Казахстан зумів знизити “зелений тариф” для СЕС в 4 рази порівняно з українським
Запровадження аукціонів на будівництво об’єктів альтернативної енергетики в Казахстані дозволило знизити “зелений тариф” для сонячних електростанцій до 4 євроцентів за кВт-год, в порівнянні з 15 євроцентів за кВт-год в Україні. Про це повідомляє прес-служба Держенергоефективності за підсумками зустрічі з представники Міністерства енергетики Казахстану, передає БізнесЦензор.
У свою чергу представники Міністерства енергетики Казахстану підтвердили ефективність аукціонів в частині значного зменшення ціни електроенергії з поновлюваних джерел. “Результати останніх торгів в Казахстані показали зниження ціни, зокрема, на “сонячні кіловати” майже на 50%: з 8 до 4 євроцентів за кВт-год”, – сказано в повідомленні.
Представники Міненерго Казахстану також відзначили, що система аукціонів дозволяє регулювати напрямки та обсяги будівництва об’єктів “чистої” енергетики.
Так, перші аукціони в Казахстані відбулися в 2018 році для проектів із загальною потужністю 1000 МВт. У 2019 квоти зменшено до 250 МВт. Всього в 2018-2019 роках в Казахстані укладені угоди на впровадження “зелених” проектів загальною потужністю понад 800 МВт, а на стадії підписання – угода на 160 МВт.
Нагадаємо, Україна планує провести перші аукціони на будівництво об’єктів “зеленої” енергетики в 2020 році. При цьому через активне будівництво об’єктів альтернативної енергетики і високого “зеленого тарифу” Україна змушена розглядати варіанти його реструктуризації, а також підвищення цін на електроенергію для населення.
Як повідомлялося, за оцінкою Міністерства енергетики та захисту навколишнього середовища, дефіцит бюджету держпідприємства “Гарантований покупець” для розрахунків з виробниками електроенергії за “зеленим тарифом” в 2020 році може скласти від 10,4 млрд грн (за першим варіантом) до 13,5 млрд грн (за другим варіантом).
За розрахунками НКРЕКУ в 2019 році обсяг виплаченого зеленого тарифу складе 18 млрд грн, а в 2020 році, без зміни ситуації – 42,5 млрд грн.
Таким чином, генерація ВДЕ в 2020 році споживе 20% коштів електроенергетичного ринку при загальній частці генерації 6-7%.