Ядерна аварія у Росії чи Казахстані утворила радіоактивну хмару над Європою

Хмара радіоактивного забруднення над Європою протягом останніх тижнів вказує на те, що на ядерній установці в Росії або Казахстані наприкінці вересня сталася аварія, заявив французький інститут ядерної безпеки IRSN.

IRSN у четвер, 9 листопада, виключив можливість аварії на ядерному реакторі, повідомивши, що вона, ймовірно, сталася на об’єкті, де обробляється ядерне паливо, або у центрі радіоактивної медицини. IRSN заявив, що ця подія не вплинула на здоров’я людини чи стан довкілля у Європі, – інформує видання The Guardian.

Французький інститут ядерної безпеки повідомив у своїй заяві, що не зміг точно визначити місце викиду радіоактивних матеріалів, проте на основі погодних умов може зробити висновок, що зона аварії лежить на південь від Уральських гір, між Уралом та Волгою.

Це вказує на Росію або, можливо, на Казахстан, повідомили представники IRSN.

«Російська влада заявила, що нічого не знає про випадок на своїй території», – прокоментував Reuters директор IRSN Жан-Марк Перес. Він додав, що інститут ще не контактував з владою Казахстану.

Представниця міністерства надзвичайних ситуацій Росії заявила, що не може прокоментувати ситуацію. Можливості вийти на зв’язок з владою Казахстану або посольством Казахстану у Москві не було.

Перес зазначив, що в останні тижні IRSN та ряд інших інститутів ядерної безпеки Європи зафіксували високі рівні рутенію 106, радіоактивного нукліда, який є продуктом розщеплення атомів в ядерному реакторові.

За оцінкою IRSN, кількість рутенію 106, що виділилася, коливалася у межах від 100 до 300 тераБекерелей, і що якщо б аварія такого масштабу відбулася у Франції, це вимагало б евакуації людей у радіусі декількох кілометрів від місця аварії.

IRSN виключив аварію у ядерному реакторові, оскільки вона призвела б до забруднення іншими речовинами. Він також виключив аварію супутника, що працює на рутенію, оскільки розслідування дійшло висновку, що жоден супутник, що містить рутеній, не зазнав катастрофи протягом цього періоду часу.

Європейські станції на початку жовтня зафіксували високий рівень рутенію 106 в атмосфері більшості європейських країн. Його рівень поступово став знижуватися 6 жовтня.

IRSN заявив, що концентрація рутенію 106 у повітрі Європи, не мала шкідливих наслідків для здоров’я людей та стану навколишнього середовища.