Уряд схвалив законопроєкт про регулювання нестандартних форм трудових відносин
Кабінет Міністрів, який придумав “7 ознак прихованого працевлаштування”, за якими зможе нараховувати ФОПам нові податки, пропонує Верховній Раді ввести нову форму трудового договору – трудовий договір з нефіксованим робочим часом. Про схвалення відповідного законопроєкту урядом говориться в повідомленні Міністерства розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства, передають Українські Новини.
“Уряд схвалив законопроєкт про регулювання нестандартних форм трудових відносин. Відповідний проєкт закону був схвалений сьогодні, 24 лютого, на черговому засіданні уряду”, – йдеться в ньому.
Згідно з повідомленням, документом передбачається законодавче врегулювання взаємовідносин працівників і роботодавців у разі, коли неможливо заздалегідь визначити види, обсяги та періоди виконання тієї чи іншої роботи, зокрема роботи фрилансерів.
“Зараз оформлення роботи в подібних випадках відбувається в основному за цивільноправовими договорами, а особи, які виконують такі роботи, позбавлені права і гарантій, встановлених законодавством про працю. Зокрема, запропонований законопроєкт створює зручний механізм легалізації праці фрілансерів, що сприятиме посиленню їх соціально-трудового захисту і збереже мобільність працівників. Текст законопроєкту розроблявся Мінекономіки в тісній взаємодії з роботодавцями та профспілками, що забезпечило баланс інтересів усіх зацікавлених сторін”, – зазначив заступник міністра з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Ігор Дядюра.
Згідно з повідомленням, документом пропонується введення нової особливої форми трудового договору – трудового договору з нефіксованим робочим часом.
Згідно з умовами такого договору, його сторони, за домовленістю, можуть визначати необхідність і час залучення працівника до роботи, її обсяг і режим виконання.
При цьому оплата праці відбувається виключно за той час, коли робота фактично виконується.
“Водночас працівник, який працює за трудовим договором з нефіксованим робочим часом, зможе більш вільно планувати свою роботу, не прив’язуючись до одного роботодавця і робочим графіком підприємства, планувати свою діяльність в залежності від поставлених йому завдань. Важливо, що працівник отримає всі права і гарантії, передбачені законодавством про працю, в тому числі щодо належного режиму роботи, часу відпочинку, порядку прийняття на роботу і звільнення з неї, виплати заробітної плати. Крім того, законопроєктом передбачено гарантована мінімальна кількість оплачуваних годин на місяць”, – йдеться в повідомленні.