Астрофізики: в далекій галактиці чорна діра перетворює гігантські хмари у зірки
Вчені виявили у віддаленому від Землі скупченні галактик міжзоряну речовину, яка активує процеси утворення зірок, наближаючись до надмасивної чорної діри.
На відстані мільярду світлових років від Землі астрофізики зафіксували незвичайні процеси Міжнародна група астрофізиків опублікувала результати дослідження в журналі Nature. Вчені досліджували скупчення галактик Abell 2597, віддалене від Землі на мільярд світлових років, за допомогою телескопа в Паранальской обсерваторії, що розташована в пустелі Атакама в Чилі. Вони вивчили розташування і рух холодного газу, який, як виявилося, утворює масивний потік у бік чорної діри, розташованої в центрі найяскравішої галактики скупчення – BCG, гігантської еліптичної галактики, оточеної щільною хмарою гарячої плазми.
Виявилося, що гарячий іонізований газ є лише оболонкою, всередині якої знаходиться набагато більш холодні і масивні молекулярні хмари. При певних умовах вони спрямовуються до поверхні чорної діри, що, в свою чергу, підтримує процеси утворення зірок у середовищі поблизу ядра галактики. Маса молекулярних хмар оцінюється астрономами в мільйон планет Земля. Відкриття змінює звичне уявлення, згідно з яким чорні діри живляться хмарами розжареного газу.