Loading...

Кабмін готує декларування доходів і витрат для всіх українців

Уряд збирається ввести контроль за доходами і видатками всіх українців. Ця пропозиція міститься в “середньотерміновому плані пріоритетних дій уряду до 2020 року”, оприлюдненому Кабміном днями. Економісти кажуть, що мова йде про давню ідею “нульового декларування”, яке діє з 2016 року для чиновників високого рангу. Тепер його хочуть зробити обов’язковим для всіх українців, що мають доходи (зарплати, пенсії, стипендії, гонорари, прибуток від бізнесу, дивіденди і т. Д.), Щоб контролювати їх відповідність витрат. На думку експертів, головна мета нововведення – детінізація економіки і поповнення держбюджету, але є сумніви, що його можна впровадити швидко і недорого.

ЩО ПРОПОНУЮТЬ. Як роз’яснили  у прес-службі Кабміну, за 2017 рік планується розробити проект закону про загальне декларування для фізосіб і податкового контролю з використанням непрямих методів за відповідністю доходів видаткам. Після прийняття закону повинна бути впроваджена автоматизована система моніторингу (е-система) “доходи-витрати”, а податківці отримають право на використання непрямих методів контролю (доступ до банківських рахунків, опитування сусідів і ін.). “Це один з інструментів детінізації економіки країни і протидії розмивання податкової бази”, – уточнили в прес-службі.

Глава комітету ВР з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна сказала, що вводити ідею загального декларування доходів і витрат треба, але воно повинно бути добровільним. “Ідею поголовного декларування я не підтримую, тому що діючі норми про декларування доходів достатні. А витрати повинні контролювати фіскальні органи. У переважної більшості громадян немає одноразових витрат, що перевищують 50 тис. Грн, які вже враховуються податківцями, тому змушувати всю країну подавати щорічні декларації – безглуздо “.

ЯК БУДЕ. Якщо закон про загальне декларування вступить в силу (орієнтовно, в 2018 р), то кожен повнолітній громадянин повинен буде за підсумками року подавати декларацію в електронному вигляді про свої доходи та витрати. Тобто масова подача декларацій може початися в 2019 році за підсумками 2018 го. Декларації перевірить ДФС, і якщо сума витрат людини за рік перевищить суму доходів, її попросять пояснити джерела походження грошей.

“До задокументованих в” нульовий “декларації доходів попередніх періодів питань не буде, – каже президент Украналітцентру Олександр Охріменко. – Якщо декларант не зможе пояснити, де він взяв гроші на покупку дорогих товарів, з нього стягнуть штраф за ухилення від сплати податків в розмірі 10% від прихованої суми і ще 19,5% (18% прибутковий і 1,5% військовий податки).

Поки законопроект не розроблено, тому неясно, яка мінімальна сума витрат буде підлягати декларуванню. Але і Охріменко, і економіст Іван Нікітченко припускають, що 50 тис. грн. тобто витрати на покупку продуктів декларувати не треба. “Це логічно, адже діє ліміт на розрахунки готівкою в 50 тис. грн, всі витрати вище цієї суми вже моніторяться”, – уточнив Нікітченко.

Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *