Благовіщення-2018: історія, традиції та прикмети свята

Щороку 7 квітня всі православні відзначають одне з найважливіших свят – Благовіщення Пресвятої Богородиці: історія свята, традиції, що не можна робити.

Благовіщення – дванадесяте свято, воно не переходить і святкується щорічно в один і той же самий день, 7 квітня. У 2018 році воно випадає на Страсну суботу, останній день перед Великоднем.

Вважається, що в цей день Пресвятій Діві Марії явився Архангел Гавриїл зі звісткою про те, що незабаром вона приведе на світ Сина Божого – Ісуса Христа.

Історія свята

Благовіщення – велике свято для православного світу. Відзначають його з ІІІ століття. Як свідчить грецький переклад “благою звісткою” називають саме Євангеліє. 7 квітня згадують пророцтво, що свідчить про народження Сина Божого. Свято є з’єднанням божественної волі і людської свободи.

Символів у свята 3: промінь світла, по якому спускався Святий Дух; прядка, біля якої сиділа Марія в момент появи Архангела Гавриїла; пальмова гілка, що символізує височину почуттів і думок.

У цей день Діві Марії явився архангел Гавриїл і сповістив їй про прийдешнє народження Ісуса Христа – Сина Божого. До 14 років Пресвята Діва виховувалася в храмі, а потім, згідно із законом, повинна була залишити храм, як повнолітня, і або повертатися до батьків, або вийти заміж. Священики хотіли видати її заміж, але Марія вирішила присвятити себе Богу. Тоді священики заручили її далекому родичу, вісімдесятирічному старцю Йосипу, щоб він піклувався про неї. Живучи в Галілейському місті Назареті, в будинку Йосипа, Пресвята Діва Марія вела таке ж скромне і відокремлене життя, як і при храмі.

Зображати події Благовіщення почали в V столітті і сьогодні це один з улюблених біблійних сюжетів іконописців, скульпторів, художників.

У разі, коли Пасха збігається із Благовіщенням, вважається, що свято подвоює свою силу, а піст у дні Пресвятої Богородиці послаблюється. За старих часів у Київській Русі рік починали з Благовіщення, яке майже збігалося з весняним рівноденням. Свято настільки шанували, що його не скасовували, коли Пасха збігається з Благовіщенням. День, в який відбувався такий збіг, називали «киріопасхою», тобто «пануючої», «справжній» Великдень.

Традиції та звичаї свята

Зі святом Благовіщення пов’язано безліч традицій. У цей день не можна працювати, шити і в’язати, забивати худобу, шумно веселитися.

У храмах 7 квітня заведено пекти і освячувати проскури. У давні часи в кожній родині пекли проскури за кількістю членів сім’ї. Після освячення вдома їх з’їдали натщесерце. Крихти від освячених проскур додавали в їжу домашнім тваринам і змішували з насінням, тоді і скотина буде здоровою і плодовитою, а урожай – багатим. Самі проскури мають цілющі властивості, подібні до святої води, вважали люди.

Раніше на Русі на Благовіщення випускали на вулицю домашніх тварин “слухати весну”, а незаміжні дівчата водили біля храму хоровод, який називався “кривим танцем”. Таким чином “звали” весну. Після церковної служби розводили багаття, закликали тепло, співали пісні.

Ще однією традицією вважали “випускання птахів”. Для цього заздалегідь спеціально ловили будь-яких пернатих, в основному голубів або синиць і садили їх у клітки. На свято збиралися компаніями і випускали. Ці птахи були ніби посланням Господу від своїх визволителів, несли благі звістки.

Благовіщення-2018: що не можна робити 7 квітня

  • На Благовіщення категорично заборонялося робити якусь роботу: “птах гнізда не в’є, дівчина коси не плете”.
  • На Благовіщення не можна нічого віддавати з дому, особливо позичати гроші. Вважається, що так можна віддати своє здоров’я і благополуччя.
  • На Благовіщення не можна стригтися, фарбувати і навіть причісувати волосся. Також не можна шити і в’язати.
  • На Благовіщення не треба сіяти насіння або висаджувати саджанці, може не бути врожаю.
  • На Благовіщення не можна палити свічки, скіпи і лампи для освітлення будинку, щоб не пропустити світло Ангела.
  • На Благовіщення не можна вдягати новий одяг – порветься і забрудниться так, що не відіпрати.

Особливих правил харчування в свято немає. Але в 2018 році Благовіщення відзначають у Великий піст, а значить їжа повинна бути скоромною, без м’ясо-молочних страв. Єдине послаблення стосується риби.

Народні прикмети

Яка погода на Благовіщення, таку треба очікувати і у Великодню неділю.

Якщо не літають ластівки, слід очікувати холодну весну, і тепло затримається.

Гарна погода на Благовіщення – чекай багатого врожаю.

А ось якщо раптом піде сніг, тоді літо буде зовсім неврожайним.

Багато горіхів буде восени, якщо гряне грім на Благовіщення.

Пішов дощ 7 квітня, очікуйте восени достаток грибів.