Експерт: ми оплачуємо не підвищення енергоефективності, а апетити Ахметова
Компанії, що виробляють енергоресурси, не зацікавлені економити гроші споживачів і державного бюджету, оскільки всі їхні витрати покриваються за рахунок субсидій, а незалежного регулятора, який вимагав би підвищення енергоефективності, зараз в Україні не ІСНУЄ. Про це в коментарі виданню “ГОРДОН” заявив експерт в енергетичній сфері, директор спеціальних проектів науково-технічного центру “Психея”, кандидат технічних наук Геннадій Рябцев.
“Ми оплачуємо не підвищення енергоефективності, а апетити енергетичних монополістів, які можуть встановлювати будь-які тарифи. На всіх енергоринках зберігається ідеологія формування тарифу за принципом “витрати плюс”. Компанії не зацікавлені в скороченні витрат, оскільки тариф усе містить і ще забезпечує якусь маржу. Чим вище витрати компаній, тим більше грошей вони отримують. А все тому, що немає незалежного арбітра, який запитав би, чому, власне, стільки треба платити за газ або гарячу воду “, – сказав експерт.
Він зазначив, що діюча система субсидування тільки стимулює збільшення тарифів.
“Реального субсидування не відбувається. У минулому році 4 млн сімей отримували допомогу близько 40 млрд грн. До кінця цього року буде близько 9 млн сімей і 52 млрд гривень субсидій. Більш ніж в два рази зросли тарифи і кількість потребуючих. А держдопомогу тільки на 12 млрд. Значить, все, хто не оформляє субсидію, сплачують не тільки за себе, але і за тих, хто не платить. При цьому уряд бере гроші платників податків і перераховує енергетичним компаніям. Це не субсидії. Вони були б такими, якби видавалися грошима або через спеціальні рахунки на придбання енергозберігаючого обладнання, утеплення, енергозамещеніе “, – заявив Рябцев.
За його словами, Кабмін зберігає безпосередній вплив на всі рішення, які приймаються на енергетичному ринку, де домінують інтереси виробників енергії. Все це заважає встановленню чесних правил гри і справедливих тарифів.
“Закон” Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг “, який все ще не прийнятий, став лакмусовим папірцем, який показує реальне бажання влади щось міняти в енергетичній сфері. У нас як і раніше зберігаються монополісти які довільно нараховують тарифи. А держава підтримує інтереси великого бізнесу, адже всі його представники сидять в органах влади. Якщо закон не приймуть, це означає, що і далі в Україні буде реалізовуватися неліберальна політика, в результаті якої держава дезертирів з усіх сфер соціальної відповідальності, в тому числі щодо забезпечення субсидій “, – підкреслив експерт.