Експерт: виділених державою коштів на підтримку бізнесу недостатньо
Верховна Рада України від 4 грудня 2020 року підтримала президентський закон з пакету про підтримку бізнесу №4430 на карантині: згідно з документом, бізнес отримає податкові послаблення і податкові канікули в період зимового локдауна, який планують ввести. Але виділених державою коштів на ці цілі недостатньо. Про це в коментарі ГолосUA повідомив економіст Олексій Кущ.
«Ці заходи дуже слабо адаптовані до специфіки української економіки. З огляду на суму, яка виділяється на ці податкові канікули, а це близько 15 млрд грн, як я знаю, навіть в уряді сумніваються, що цей інструмент буде мати масове застосування. Це менше, ніж 0,5 відсотка до ВВП, це мікроскопічна цифра для економіки. Треба розуміти, що якщо розвивати масштабні соціальні програми, які реалізуються в країні з підтримки малого бізнесу і населення, то потрібно не менше 10% ВВП. Що стосується України, реальна програма допомоги бізнесу повинна складати близько 300-400 млрд грн. Але це якщо ми говоримо про повний локдаун.
Якщо ми говоримо про частковий локдаун, тобто про карантин вихідного дня, то ця цифра буде набагато меншою, але повинна бути більше, ніж заявляється нинішнім урядом», – сказав експерт.
А.Кущ пояснив: велика частина українського бізнесу працює в “тіні”. Тому більшість підприємців не отримають від держави грошей у вигляді компенсації, яка передбачена законопроектом №4429 у вигляді 8 тисяч гривень.
«Чому ця цифра до реальних умов української економіки не адаптована? Тому що у нас високий рівень тінізації ринку праці. Відповідно, близько 3 млн найманих працівників податкова на своїх радарах взагалі не спостерігає. Тіньовий ринок праці, велика кількість самозайнятих людей, які ніде не оформлені, але працюють; в компаніях багато неоформлених працівників, а ті, які працевлаштовані офіційно, отримують комбіновану оплату праці, в тому числі за допомогою конвертів. Відповідно, багато людей, які суміщають роботу, працюють на аутсорсингу; багато пенсіонерів, що підробляють прибиральниками або сторожами, няньками. Студенти на вихідні дні роздають рекламні фаєри, або, наприклад, підробляють у сфері послуг – наприклад, в ресторанах, отримуючи відрядну оплату праці, наприклад, 200-300 грн в день. Ці люди опиняться як би за бортом цієї допомоги бізнесу», – сказав експерт.
Нагадаємо:
4 грудня 2020 року Верховна Рада підтримала другий президентський закон з пакету про підтримку бізнесу №4430 на карантині. Документ підтримали 302 нардепа. Зокрема, законом дозволяється “пробачити” борги бізнесу і дати податкові канікули.
Також повідомлялося, що 4 грудня 2020 року Верховна Рада схвалила за основу і в цілому законопроект №4429. Згідно з документом, фізичні особи-підприємці (ФОП) в Україні отримають по 8 тисяч гривень виплат.