Звільнена з НІЕЗ науковий співробітник Ірина Кучеренко розповіла цікаву історію переяславської вязниці

Днями відома в місті краєзнавець, колишня працівниця НІЕЗ “Переяслав” у групі “Ділового Переяслава” у Фейсбуці розповіла дуже цікаву історію нашої місцевої “тюрми”, що знаходиться неподалік автовокзалу. Пропонуємо цю історію всім читачам нашої сторінки

:

“Хочу розкрити таємницю ще однієї сторіночки нашого історичного міста.
До 1941 року у Переяславі функціонувала тюремна фортеця. Знаходилася вона навпроти автовокзалу.
На другому поверсі будівлі була розміщена лікарня. Для неї було віддано дві камери. Перша була відведена для хворих середньої тяжкості, а друга- для тяжкохворих. Опалення було пічним.

У 1902 році тюремним лікарем був Сандлер Хаїм Шмульович, а доглядачем в’язничного замку – Іван Волошин, який був також титулярним радником.
Будинок Хаїма Шмульовича знаходився на місці магазину Підсінний.До самої річки Альти простягався город. Він мав 11 дітей: шість хлопчиків та п’ ять дівчаток. Був лікарем Вищої категорії. Часто зустрічався із благочинним повітовим лікарем Купцовським Йосипом Яковичем , який курирував його роботу.
Навпроти будинку Сандлера знаходилися казарми для кінно- етапної інвалідної команди. Вона доставляла по етапу в”язнів. яких потім і оглядав лікар. Роботу санітарів, у тюремній лікарні, виконували самі ув’язнені. Вони рубали дрова, прибирали у лікарні, розпалювали печі та допомагали тяжко хворим.
Умови тримання під вартою були тяжкими, тому часто виникали спалахи інфекційних хвороб. Хаїм Шмульович спеціалізувався здебільшого на захворюваннях ЖКТ, але багато сил вкладав і на боротьбу із туберкульозом, який був поширений серед ув’ язнених. Після смерті тюремного лікаря, його справу продовжив син – Сандлер Самуїл Хаїмович, який допомагав місцевим партизанам у роки Другої Світової війни. Але це буде вже інша розповідь”.

Звільнена з НІЕЗ науковий співробітник Ірина Кучеренко розповіла цікаву історію переяславської вязниці

Реакція переяславців на цю пізнавальну розповідь не забарилася. Люди дякували і просили нових історій з минувшини нашого краю

Звільнена з НІЕЗ науковий співробітник Ірина Кучеренко розповіла цікаву історію переяславської вязниці

До речі, це вже не перша історія, якою ділиться із переяславцями лауреат літературної премії ім. Івана Кошелівця, колишня співробітниця НІЕЗ “Переяслав” Ірина Кучеренко. У одному з інтервю нашому виданню про свою колишню роботу вона згадувала так: «МОЯ РОБОТА – «ЦЕ БУЛА ПРОСТО ПІСНЯ»

І дуже прикро, що такого спеціаліста не так давно звільнив з роботи генеральний  директор НІЕЗ “Переяслав” Олексій Лукашевич, який нині сам тимчасово відсторонений від виконання  своїх обовязків у звязку із розслідуванням кримінальної справи щодо придбання історико-культурним заповідником за в рази завищеною ціною приміщення колишнього кафе “Вертеп”