Дві платіжки за газ. Чотири кроки, як перевірити суму в обох платіжках

Простий калькулятор дозволить зловити недобросовісного постачальника

Поділ з січня платіжок за газ – на оплату за споживання газу і оплату за його доставку – тепер дозволяє легко розрахувати власні витрати, щоб перевірити правильність тієї суми, яку вкажуть в платіжках газові компанії. Для розрахунків досить зробити всього чотири кроки.

ПСО-ціна
Основа розрахунків – оптова ціна на природний газ для потреб населення, виробників тепла та інших захищених споживачів, яку встановлює і публікує на своєму сайті НАК “Нафтогаз” протягом декількох днів після 22 числа кожного місяця на основі біржових котирувань. Так, наприклад, ціну за січень він опублікував 28 числа, і становить вона 4,65 грн за 1 куб м.

Ціна вказується без ПДВ, тому додаємо 20%, і отримуємо ПСО-ціну за січень, яка становить 5,58 грн за 1 куб м.

Транспортування
Транспортування не потрібно плутати з доставкою (про неї нижче). Незважаючи на синонімічність назв, ці терміни позначають різні по суті процеси. Транспортування має на увазі витрати на переміщення газу по магістральному газопроводу (газопровід, який пов’язує Україну з сусідніми країнами – в просторіччі просто “Труба”).

Тариф на транспортування газу встановлює Оператор ГТС, і становить він зараз 149 грн за тис. куб м, тобто 15 коп за 1 куб м.

Націнка ПСО-постачальника
Місцева газопостачальна компанія (газсбут) має свою маржу, яка становить 2,5% від ПСО-ціни (без ПДВ). Від січневої ціни 4,65 грн (п. 1) це складає 0,116 грн, або 12 коп на 1 куб м.

Підсумовуємо три складових і отримуємо 5,85 грн за 1 куб м. Саме цю підсумкову ціну українці і повинні побачити в тій платіжці, яка повинна прийти в лютому, причому незалежно від того, в якому регіоні і населеному пункті вони проживають.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *