8 січня Бабині каші: кому в цей день несуть частування

Народне свято Бабині каші відзначається 8 січня. У цей день вшановують повитух, а коріння свята сягають культу богині-матері

8 січня (за старим стилем 26 грудня) у слов’ян почитали повитух і породіль. Інакше цей день називають ще Бабин день, або Бабині каші. Православна церква 8 січня відзначає Собор Пресвятої Богородиці. Християнські звичаї переплелися з більш давніми язичницькими, з культом Великої богині-матері.

На наступний день після Різдва Христового жінки з дітьми йшли до повитух – привітати і принести подарунки. А ті у відповідь пригощали гостей кашею. Так дякували повитухам за допомогу при пологах.

Повитухи (зараз їх називають акушерками) користувалися великою пошаною і повагою. Далеко не кожна могла стати помічницею під час пологів. Це повинна бути жінка, у якої є свої діти, з досвідом, мудра і спритна, яка могла допомогти і травами, і молитвою, і добрим словом.

Крім того, це ще повинна бути жінка з бездоганною репутацією і хорошим характером. Вважалося, що зла, сварлива повитуха може не тільки завдати шкоди здоров’ю породіллі, а й вплинути на всю долю новонародженого.

Сама назва «повитуха» походить від того, що він могла «звити» пелюшками немовля. Повитухи допомагали не тільки під час пологів, а й навчали молодих матерів управлятися з дитиною.

бабьи каши дети, мать

В гості до баб-повитух висловити їм свою повагу ходили і жінки з дітьми, і молоді дівчата, і вагітні. Всі сідали за стіл, пригощалися, жартували, веселилися.

Господиня-повитуха варила для гостей кашу – з гречки або проса. Каша в горщику ставала головним предметом в обрядах, і свято назвали на її честь – Бабині каші.

 Щоб дитина росла високою і міцною, повитуха піднімала над нею горщик з кашею зі словами: «Рости високо-високо». А щоб немовля навчилося швидше вставати на ніжки і ходити, його старші брати і сестри мали з’їсти кашу на вулиці, зловити півня або курку і посадити в горщик.

бабьи каши горшок

Бабині каші – 8 січня

Бабині каші, приготовані повитухам, були ситні і смачні, в них додавали масло, вершки, яйця, прикрашали маком, ягодами, горіхами. По ним ще й ворожили на долю. Стежили за кашею під час приготування: якщо вона починала вилазити з горщика в сторону печі – це віщувало сприятливий рік. А ось якщо в іншу сторону, то це обіцяло біди. Але було засіб позбавитися від майбутніх нещасть – треба було втопити «нещасливий» горщик з кашею в ополонці.

Якщо каша в печі добре підрум’яниться, значить, скоро чекати великі снігопади. А якщо погода 8 січня ясна, влітку буде хороший урожай зернових.

З цього дня починалися традиційні дівочі ворожіння, які тривали до Водохреща.