В Росії назріває протест

Заслуга Навального в тому, що він створив інфраструктуру, в якій молоде покоління може пред’являти претензії колективному Путіну

Дата 28 січня для російського політичного календаря 2018 року став набагато важливішою, ніж день виборів 18 березня. 18 березня не станеться нічого: угруповання, що захопило російську держава, рутинно підітреться Конституцією і благословить на черговий термін свого довічного пахана. У підтанцьовці візьмуть участь 5-6 артистів обох статей і одна гідна людина, уражена, на жаль, крайньою формою “електоральної хвороби”.

А ось 28 січня вирішувалося питання, чи збереглася в Росії реальна опозиція, здатна кинути безкомпромісний виклик режиму, який знищує країну. У 2017 році Олексій Навальний продемонстрував, що він єдиний діючий політик в Росії. Він створив живу регіональну структуру прихильників, якою не володіє жодна з партій. За його закликом у березні і червні 2017 року десятки тисяч громадян Росії виходили на вулиці в сотні міст країни. Серед них було багато молодих людей, які раніше не відрізнялися політичною активністю. Одночасні акції в багатьох містах – це теж новий несподіваний феномен, раніше вважалося, що опозиційна активність зосереджена в Москві і в Санкт-Петербурзі. Причому на марші вийшли не якісь адепти культу або члени фан-клубу Навального, а самостійно мислячі люди з дуже правильними політичними актуальними гаслами, найпопулярнішим з яких був “Путін – злодій”. Злодій – слово багатозначне в російській мові, і Путін відповідає йому в багатьох сенсах.

Вперше після подій 2011-2012 років у країні розпочався рух, готовий не догідливо по-собчачому впливати на владу, а валити її. Влада відчула реальну загрозу і звернулася до старих методичок. Довірену світську левицю на ходу перевзули у Клару Цеткін вперемішку з Надією Крупською і запустили містами руським як мати-захисницю принижених і знедолених. Приставлений до неї Станіслав Бєлковський вже в день запуску телепродукту “Собчак-2” проголосив : “Навального більше не існує. Тому що знайшовся політик, сильніший за нього в цій самій ніші. Це Ксенія Анатоліївна Собчак”. Бєлковський занадто розумний, щоб не розуміти: немає ніякої ніші Навального. Є величезний потенціал молодіжного протесту, який наростає по всій країні.

Один з найшанованіших у “ліберальному” середовищі авторитетів зазначив одного разу, звертаючись до ураженого, на його погляд, патерналістською філософією плебсу: “У вас нічого не вкрали. У вас нічого не було”. Чудова фраза в дусі Марії-Антуанетти, яка, звісно ж, увійде в усі підручники історії російської антикримінальної революції кінця 10-х років XXI століття. Дійсно, якщо щось і вкрали, то так, дрібниці – трильйон доларів активів у кремлівських общаках у США. За двадцять років виросло позбавлене майбутнього покоління дітей тих, “у кого нічого не вкрали”. І воно тільки починає пред’являти свій рахунок колективному Путіну. Величезна заслуга Навального як політика в тому, що він створив інфраструктуру, в якій молоде покоління може артикулювати свої надії, сподівання, вимоги.

28 січня рух протесту, координований ФБК, знову голосно заявив, що вибори Путіна несправжні та незаконні, а сам він – нелегітімний президент. По суті, почалася кампанія безстрокової громадянської непокори. Спойлерська операція “Собчак-2” провалилася. А щодо тієї ароматної ніші, в якій, за Бєлковським, як в капусті знайшлася сильний політик Ксенія Анатоліївна Собчак, то ніша ця давно і добре відома. Зупинюся тільки на одній її, майже шекспірівській складовій.

Матушка Ксенії Анатоліївни, сенатор Людмила Борисівна Нарусова, неодноразово в своїх інтерв’ю давала зрозуміти, що Анатолій Собчак помер насильницькою смертю, можливо, був ліквідований спецслужбами. Навіть більше, вона сказала, що знає імена, зберігає їх в якомусь сейфі в Парижі, але деякі з причетних поки що при владі, і тому вона не готова цю інформацію оприлюднити. Ну, одного з тих, хто поки що при владі, ми всі знаємо без усяких паризьких сейфів. У день смерті Анатолія Собчака вищим керівником усіх спецслужб РФ був і всі 18 років з тих пір залишається Володимир Володимирович Путін, той самий, який незаконно обіймає посаду президента Російської Федерації. І в підтанцьовці на черговому “переобранні” якого, наче й не було нічого, бере участь дочка загиблого.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *