Вчені: Забруднене повітря викликає велику смертність від коронавірусу
Два окремих дослідження, одне з яких було присвячено США, а інше – Європі, виявили тривожний зв’язок між серйозністю забруднення повітря і ризиком смерті від COVID-19. Знайомтеся з деталями дослідження.
Ці попередні результати можуть допомогти пояснити, чому в деяких районах світу рівень смертності при нинішній пандемії значно вищий, що вказує на ще одну причину необхідності скорочення забруднення повітря у всьому світі.
У першому дослідженні були зібрані дані про якість повітря з 3000 округів США, а також аналіз кожної смерті і підтверджений випадок COVID-19 в США аж до 4 квітня. «Результати цього документа припускають, що тривалий вплив забруднення повітря підвищує уразливість до найбільш серйозних наслідків COVID-19», – йдеться в статті команди.
«Ми виявили статистично значущі докази того, що збільшення на 1 г/м3 при тривалому впливі PM2,5 пов’язано з 15-процентним збільшенням смертності від COVID-19», – додають вони.
PM2,5 відносяться до мікроскопічних твердих частинок, що знаходяться в повітрі діаметром менше 2,5 мікрометрів. Цей тип частинок утворюється в результаті спалювання викопного палива і вже пов’язаний з надмірною частотою передчасної смерті від серцевого нападу, проблем з легенями і раку.
Гарвардська команда встановила, що COVID-19 також може знаходиться прямо вдома в місцях з більш високими рівнями PM2,5. Дослідники врахували чисельність населення, кількість лікарняних ліжок в районі і велику кількість інших соціально-економічних змінних, які могли спотворити результати. Це дослідження було опубліковано геологом Яроном Огненом з Університету Мартіна Лютера в Галле-Віттенберг, Німеччина.
Він виявив, що інший тип забруднення повітря, діоксид азоту, також був пов’язаний з більш високим рівнем смертності від COVID-19. Oген переглянув супутникові дані Sentinel 5P, щоб скласти карту розподілу діоксиду азоту в Європі за місяці, що передували пандемії, і склав графік смертності від COVID-19 в 66 регіонах Іспанії, Італії, Франції та Німеччини.
Діоксид азоту – це газ, який в основному виділяється легковими, вантажними автомобілями, електростанціями і деякими промисловими підприємствами.
«Результати показують, що з 4443 випадків смерті 3487 (78 відсотків) були зафіксовані в п’яти регіонах, розташованих на півночі Італії і в центральній Іспанії. «Ці результати показують, що довгостроковий вплив може бути одним з найбільш важливих факторів смертності, викликаної вірусом COVID-19 в цих регіонах і, можливо, в усьому світі».
Обидва дослідження також мали деякі обмеження. Дослідники з Гарварду визнають, що не врахували наявність медичних ресурсів в показниках смертності через відсутність даних. І дослідження Огена не враховує розподіл за віком.
“Нам знадобляться додаткові дослідження впливу діоксиду азоту та PM2,5, щоб визначити точний взаємозв’язок рівнів забруднення повітря і смертності від COVID-19”, – говорять вчені.