Акція “Нафтогазу” “купи дешевше” була обманом?
Переплата за газ: люди залишилися “в мінусі”
Процес повернення споживачам переплати за газ йде повним ходом. Однак українці скаржаться, що повного перерахунку немає, гроші повертають тільки за обсяги, що не вибрані по акції “Газовий запас”. У той же час переоцінки вартості спожитого газу, як обіцяли в НАКу, не відбулося. У підсумку куплений українцями за передоплатою оптом “дешевий” газ обійшовся значно дорожче звичайного. Експерти вказують, що акція “Нафтогазу” з самого початку була “обманом”.
Купи дешевше
У вересні минулого року понад 51 тис. споживачів, в тому числі багато ОСББ, викупили за передоплатою обсяги газу по літній ціні в 5,99 грн за 1 куб м. Причиною такого марнотратства були небезпідставні побоювання, що взимку ціни на газ виростуть в 2-3 рази, які підігрівалися прогнозами чиновників НАК про чергову “газову війну” між Росією і Україною.
“Якби” Нафтогаз” не домовився з “Газпромом”, тоді були б проблеми, і, якщо чесно, я до останнього сумнівався, що угода буде підписана. Вона за фактом була підписано під політичним тиском, але спочатку керівництво “Нафтогазу” не збиралося її підписувати, враховуючи риторику щодо “Газпрому”, – пояснює директор спеціальних проектів науково-технічного центру Геннадій Рябцев.
Штучний дефіцит
Через припинення транзиту російського газу попит в Європі б виріс, на тлі чого і очікувався стрибок цін, а так як ціни на українському ринку прив’язані до ціни на європейських хабах, то “Нафтогаз” завдяки їм же спровокованої кризи зміг би продати куплений за річними розцінками газ на внутрішньому ринку в Україні істотно дорожче закупівлі. Це збільшило б не тільки прибуток компанії, але і прив’язані до неї премії і бонуси керівництву.
“Якби контракту не було, то ціни на газ злетіли б дуже серйозно. А кому належав газ?” Нафтогазу “. І вийшло б, що” Нафтогаз “виявився єдиною компанією, у якої були достатні обсяги газу, щоб забезпечити всіх. Тоді б ціна була та, яку захотів би “Нафтогаз”. Це політика будь-якого суб’єкта господарювання – формування штучного дефіциту газу на ринку. І це майже вдалося “, – вважає Рябцев.
Ціни впали
Однак контракт на транзит російського газу в Європу через територію України був підписаний. А слідом за цим ціни на газ, навпаки, впали навіть нижче акційної ціни “Газового запасу”. 28 січня глава НАК Андрій Коболєв на своїй сторінці пообіцяв учасникам акції, що вони як кращі клієнти НАКу будуть отримувати газ за мінімальною ціною, неважливо, чи буде це акційна або ПСО-ціна. Переплату ж повернуть після закінчення опалювального сезону.
Акція "Нафтогазу" "купи дешевше" була обманом?
Повертають не все
З 20 квітня стартувало повернення грошей учасникам акції. Повернення переплати з боку “Нафтогазу” відбулося легко і без будь-яких зволікань, всупереч песимістичним прогнозам. Однак, як кажуть споживачі, повертають тільки гроші за невибрані по акції обсяги газу, а перерахунку ціни спожитого газу з дорогою акційною на більш дешеву ПСО ціну немає. У підсумку учасники акції, котрі проінвестували “Нафтогаз”, за фактом заплатили більше.
“У додатковій угоді, яку ми підписували, сказано, що розрахунок з нами буде проводитися за тією ціною, яка на даний момент нижча. Весь цей час, починаючи з жовтня, ціна ПСО була нижча, але з тисячі кубометрів, які я купив за акцієб, в грудні з мене списали за акційною ціною 220 куб м, а в березні – ще 90 куб. м “, – розповів Юрій, учасник акції” Газовий запас “, проживає в Бучі (Київська область), пред’явивши на підтвердження дані свого особистого кабінету, де обсяги за грудень і березень підсумовані – 310 куб м.
Якщо ціна газу в березні була 5,25 грн / куб м, то фактично зі споживача списали оплату за акційною ціною, яка вище – 5,99 грн / куб м. А той факт, що з 60 млн куб м газу, куплених учасниками акції “Газовий запас” на весь сезон, при низьких цінах була вибрана половина – 30 млн куб м, говорить про те, що чимало споживачів, вклавшись в акцію, заплатили дорожче, ніж інші споживачі. Тобто акція з купівлі дешевого газу призвела до того, що українці просто переплатили.
Дикий капіталізм
Експерти звертають увагу, що сподіватися повернути переплачені за газ суми не варто. Акція була класичним біржовим контрактом, де з одного боку виступав спекулянт-продавець, з іншого, – налякане похмурими прогнозами довірливе населення.
“Це ринок. Ви граєте на свій страх і ризик, а виграє завжди казино. Коли НАК ще на початку проводив цю акцію, я говорив, що це” разводняк”. НАК отримав гроші в кредит, плюс відсотки. Можна сказати, що НАК запропонував ф’ючерсний контракт за тією ціною, яка була на той момент без страховки для покупця. Це дикий ринок. А, по суті, чисте кидалово, тому що ніяких гарантій насправді немає. “Нафтогаз” має в своєму розпорядженні інсайдерську інформацію і може проводити афери на ринку”, – прокоментував директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАН України Валентин Землянський.
При цьому строго формально керівництво “Нафтогазу” в своєму праві, адже воно керує господарюючим суб’єктом, який повинен отримувати прибуток, і НАК, акцентують експерти, в даному випадку просто покращує свої фінансові показники за рахунок населення, в той час як держава в черговий раз самоусунулася. При цьому вже з 1 травня припиняються взагалі будь-які соціальні гарантії, і потрібно дуже уважно вивчати договір, так як ПСО цін більше не буде взагалі.
“У НАКу спочатку це розглядали як інструмент розвитку внутрішнього газового ринку. Ось вам кілька продуктів: передоплата, післяплата, ф’ючерси і т.д. Ми пропонуємо споживачеві, а він може вибирати. З точки зору розвитку ринку, це має право бути. Соцгарантії вже не грають ролі, треба читати контракти, договори. Інакше ніяк, це ж капіталізм “, – прокоментував співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич.