Україна спробувала повернути незаконно відібрану РФ бурову платформу
За кілька десятків кілометрів від українського берега військовий корабель РФ літає навколо вкрадених українських об’єктів. За піратськими законами діють російські військові в морській акваторії. Лише за кілька десятків кілометрів від українського берега військовий корабель Росії зухвало кружляє навколо вкрадених українських об’єктів.
Говориться про так звані “вишки Бойка” – газодобувні платформи, які росіяни привласнили собі під час окупації Криму. За міжнародними законами, такі дії можна трактувати як “збройну агресію”. На цей раз в поєдинку з Росією за вкрадене майно Україна використовувала незвичайний хід. Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.Тимждень.
Одеське газове родовище знаходиться на материковому шельфі. Сама назва вказує – родовище ближче до Одеси, ніж до Криму. “Вони крадуть, це економічна зона України. До Криму – 184 км, до материкової України – 80 кілометрів”, – говорить голова правління ДАТ “Чорноморнафтогаз” Світлана Нєжнова. Але газ тут качає не Україна, а Росія. Нахабство агресора неймовірне: український газ з українського родовища крадуть за допомогою вкраденого українського майна і продають на вкраденому в України півострові Крим.
“З Одеського родовища вони викачали три мільярди кубометрів”, – говорить Нєжнова.
Посеред моря платформа світиться як новорічна ялинка. І як тільки там помітили український сторожовик, світло відразу вимкнули. На вкраденій вишці переполох, це чутно з радіоперехоплення. У розмовах вживають слово “азимут”, яке моряки не вживають. Тому є підозри, що на платформі військові.
На борту платформи морські прикордонники бачать напис “Крим-1”. Але автоматична ідентифікаційна система бурової вишки видає зовсім іншу назву. Під фальшивим назвою ніщо інше, як українська платформа. Під назвою “Крим-1” ховається бурова установка “Україна”. Новітня, найдосконаліша і найдорожча з двох “вишок Бойка”. Найбільша з чотирьох платформ, за допомогою яких росіяни крадуть газ з українського родовища, де є 22 млрд кубометрів газу, три з яких Росія вже вкрала.
Екіпаж розмірковує, чи можна висадити слідчих і допитати людей на платформі. До цього готова і штурмова група. Приховати людей зі зброєю росіянам не вдається. Потужна оптика розвідників бачить озброєних людей на платформі.
“Озброєні люди не дають можливість підійти ближче, ніж на відстань пострілів, висадитися і провести опитування”, – говорить перший заступник начальника штабу ОЗМО Ігор Запьянцев. “На вишках є невідомі озброєні особи, правовий статус яких для мене є незрозумілим”, – говорить начальник відділу військової прокуратури Північного регіону Едуард Плешко.
Хто господарює на українських вишках, добре видно на фото, які виклали в соцмережах бійці 25-го окремого полку спецпризначення Головного розвідуправління російського генштабу. На фото один з них зухвало позує на вкраденій у України власності.
Українська сторона уникає загострення. Допит вирішують проводити дистанційно. Платформа мовчить. Але ось замість відповіді з’являється військовий корабель. Ворог починає грати мускулами. На підтримку вислали корабель з ракетним озброєнням на борту. Його позивний – “Бугель 868”. Це російський військовий корабель Чорноморського флоту, назва “Допитливий”. Він пробує перетнути курс українського корабля. Це не просто небезпечний маневр. “Допитливий” грубо порушує міжнародні правила судноплавства і підпливає занадто близько. Свій вкрай ворожий агресивний маневр росіяни намагаються пояснити раптовим виходом з ладу рульового обладнання. Довести, що росіяни брешуть, на такій відстані неможливо.
Якщо в теорії уявити собі морський поєдинок між таким кораблем, як “Допитливий”, і в два рази меншим українцем “Григорієм Куропьятніковим”, перевага буде за росіянином. Але це тільки на перший погляд.
“У своїх маневрах ми були лідерами, і він не очікував такого підходу від нас. Все залежить від першого пострілу, а він був за нами”, – говорить командир артилерійської і мінноторпедной БЧ Олександр Кіглюк.
На борту українського корабля, крім артилерійської зброї, є не менш потужна. Юридичне. Його вдалося застосувати “на повну”. Прокурорський десант, хоч і не висадився на платформу, але зафіксував грубі порушення міжнародного права. Зокрема, вкрадені платформи працюють на українському шельфі з фальшивими назвами; незаконний видобуток українського газу незаконний видобуток українського газу прикривають російські військові кораблі; на “вишки Бойка” – позиції російських спецназівців, які поводяться, як пірати.
“Встановлено прихований характер їх діяльності, маскування, за наказом їх керівника”, – розповідає начальник відділу військової прокуратури Південного регіону України Едуард Плешко.
Документи не завдають удар негайно. І, як відомо, вони не горять. Рано чи пізно паперу потраплять в міжнародний арбітраж і Росію змусять заплатити сповна.
“Може бути прийнято рішення про арешт майна Російської Федерації, який перебуває за кордоном”, – пояснює голова правління ДАТ “Чорноморнафтогаз” Світлана Нежнова.