Як вплинув карантин на бізнес і хто вже не витримає жорстких обмежень

Карантин в Україні триває вже сім місяців. Різноманітні обмеження та заборони змусили багатьох підприємців тимчасово припинити діяльність або взагалі закритися. Декому вдалося пристосуватися і навіть збільшити прибутковість бізнесу.

Хронологія карантину в Україні
  • Карантин почався 12 березня 2020 року. Протягом двох місяців були зачинені магазини непродовольчих товарів, кафе, ресторани, кінотеатри, перукарні, бібліотеки, торгово-розважальні центри, парки.
  • З 12 травня карантин почали поступово послаблювати: ресторанам та кафе дозволили відкрити літні тераси, запрацювали перукарні, відкрилися магазини непродовольчих товарів.
  • 5 червня відкрилися приміщення закладів громадського харчування.
  • З 10 червня запрацювали готелі та санаторії.
  • З 22 червня Україна поступово перейшла на адаптивний карантин.
  • Кінотеатри відновили роботу 2 липня.
Хто найбільше постраждав від локауту
Найсильніший удар від карантину 2020 року відчули малий бізнес та мікробізнес. За даними Європейської бізнес-асоціації, третина опитаних асоціацією фізосіб-підприємців під час карантину втратили до 75% доходів.
 
“Ще 44% втратили до 50% доходів, а 7% підприємств розглядають варіант закриття. Тільки 14% не відчули змін у роботі або їх доходи навіть зросли”, – повідомила виконавча директорка ЄБА Анна Дерев’янко.
 
Середній і великий бізнеси постраждали менше. Вони мали запас міцності, однак багатьох не врятував навіть він.

Чого бізнес очікує далі

Закінчення місцевих виборів багато хто пов’язував з імовірним відновленням жорсткого карантину. Про його посилення час від часу говорить і президент Володимир Зеленський.

Якщо матимемо понад 9,5 тис інфікованих щодоби, будемо змушені запроваджувати жорсткий карантин. Але тоді зупиниться економіка нашої країни і буде дуже складно всім”, – повідомив він 19 жовтня.

Наразі підприємці ще не оговталися від наслідків попереднього жорсткого карантину. За даними ЄБА, більшість членів асоціації розраховує надолужити втрачені через локдаун позиції протягом наступних шести місяців.

Щоб досягнути докарантинного рівня розвитку, більшості середніх та великих бізнесів знадобиться від шести місяців до року, малому бізнесу – від одного до кількох років. Звичайно, за умови, що друга хвиля коронавірусу не внесе корективи”, – повідомила Дерев’янко.

Відновлення жорсткого карантину бізнес оцінює негативно, хоча цього разу підприємці готові до ймовірного локдауну набагато краще, ніж у березні.

Приватні школи вивчили весняні уроки і підготувалися до нового навчального року: технічно вклалися, знайшли останні резерви, щоб вистояти”, – повідомила заступниця голови правління Асоціації приватних закладів освіти України.

Вона додала, що наразі приватні заклади освіти – початкові та середні школи – готові до нових карантинних обмежень набагато краще. Вони розвинули власні програми та методики дистанційного навчання, оновили технічну базу.

Для туристичних агентів нова хвиля жорсткого карантину може стати фатальною.

Зимовий сезон завжди більш складний фінансово, ніж літній. Навіть при збереженні поточної ситуації сезон для туристичного ринку буде важким, для багатьох турагентів та більшості туроператорів – збитковим. Якщо до цього додати ще й локдаун, то до весни доживуть не всі”, – повідомили ЕП в Українській асоціації туристичних агентів.

Подібні настрої і в авіаперевізників. “Українську галузь можна вбити. Введення тотального обмеження авіасполучення без державної підтримки, як це було восени, завдасть критичного удару по українських перевізниках”, – переконаний Фоменко.

Попри невизначеність щодо подальшого перебігу пандемії та ймовірності оголошення нового жорсткого карантину, бізнес не втрачає оптимізму. 86% членів ЄБА очікують, що фінансові результати їхніх компаній за 2020 рік покращаться або принаймні не погіршаться.

Однак для малого бізнесу і мікробізнесу новий локдаун може стати фатальним. Відповідно до опитувань ЄБА, щонайменше кожен третій ФОП планує закритися або скоротити масштаби діяльності, якщо будуть запроваджені нові жорсткі обмеження.