Конституційний суд звільнив свого голову і призначив нового
Судді Конституційного суду проголосували за звільнення Станіслава Шевчука з посади судді.
Про це “Українській правді” повідомили джерела у КС.
Відповідне рішення колеги Шевчука ухвалили під час засідання у вівторок.
Співрозмовник зазначив, що рішення членів КС є остаточним і не потребує додаткових затверджень.
Підставою для звільнення Шевчука з посади став висновок комісії з регламенту та етики, яка знайшла у його роботі системні і істотні порушення.
Зокрема, у документі йдеться: “Комісія дійшла висновку про наявність підстав для звільнення Шевчука Станіслава Володимировича з посади судді Конституційного суду у зв’язку з вчиненням ним істотного дисциплінарного проступку, грубим та системним нехтуванням своїми обов’язками, що є несумісним зі статусом судді Конституційного суду України та виявило його невідповідність займаній посаді”.
Відповідно до закону, за відсутності голови КС його обов’язки виконує заступник, а за відсутності обох – старший за віком суддя. Наразі заступником голови є Олександр Тупицький.
Водночас, за даними “Інтерфаксу”, на засіданні у вівторок судді також призначили нового очільника суду. Новим головою суду обрали Наталію Шапталу.
Про це повідомляє “Інтерфакс-Україна” з посиланням на джерело. “Новий голова – Шаптала”, – сказав співрозмовник агентства.
Наталія Шаптала народилася 18 квітня 1959 року у Донецьку. У вересні 2010 року її призначили суддею Конституційного Суду України.
24 лютого 2014 року Верховна Рада ухвалила постанову “Про реагування на факти порушення суддями Конституційного Суду присяги судді”, якою звільнила за порушення присяги суддів 5 КС та запропонувала президенту та з’їзду суддів звільнити за порушення присяги ще 7 суддів. Серед останніх була Наталя Шаптала.
Підставою для звільнення вказаних суддів КС парламент визнав ухвалення ними з порушенням закону та свого обов’язку низки резонансних рішень у період правління Віктора Януковича – зокрема, у так званій справі про парламентських “тушок” та у справі про повернення Конституції 1996 року.
Вона була у складі Конституційного Суду, який ухвалював так звану “конституційну реформу Януковича”, яка розширила повноваження президента.
Нагадаємо:
- Перед цим судді Конституційного суду висловили недовіру Шевчуку, намагаючись змусити його самостійно піти з посади.
- У березні 2019 року троє суддів Конституційного суду України – Микола Мельник, Сергій Сас та Ігор Сліденко – звернулися до своїх колег iз листом, в якому виступили за відставку очільника КСУ Станіслава Шевчука.
- Сам Шевчук назвав “нормальним робочим процесом” листи суддів КС із критикою на його адресу.
- Після перемоги на виборах президента Володимира Зеленського з’явилися чутки про можливий зрив його інавгурації через дострокове звільнення Станіслава Шевчука з посади голови КСУ.
- Але 24 квітня судді Конституційного суду України запевнили, що з боку КСУ не буде жодних перешкод інавгурації, мовляв, приведення президента до присяги дійсно проводить голова КС, але в законі не вказана конкретна людина, а лише визначена посадова особа, яка має виконати цю процедуру.
- За даними ЗМІ, частина суддів Конституційного суду вимагала звільнення Шевчука через можливий вплив на дії голови суду його рідного брата, який підтримує Зеленського.