Британська преса: для чого Росії нова зброя?
Іноземна преса розмірковує, чи готується Росія до війни на суходолі, чому панікують російські олігархи, а також про прорив у переговорах по Придністров’ю та інше.
Для чого Москві нова зброя
Москва готується до масштабної війни на суходолі, вважають аналітики американського журналу National Interest. Саме тому, з огляду на досвід, набутий у війні на українському Донбасі, російські воєначальники перестали робити акцент на переозброєнні флоту і стали замовляти більше танків і артилерії, переконані вони. Свої висновки аналітики National Interest обґрунтовують новим планом розвитку Збройних Сил Російської Федерації на 2018-2027 роки.
Наразі Москва хоч і приділяє велику увагу військовій авіації, однак не вважає її роль визначальною. Тому Москва розвиває сухопутні види озброєнь, засоби розвідки й радіоелектронної боротьби.
Як вважає американський аналітик Дмітрі Горенбург, фокус з моря на суходіл став наслідком бойових дій на Донбасі, в яких бере участь Росія. “Досвід, набутий Росією в Україні, все більше переконує (воєначальників в Москві -ред.), що сухопутні війська відіграватимуть важливу роль у майбутніх конфліктах. Це також витікає зі створення нових бронемашин і танків, наразі готових до серійного виробництва”, – переконує американський фахівець.
Йдеться про танки Т-14 “Армата”, модернізовані Т-90, бронемашини “Курганець” і “Бумеранг”, нові гармати та системи протиповітряної оборони. Разом із цими озброєннями, російські Сухопутні війська отримають новітні засоби розвідувальної роботи й радіоелектронної боротьби.
Плани модернізації російської армії не можуть не вражати, і Москва вже здатна відбити напад на суходолі будь-якого супротивника навіть без застосування ядерної зброї, веде далі National Interest, “крім, хіба що, Китаю”. Однак постає питання: чи має Кремль достатньо ресурсів втілити цю програму озброєння, адже попередня, розрахована на 2011-2020 роки, “пробуксовувала” саме через нестачу фінансів, зазначає National Interest.
Чому Росія боїться санкцій
Про важливість санкцій, введених США і Європою проти Росії через незаконну окупацію Криму і участь у збройному конфлікті на Донбасі, пише британська газета Guardian.
Скільки б Москва не повторювала вустами депутата Держдуми Сергія Железняка, що санкції Заходу є “безглуздими й марними”, бо не мають жодного ефекту, “Росія дуже хоче їх позбутися”, зазначає газета. Це питання може стати чи не головним для очільників Росії в лютому 2018 року, коли Конгрес США скоріше за все прийме новий закон, що запровадить нові та набагато болючіші обмежувальні кроки проти найближчого оточення Володимира Путіна.
“В поле небаченої досі уваги американців потраплять не лише найбагатші росіяни. Подібний підхід буде застосовано і до членів їхніх родин і тих, хто має з ними бізнес на Заході. Таким чином, сфера дії законопроекту набагато ширша, ніж усе, що було запроваджено проти оточення Путіна досі”, – пояснює Guardian – “Ось чому російські олігархи в паніці.”
“Цільові, особисті санкції, спрямовані проти олігархів, створюють справжню проблему для утримання влади Путіним. Росія – авторитарна клептократія. Лояльність еліти до президента базується на захисті, який він може їм гарантувати, – пише газета. – Олігархи не люблять санкцій, особливо тих, які ускладнюють їм отримання задоволення від багатства, що вони накопичили та зберігають за кордоном, чи то у розкішній нерухомості в Лондоні, Нью-Йорку та французькій Рив’єрі, чи то в широкій мережі офшорних рахунків”.
А тому, за умови повної імплементації закону, нові санкції потенційно можуть похитнути режим Путіна, переконує Guardian. І в цьому їхнє велике значення.
Прорив щодо Придністров’я
Про те, хто стоїть за проривом у переговорах по Придністрв’ю і що з того Україні, розмірковує молдавська газета Ziarul National. Як відомо, 27-28 листопада у Відні відбулися перші за останні три роки переговори по врегулювання Придністровського конфлікту у форматі “5+2”. У них взяли участь Кишинів і Тирасполь, ОБСЄ, Україна і Росія як перемовники, а також США і ЄС як спостерігачі.
У процесі переговорів керівництво Молдови й проросійськи налаштовані очільники Придністров’я, які останніми роками відмовлялися навіть просто сидіти за одним столом, досягли чотирьох домовленостей у сфері освіти, зв’язку, транспорту і сільського господарства. ОБСЄ вже привітало це досягнення “як найбільший прогрес у переговорному процесі за останні 10 років”.
У статті про перемовини Ziarul National зазначає, що такого прогресу не було б, якби того не хотіла Росія, що має неабиякий вплив на очільників бунтівного регіону. А відтак газета ставить питання – чого це раптом Москва взялася покращувати стосунки Кишинева і Тиросполя. Відповідь видання знаходить … в Україні.
На переконання газети, Росія вкотре піднесла західним учасникам у переговорах “отруйний подаруночок”. “Окрім бажання поновити свій вплив на Кишинів, який вона почала втрачати, Москва має ще три причини “увіпхнути” Придністров’я “із спеціальним статусом” назад у федералізовані обійми Молдови”, – пише Ziarul National.
“Перший стосується долі Криму, оскільки його окупація призвела до жорстких санкцій та ізоляції з боку США і Євросоюзу. “Здати” Придністров’я в обмін на визнання анексії Криму, навіть для початку у прихованій формі, вкупі зі зняттям санкцій – це був би чудовий результат для Росії”, – пише Ziarul National.
А якщо такий обмін благословлять США і Європа, Україна буде змушена скасувати заборону на транзит російських вантажів її територією до Придністров’я. Це, своє чергою, лише посилить вплив Москві в цілому регіоні, зазначає Ziarul National.
Про весілля в королівській родині
Заручини молодшого сина покійної принцеси Діани і старшого сина королеви принца Чарльза, Гаррі з американською акторкою Меган Маркл є однією з головних тем всіх британських газет, від таблоїдів до серйозних видань.
З нагоди оголошення заручин Daily Telegraph випустила сувенірний випуск, присвячений парі. Daily Mail акцентує увагу на словах Гаррі про те, що він зустрів Меган, бо “так стали зорі”. Sun вміщує на першій сторінці велике фото діамантового перстня, що його отримала наречена принца. Independent звертає увагу на те, що пані Маркл стане першою дружиною англійського принца змішаної крові – її батько білий, а мати – афроамериканка.
Times подає уривки інтерв’ю Гаррі і його нареченої ВВС. Виявляється, акторка вже неодноразово особисто зустрічалася із королевою Єлизаветою ІІ. Меган, вочевидь, схвалюють і улюблені собаки монарха. “Усі 33 роки вони тільки й роблять, що гавкають на мене”, – цитує газета принца. – “А коли вона (Меган -ред.) увійшла, не було нічого подібного. Тільки хвостами помахали й сказали “грр”.
На питання, як, на його думку, до Меган поставилася б його покійна мати, Гаррі відповів: “Я думаю, вона була б неймовірно щаслива за мене… А із Меган вони б, мабуть, потоваришували”. Гаррі розповів, що він дуже сумує через те, що у день його заручин він не може поділитися із матір’ю своїм щастям. “Але я впевнений, що десь там вона зараз неймовірно радіє”, – додав він.