Британська відповідь Меркель. Хто така новий прем’єр Тереза Мей

Велика Британія визначилась з новим прем’єр-міністром: країну з 13 липня очолить міністр внутрішніх справ Тереза Мей
У понеділок, 11 липня, Девід Кемерон оголосив, що не бачить сенсу тягнути кота за хвіст: з 13 липня він подає у відставку.

Новим головою британського уряду стане Тереза Мей — політик без яскравої харизми, проте з жорстким характером.

У колах британських політичних оглядачів та експертів її порівнюють із залізною леді Маргарет Тетчер та називають британською відповіддю Ангелі Меркель.

Передісторія. Брекзіт

Заява Кемерона пролунала після того, як того ж понеділка Мей залишилась єдиним кандидатом в прем’єри. Всі інші конкуренти послідовно зійшли з дистанції під час карколомної боротьби.

Останні події в британському політикумі люблять порівнювати з популярним американським серіалом про цинічних політиків “Картковий будинок”. Особливо наголошуючи, що реальні події виявились багатші за уяву сценаристів.

Отже все почалось з афери Кемерона, яка отримала згодом назву Брекзіт. Тепер уже екс-прем’єр оголошуючи референдум про вихід з Євросоюзу покладався на дані соціології та щиро сподівався, що більшість громадян обере під час голосування Remain (залишитись).

Та буквально за два місяці до дня голосування настрої британців серйозно змінилися і налякані можливим нашестям мігрантів вони обрали варіант Leave (піти). На цьому політична кар’єра Кемерона скінчилась.

Самознищення суперників

За правилами нового очільника держави мають визначити члени британського парламенту з Консервативної партії, яка зараз є партією влади. Планувалося, що нового прем’єра оберуть на початку вересня.

Головним кандидатом вважався Борис Джонсон. Колишній мер Лондона, який любить з’являтись перед об’єктивами на велосипеді, був одним з головних моторів агітаційної кампанії за вихід з ЄС.

Він мав харизму і популярність серед виборців. Його кілька років цілком обґрунтовано називали головним суперником Кемерона. Іноді його порівнювали з Трампом, зауважуючи, що Дональд на чолі США та Борис на чолі Великої Британії — це найгірший кошмар, який можна собі уявити.

Але раптово все скінчилося: Джонсон заявив, що відмовляється від боротьби за крісло прем’єра. Це сталося після того, як його зрадив головний партнер по агітації за Брекзіт — міністр юстиції Майкл Гоув.

Після перемоги на референдумі постало питання про боротьбу за офіс на Даунінг-стріт 10 і Гоув раптом заявив, що “неохоче” має повідомити: Джонсон “не може бути гарним лідером чи створити команду, яка б могла виконати задачі, що постали перед країною”. І немає у нього, Гоува, іншого виходу, як не запропонувати на найвищу посаду свою власну канддатуру.

Борис, який не чекав такого підступного удару, зрозумів, що втратив підтримку і вирішив за краще піти. Та найсмішніше, що Гоув заразом знищив і власну репутацію.

Ніж у спину товаришу, смс від члена команди міністра з проханням голосувати за його шефа — все це остаточно знищило кар’єру Гоува, який вирішив погратися в Маккіавеллі. Міністр юстиції втратив довіру серед однопартійців — а що, як потім він і їх зрадить, роздумували вони.

Тож минулого тижня серед претендентів на прем’єрство лишилися дві жінки — Тереза Мей та заступник міністра енергетики Андреа Лідсом. Остання також, на відміну від Мей, була активним агітатором за Брекзіт. Та Лідсом припустилася фатальної помилки через свою недосвідченість і наївність.

Минулої п’ятниці журнал Times опублікував її інтерв’ю — фактично, перше такого масштабу в кар’єрі політика — де заступник міністра назвала своєю перевагою материнство, в той час як Тереза Мей бездітна.

Це викликало хвилю обурень і змусило Лідсом відмовитись від подальшої боротьби. Офіційно причиною виходу з перегонів вона назвала свою слабку підтримку серед парламентарів та неприпустимість аби країна ще 9 місяців лишалася без лідера.

Таким чином Брекзіт поїв усіх своїх дітей та розчистив дорогу політику, який агітував проти виходу з Євросоюзу.

