Зарплата голови правління “Укрзалізниці” майже в 400 разів більша за розмір “мінімалки”

Уряд затвердив зарплату в. о. керівника всіх українських “потягів і колій”. Новий суперменеджер — Євген Кравцов — буде отримувати 500 тисяч гривень плюс 714,6 тисячі щомісячної винагороди. Отже загалом понад 1 мільйон 200 тисяч.

Якщо порівняти зарплату нового керівника із мінімальною (3200 гривень), то перша більша в 375 разів! І в 166 (!) разів перевищує середню платню по Україні (у липні — 7339 грн).   — Загалом величина зарплати будь-якого посадовця приватної структури (бізнесмена) прямо залежить від результатів її діяльності, — вважає Олег Пендзин, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу. — Адже, якщо є прибутковий бізнес, якщо людина знайшли своє місце на ринку в умовах реальної ринкової системи й отримує великі гроші, то це її право.

Проте “Укрзалізниця” не приватне комерційне підприємство, а державний монополіст. І це саме стосується “Укравтодору” чи  “Нафтогазу”. І зарплати керівників цих підприємств (державних акціонерних компаній) просто фантастичні. Оскільки вони монополісти,  то їхня дохідна частина формується завдяки  держмонополії. Це несправедливо!

— За розрахунками експертів громадянської платформи “Нова країна”, різниця в зарплаті влади і середньостатистичного жителя в Європі становить від 3 до 6 разів. Зокрема, Ангела Меркель отримує 18 388 євро на місяць, а середня зарплата німця — 3527 євро. Президент Франції отримував 14 916 євро, а пересічний француз — 3797 євро.

У нас зарплата очільника “Укрзалізниці” перевищує зарплату середнього українця у 166 разів…   — Коли ми говоримо про Ангелу Меркель або про будь-якого іншого державного чиновника, то керуємося дещо іншою логікою, ніж коли йдеться про керівника підприємства. Але в нашому випадку ми говоримо про держпідприємство.

З одного боку, керівник “Укрзалізниці” (або “Укрнафтогазу”) не є державним чиновником, а з другого — це працівник, якого найняла держава, і цей топ-менеджер керується перевагами державної монополії. І в цьому проблема. Тому вважаю, що зарплату такого керівника треба порівнювати з зарплатою віце-прем’єра чи прем’єр-міністра.

Отже, ми розуміємо, що важка праця держчиновника, загалом кажучи, має високо винагороджуватися, щоб мінімізувати ризики корупції. Адже в такій роботі завжди наявний момент прийнятт  суб’єктивних рішень, і чиновник, який приймає такі рішення, може завдати збитків бюджету. Тобто людина з високим рівнем відповідальності має отримувати високу зарплату. І в нас є відповідна тарифна сітка.

Проте зарплата керівника державного підприємства повинна бути зіставною із зарплатою державних чиновників відповідного рангу, а не бути в рази більшою.

— Тобто вона б могла бути на рівні зарплати, скажімо, прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, яка в серпні становила майже 36 тисяч гривень?   — Так, приблизно в межах 40 тисяч гривень.

Натомість зарплата керівника “Укрзалізниці”, на мою думку, не відображає реалій українського сьогодення. Вона вища, ніж платня прем’єра, а так не має бути. Відповідальність керівника “Укрзалізниці” менша,  ніж відповідальність голови уряду країни. Тоді з якого дива перший буде отримувати в 30 разів більше?

Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *