Концепція деокупації Донбасу: ЗМІ дізналися про шість ключових пунктів

Громадське показало проект концепції деокупації Донбасу, який складається з преамбули та шести основних пунктів.

Джерела Громадського підкреслили що даний документ не є остаточною версією, в нього можуть бути внесені зміни і доповнення.

Преамбула

У преамбулі концепції зазначається, що правовий режим антитерористичної операції, введений у квітні 2014 року дозволив, з одного боку, зупинити розширення російської агресії і локалізувати її в Донецькій і Луганській областях. Також він дозволив провести президентські, парламентські і місцеві вибори.

У той же час, ні за масштабами, ні за характером, ні за часом проведення антитерористична операція зараз не відповідає завданням звільнення окупованих територій Донбасу. Саме тому виникла нагальна потреба створити нові правові рамки для вирішення цього завдання.

“Запропонований законопроект якраз і повинен створити необхідні правові та організаційні умови для відновлення територіальної цілісності України в Донецькій і Луганській областях, розширюючи можливості для ЗСУ, інших військових формувань, при цьому не виходячи за рамки Мінських домовленостей”, – сказано в документі.

Ключові пункти

1. На окремі райони Донецької і Луганської областей, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, поширюється правовий режим тимчасово окупованій території України.

Регулюється він відповідним законом, який Верховна Рада прийняла 15 квітня 2014 року після окупації Росією Криму. Зокрема закон передбачає, що тимчасово окупована територія є невід’ємною територією України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

2. Особливості державної політики з відновлення державного суверенітету над тимчасово окупованою територією Донецької та Луганської областей базуються на міжнародному праві і національному законодавстві.

3. Метою державної політики з відновлення державного суверенітету над тимчасово окупованою територією Донецької та Луганської областей є:

  • звільнення окупованих територій і відновлення конституційного порядку на всій території України;
  • захист прав, свобод і законних інтересів громадян України, які постраждали в результаті російської агресії;
  • зміцнення незалежності, державного суверенітету та єдності незалежної, суверенної, демократичної, правової, соціальної Української держави.

4. Державна політика щодо відновлення територіальної цілісності України ґрунтується на таких принципах:

  • відновлення територіальної цілісності України в міжнародно-визнаних кордонах; дотримання Україною її міжнародних зобов’язань та норм міжнародного права;
  • випереджальний розвиток оборонних можливостей України;
  • пріоритет політико-дипломатичних шляхів відновлення територіальної цілісності України;
  • пріоритет виконання положень, визначених Мінським протоколом від 5 вересня 2014 року, Мінським меморандумом від 19 вересня 2014 року і Комплексом заходів щодо виконання Мінських домовленостей від 12 лютого 2015 року, як передумови для політичного врегулювання;
  • використання всіх законних можливостей для захисту прав і свобод громадян України та всебічне сприяння відновленню та розвитку гуманітарних і культурних зв’язків з громадянами України, які проживають на тимчасово окупованих територіях;
  • опора на власні сили при максимальній реалізації потенціалу міжнародного співробітництва як на двосторонній основі, так і з використанням можливостей та інструментарію міжнародних організацій.

5. Для безпосереднього керівництва заходами щодо забезпечення національної безпеки в Донецькій і Луганській областях, силами і засобами, які залучаються до їх здійснення, утворюється Оперативний штаб.

На Оперативний штаб покладається планування, організація і контроль виконання завдань щодо забезпечення оборони, державної, економічної, інформаційної та екологічної безпеки в Донецькій і Луганській областях.

Оперативний штаб підпорядковується Президенту України, а з питань оборони – начальнику Генерального штабу – Головнокомандувачу Збройних Сил України та очолюється начальником, який призначається на посаду і звільняється з посади Президентом України.

З питань національної безпеки і оборони Оперативний штаб взаємодіє із Службою безпеки України, Міністерством внутрішніх справ України, центральним органом виконавчої влади України, який забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованих територій, іншими державними органами України відповідно до їх компетенції, органами місцевого самоврядування, об’єднаннями громадян і населенням.

Оперативний штаб керує діяльністю військово-цивільних або військових адміністрацій у разі їх утворення в Донецькій і Луганській областях з питань національної безпеки і оборони. Повноваження, функції, завдання та порядок діяльності Оперативного штабу, а також термін початку його роботи визначаються положенням, яке затверджується Президентом України.

6. Президент України в період дії цього Закону може приймати в установленому порядку рішення про введення правового режиму воєнного стану, а також рішення про застосування Збройних Сил України, інших передбачених законами України військових формувань в Донецькій і Луганській областях для відновлення територіальної цілісності України, додержання і відсічі збройній агресії, забезпечення охорони та оборони державного кордону, лінії розмежування, відбиття нападів, що загрожують життю військовослужбовців чи інших громадян.

Спікер Ради Андрій Парубій в коментарі Громадському підкреслив, що цей пункт – один з ключових в концепції.

 

13 червня секретар РНБО Олександр Турчинов заявив про необхідність завершити АТО. За його словами, настав час визначити новий формат, який дозволить ефективно захистити Україну від гібридних методів війни, які застосовує РФ.

Президент України Петро Порошенко коментуючи пропозицію Турчинова наголосив на важливості забезпечення українських військових усіма можливостями і засобами для протидії російській агресії.

“Якщо ми скасуємо АТО і в той же час не надамо військовим права діяти адекватно в умовах агресії – залишимо Україну беззахисною”, – заявив президент.

Зокрема, Порошенко доручив розробити законопроект щодо реінтеграції Донбасу, який передбачає низку заходів з повернення окупованих територій України.