роботодавці мають велику потребу: “Звичайно, оплата праці у наших фермерів і у зарубіжних якісно відрізняється, і народ голосує гаманцем”. За її словами, нікуди не подівся попит на кур’єрів і працівників на виробництво.