Непопулярний трудоголік

Тереза Мей буде другою в історії Великої Британії жінкою прем’єр-міністром після Маргарет Тетчер. Як і “залізна леді” вона представниця консервативного крила політичного спектру.

Одна з слабкостей Терези Мей – туфлі на підборах. Фото: Reuters

Хоча більшість політичних оглядачів зауважує, що Тереза не користується великою популярністю, вона є без сумніву видатний політик. Хоча б тому, що єдина з 1992 року протрималась на посаді міністра внутрішніх справ шість років поспіль.

Мей описують як людину, що на відміну від Девіда Кемерона чи Тоні Блера не переливає з пустого в порожнє, а робить справу, і робить добре.

Борець з мігрантами

Тереза Мей відома безкомпромісною боротьбою з корупцією в Поліцейській Федерації (об’єднання місцевої поліції Англії та Уельсу). Вона депортувала з країни двох відомих проповідників радикального ісламізму: Абу Катаду та Абу Хамзу. Першого згодом виправдали в Іорданії, другого засудили на довічне ув’язнення в США.

У липні 2014 року Мей доручила провести публічне розслідування причин смерті екс-агента КДБ Олександра Литвиненка, отруєного полонієм 10 років тому в Лондоні.

На цей крок вона пішла під тиском з боку дружини покійного Марини Литвиненко. Спочатку Мей заперечувала, наголошуючи, що це зачіпає міжнародні стосунки. Та у 2014 році Путін вже став ізгоєм, який окупував Крим та розв’язав війну на Донбасі.

Восени 2015 року Мей збурила хвилю невдоволення намірами обмежити кількість мігрантів, що прибувають до країни. Вона, наприклад, пропонувала висилати з країни шукачів притулку в тому випадку, якщо на момент розгляду їхнього звернення країна, з якої вони втекли, стала безпечною.

Також з її подачі з квітня 2016 року було введено обмеження на проживання у Великій Британії для громадян США та інших країн, що не входять до ЄС. За новими правилами, якщо така людина заробляє менше 25 000 фунтів (приблизно $47 000) та живе в країні більш п’яти років, її можна депортувати.

Мей агітувала проти Брекзіту, але за своїми поглядами вона затятий євроскептик. “Брекзіт означає Брекзіт. Відбулась кампанія з боротьбою. Пройшло голосування. Явка була високою і суспільство винесло свій вердикт. Не може бути жодних спроб залишитися всередині ЄС, жодних спроб воз’єднатись через задні двері. І жодного другого референдуму”, – так окреслила свою подальшу політику сама Тереза Мей.

Скоро ми побачимо “битву титанів” в особі Меркель і Мей. Канцлер вже заявила, що переговори між Великою Британією та рештою країн ЄС про вихід з блоку будуть непростими.

Асексуальний політик

У жовтні Терезі Мей виповниться 60 років. Зі своїм чоловіком Філіппом вона познайомилася в коледжі, де вивчала географію.

У 1980 році вони одружилися. Як згадувалося вище, дітей в неї немає. Про це вона говорить дуже мало й неохоче, але чітко дала зрозуміти, що це не з власної волі.

 

Дід Терези був полковим старшиною. Батько — священиком англіканської церкви. У 1981 році він загинув в автомобільній катастрофі. Наступного року померла і мати Терези.

Стати політиком був її свідомий вибір. Десь рік вона працювала в Банку Англії та Асоціації систем клірингових платежів. У 1986 Мей стала членом ради Мертону — одного з районних утворень Лондона. З цього моменту вона вже робила кар’єру політика.

На Терезу Мей навряд чи існує компромат сексуального характеру. “Вона не використовує секс як зброю. Тетчер робила так, це загально визнано. Тереза майже асексуальна. Я думаю, ми маємо справу зі зрілим, мудрим, досвідченим та компетентним політиком, але чого їй бракує — це теплоти та індивідуальності при першій зустрічі”, — так у 2014 році описав Терезу журналісту Guardian один з її соратників по партії.

На завершення наведемо промовисту цитату з нещодавнього звернення пані без п’яти хвилин прем’єр-міністра до своїх прихильників: “Мій план дуже простий, я — Тереза Мей і я найкраща людина, щоб бути прем’єр-міністром”.