Конституційний суд частково скасував реформу Зеленського

Як повідомив відділ комунікацій Конституційного Суду, Конституційний суд скасував положення закону про діяльність органів суддівського врядування, ініціатором якого був президент Володимир Зеленський.

Конституційний Суд 11 березня 2020 року ухвалив рішення у справі за конституційним поданням Верховного Суду щодо конституційності окремих положень законів України „Про судоустрій і статус суддів” від 2 червня 2016 року № 1402–VIII, “Про внесення змін до Закону України „Про судоустрій і статус суддів” та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування” від 16 жовтня 2019 року № 193–IX, „Про Вищу раду правосуддя” від 21 грудня 2016 року № 1798–VIII.

За результатами перевірки оспорюваних положень КС визнав такими, що не відповідають Конституції ряд частин Законів. Щодо перевірки деяких положень КС закрив провадження.

Також на підставі частини першої статті 97 Закону України „Про Конституційний Суд України” Конституційний Суд України встановив у Рішенні порядок його виконання та рекомендував Верховній Раді України невідкладно привести положення законодавства України у відповідність до цього Рішення”.

Нагадаємо:

  • 4 листопада, Володимир Зеленський підписав законопроєкт про діяльність органів суддівського врядування.
  • Закон скорочує склад Верховного суду з 200 до 100 суддів, запроваджує новий порядок формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів, створює при Вищій раді правосуддя комісію доброчесності та етики.
  • Законом також зменшується оклад членів Верховного суду з 75 до 55 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (до 105,7 тис. грн). Також скорочується склад ВККС з 16 до 12 членів, до ВККС заборонили обирати колишніх членів Вищої ради правосуддя. Крім того кандидати до ВККС мають подавати “заяву про проведення перевірки, визначеної законом “Про очищення влади”.
  • В день набрання чинності закону припиняються повноваження членів ВККС.
  • У посольствах ЄС і Канади в Україні розкритикували низку положень цього Закону.