Держстат побачив зростання зарплат: за рахунок чого це відбулося?

Держстат побачив 35% -е зростання заробітків. Експерти: малий бізнес не врахували

За 2017 рік зарплата середньостатистичного українця збільшилася, причому як номінальна, так і реальна, про це говорять дані Держслужби статистики. Причому найбільше заробітки зросли в грудні – відразу на 1300 грн, в порівнянні з листопадом, або до 8777 грн. Однак економісти кажуть, що статистика не повною мірою відображає реальну картину і прогнозують, що в 2018 році зарплати продовжать рости, але повільніше, ніж роком раніше, пише СЕГОДНЯ.ua

ЗАРОБІТКИ І ЦІНИ. З даних Держстатистики видно, що графік номінального зростання заробітків повторює торішній – в січні маємо зниження, в порівнянні з груднем попереднього року, з лютого – підвищення на 200-220 грн, з березня – ще на стільки ж, потім відносна стабілізація влітку, плавне зростання восени і різкий стрибок в грудні. Але в Києві середні зарплати підвищувалися рекордними темпами, і за рік збільшилися майже на 60%, перевищивши 14 тис. грн. При цьому ні в одній області не платять більше 10 тис. грн, а зарплата в країні зросла в середньому на 35,5%. Весь 2017 рік підвищення реальної (з урахуванням інфляції) зарплати випереджало зростання цін на 17-21%. Це підтверджує і моніторинг фахівцями Держстату річної динаміки зміни цін на основні і найбільш подорожчали продукти (див. Інфографіку).

По клику – большое изображение.

ЕКСПЕРТИ. Економісти також говорять, що зарплати в минулому році у нас росли набагато швидше, ніж ціни, правда, далеко не у всіх. Цю розбіжність помічають і прості громадяни.

“Я працюю в Києві, отримую не найнижчу зарплату, але вона далека від розрахованих Держстатом 14 тисяч гривень, навіть” брудними “!”, – обурюється менеджер Олександр Василенко.

Як роз’яснив  фінаналітик Олександр Охріменко, така райдужна статистика в столиці виходить за рахунок високооплачуваних чиновників, банкірів, топ-менеджерів компаній, головні офіси яких реєструють в основному в Києві.

“Середній киянин має вдвічі менше. А стрибок заробітків в грудні пояснюється виплатою бонусів і премій за підсумками року, у” топів “в філіях іноземних компаній з білою зарплатою бонуси складають десятки тисяч гривень і таких компаній в столиці зареєстровано багато. У січні матимемо падіння середньої зарплати на 1000 грн і більше. Також Держстат у своїй методиці не враховує малі підприємства, де працює менше 10 чоловік, а офіційні зарплати трохи вище мінімальних “, – говорить Охріменко.

Економіст Іван Нікітченко теж відзначає, що у нас майже щороку в грудні відбувається різке зростання середньої зарплати через премії і бонуси, і потім зниження в січні.

“Зростання реальної зарплати в минулому році дійсно було, все-таки мінзарплата зросла вдвічі в 2017-му в порівнянні з 2016-м, а офіційний рівень інфляції склав менше 14%, – аналізує Нікітченко. – Але через велику тінізацію економіки офіційна статистика не зовсім вірно відображає реальні дані по ринку. у першу чергу це стосується малого і середнього бізнесу, причому не тільки в Києві, а й в регіонах. у малому бізнесі в більшості областей середні зарплати невеликі – мінімальна (3700 грн), плюс 2-3 тис. грн в конверті, і то не скрізь “.

Ставки і ціни піднімуться однаково
Експерти схиляються до того, що в 2018 р зростання зарплат загальмується, незважаючи на підвищення мінзарплати до 3723 грн і спостерігатиметься дефіцит фахівців, багато з яких виїжджають за кордон. Щоб стримати відтік фахівців, бізнес-структури піднімають їм оклади, обіцяють соцпакети у вигляді страхування життя і здоров’я, мобільного зв’язку та компенсації проїзду. “У 2018-му також очікується зростання зарплат, але набагато менше – ефекту від підняття мінімалки вже не буде, та й темпи зростання економіки дуже скромні, тому дворазового перевищення темпів зростання номінальної зарплати над темпами інфляції очікувати не варто”, – упевнений Нікітченко. А Охріменко прогнозує, що інфляція в цьому році випередить зростання реальних зарплат: “Торішні темпи зростання заробітків, викликані підвищенням мінзарплати з 1600 до 3200 грн і наявністю вакансій для верстатників, будівельників, інженерів, практично вичерпані. Що стосується бюджетників, то у держави немає грошей , щоб піднімати оклади, незважаючи на передвиборний рік. у кращому випадку зарплати і ціни виростуть однаково, в гіршому – українці стануть біднішими “.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *