Фінансист про бюджет-2021: хочеться жити на широку ногу, а в кишенях дірки

Кабінет міністрів схвалив проєкт державного бюджету на 2021 рік і подав на розгляд до Верховної Ради, інформує газета «День». «Проєкт основного фінансового документа країни є збалансованим та відповідає конкретним викликам сьогодення», – зазначив прем’єр Денис Шмигаль.

Міністр фінансів Сергій Марченко також вважає проєкт бюджету реалістичним та збалансованим. «По суті це бюджет можливостей для розвитку економіки та підтримки наших громадян і бізнесу в умовах «перезапуску» економіки після удару пандемії коронавірусної хвороби», – наголосив міністр.

Натомість перший заступник голови парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк попередив, що закладене у проєкті на 2021 рік підвищення мінімальної зарплати може призвести до проблем. За його словами, це може означати фактичне підвищення податків із заробітної плати. Зокрема, підвищення податків для 2 групи ФОП складе 536 грн в місяць. Для 3 групи ФОП єдиний соціальний внесок зросте на 390 грн.

Інший експерт газети – фінансист Тарас Козак наголошує на «гігантському дефіциті бюджету в розмірі двісті сімдесят мільярдів гривень». Він припускає, що за умов високої корупції та за відсутності реформ правоохоронної та судової систем ці кошти можуть бути просто розкрадені.

«Прихований дефіцит бюджету – державні гарантії. Зокрема, лише на будівництво доріг передбачено 71 мільярд гривень гарантій. Традиційно державні гарантії в Україні перетворюються на майбутні видатки», – зазначає експерт. І підсумовує: «Моя оцінка проєкту бюджету: хочеться жити на широку ногу, по-багатому, а в кишенях дірки. Без допомоги МВФ, Світового банку та інших іноземних партнерів нам бюджет наступного року не виконати».

Що  обіцяє Мінфін.

Доходи в проєкті бюджету закладено на рівні 1 трлн 71 млрд грн, що на 9,4% більше, ніж у цьому році. Витрати також збільшаться — на 6,4% до 1 трлн 350 млрд грн.

У бюджеті на цей рік був рекордний дефіцит за всю історію незалежності — 298,4 млрд грн, у наступному році його планують скоротити на 9,4% — до 270,3 млрд грн.

В оновленій версії держбюджету-2020 закладено падіння ВВП на 3,9%, щодо наступного року прогнози оптимістичніші — зростання на 4,6%. Інфляція, навпаки, повинна сповільнитися — до 7,3% (у бюджеті-2020 було 8,7%).

Гривня, за очікуваннями Кабміну, у 2021 році зміцниться до 29,1 за долар. На цей рік курс долара був закладений на рівні 29,5 грн. Мінімальна зарплата, згідно з проєктом бюджету, виросте двічі: з 1 січня — до 6 тисяч гривень, з 1 липня — до 6,5 тисяч. Очікувана середньомісячна зарплата — 13,6 тисяч гривень.

Крім того, в Кабміні повідомили, що витрати на безпеку й оборону зростуть до 267 млрд грн, на медицину — до 156 млрд грн, на освіту — до 174 млрд. На боротьбу з коронавірусом у держбюджеті заклали 19,4 млрд грн (з них 2,6 млрд за вакцинацію), на програму «Велике будівництво» — 150 млрд грн.

Показники бюджету-2021:

  • Очікуване зростання економіки у 2021 році – 4,6%.
  • Очікувана інфляція – 7,3% річних.
  • Середній курс валюти у 2020 році буде 29,1 гривні за долар США, прогнозує Мінфін.
  • Середня зарплата в Україні (за бюджетним прогнозом) буде 13,6 тисячі гривень на місяць.
  • Доходи українського бюджету-2021 – 1017 мільярдів гривень.
  • Видатки бюджету – 1330 мільярдів гривень.
  • Граничний дефіцит держбюджету – 270 мільярдів гривень.
  • Граничний обсяг гарантованого державою боргу – майже 305 мільярдів гривень.
  • На національну безпеку і оборону планують виділити 5,9% від ВВП.
  • На підвищення мінімальної зарплати – 41,4 мільярда гривень. З січня вона підніметься до 6 тисяч гривень на місяць, а з липня – до 6,5 тисяч.
  • Бюджет передбачає збільшення фінансування освіти на 34 мільярди та медицини на 27,5 мільярдів.
  • До бюджету заклали вакцинування українців від COVID-19 – 2,6 мільярда гривень.