Loading...

Час діяти

Довгий час багато українців вважали, що справи держави їх не стосуються. В результаті в країні вибудувалась одна з найрозвиненіших у світі клептократій. Пора її знищити

В одній з останніх п’єс режисера Владислава Троїцького є така сцена: людина живе на острові, але той раптом починає хитатися і трястися. “Чекай-почекай”, — чує він навколо. Чекає. Від острова відколюється шматок. “Чекай-почекай”, — продовжує співати хор. У фіналі острів тоне разом із героєм. “Напевно, потрібно було щось зробити”, — остання думка того, кому вже не врятуватися.

Вся українська сучасна історія кричить про те саме. Тривалий час багато громадян вважали, що справи держави їх не стосуються. В результаті в країні вибудувалась одна з найрозвиненіших у світі клептократій, частина земель окупована, а всередині держави йде війна. І все це на тлі показових страт ворогів агресора через підрив машин прямо в центрі Києва.

Уже другий рік перед тим, як сісти за кермо, я заглядаю під днище нашого з Марічкою автомобіля. Друг, який воював в одному зі спецпідрозділів, радить перевіряти і сидіння, і нішу під самим кермом.

Звичайно, кожен з нас сам відповідає за свою долю, але є питання, на які ми можемо відповісти разом. Наприклад, як припинити масштабні розкрадання грошей платників податків? У понеділок були оприлюднені дані про зрив Житомирським бронетанковим заводом контракту щодо постачання БМД Збройним силам України. Завод очолює екс-керівник тролейбусного депо, фігурант не одного кримінального провадження за корупцію, який зберігає пост як представник президентської групи інтересів в Укроборонпромі.

Як припинити цькування тих, хто намагається зупиняти такі розкрадання? Того ж понеділока в Харкові демонстративно побили вже другого антикорупційного активіста.

Як домогтися покарання організаторів і виконавців терору на Євромайдані і російської агресії проти України? Знову-таки, в понеділок суд Чорноморська визнав невинними обвинувачених у заворушеннях 2 травня 2014 року в Одесі, вважаючи докази, надані поліцією, СБУ і прокуратурою, сумнівними.

Я спеціально наголошую — це новини всього за один день. А якщо озирнутися на минулий рік — це вже норма нашого життя. Всі антикорупційні розслідування проти чиновників застрягли або в прокуратурах, або в судах, починаючи зі справи “діамантових прокурорів”. Тих, хто тоді ініціював їхній арешт, давно витіснили з ГПУ і СБУ.

Перевірка Агентством з попередження корупції дотримання закону самим президентом, який не вніс до декларації іспанську віллу, не знайшла порушень. Хоча я особисто роз’яснював голові агентства Наталії Корчак норму, яка вимагає фіксувати в декларації всю нерухомість декларанта, якою він володіє особисто або через посередників. Єдиний виняток — коли мова йде про заводські або складські приміщенняя. Але у Порошенка в Іспанії точно не склад — це підтверджує розслідування програми Наталії Седлецької Схеми.

Переслідування тих, хто вимагає дотримуватися антикорупційних законів, в Україні перетворилося на справжнє мистецтво. Якщо Дмитру Дроботу і Євгену Лисичкіну за старими “оплотівськими” традиціями в Харкові розбили голови, то на оператора зі Схем у вихідні “впав” співробітник Управління державної охорони. Кількамісячне цькування керівника Центру протидії корупції Віталія Шабуніна взагалі заслуговує окремої розповіді.

Як у цих умовах зберегти наш острів?

Перше – точно не слухати пісні на кшталт “чекай-почекай”. Що більше людей стануть запобігати незаконним діям і бездіяльності, то краще. Чим більше людей беруть участь в протестах, тим менше бажання з ними боротися.

Друге – потрібні системні рішення, що дозволяють цивілізовано, але швидко ліквідувати топ-корупцію, неприпустиму для країни, яка веде війну за незалежність.

Таким рішенням, на мій погляд, є створення Антикорупційного суду, який почне виносити вердикти у справах Охендовського, Насірова, Мартиненка, Розенблата і нових фігурантів розслідувань Антикорупційного бюро і Антикорупційної прокуратури. Законопроект про створення такого суду зареєстрований ще 1 лютого. Основна ідея – саме цей суд повинен давати санкції на прослуховування, відсторонення від роботи і арешти підозрюваних НАБУ і САП; плюс, виносити вироки обвинуваченим топ-корупціонерам. Основна особливість – кандидати в судді будуть відбиратися за допомогою представників Євросоюзу і США. Вони вже готові, залишилося прийняти закон.

17 жовтня ми просимо всіх зібратися під парламентом і особисто проконтролювати голосування народних депутатів за це рішення. Цього ж дня повинні розглядатися проекти про скасування депутатської недоторканності і перехід до виборів у Раду за відкритими списками партій. Нові правила полегшать очищення влади від тих, хто плутає її з бізнесом.

Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *