Іванківську ТЕС підозрюють у спалюванні радіоактивної деревини

Іванківську ТЕС підозрюють у спалюванні радіоактивної деревини

Нацполіція Київської області розпочала кримінальне провадження щодо діяльності Іванківської теплоелектростанції. Підприємство підозрюють у закупівлі та спалюванні радіоактивної деревини із Чорнобильської Зони. Жителі Іванківщини стверджують, що вже давно страждають через викиди станції та постійний гуркіт і неодноразово просили допомоги в області, екологів та поліції. Поки ведеться слідство, місцева влада наполягає — якщо провину ТЕС доведуть, таке підприємство у їхньому районі має бути ліквідовано.

Кримінальне провадження

17 квітня поліція Київської області розпочала кримінальне провадження щодо закупівлі та спалювання Іванківською теплоелектростанцією радіоактивної деревини із Чорнобильської зони. Про це пише KV.

“До поліції надійшла інформація про те, що одне з товариств Іванківського району закуповує деревину із Чорнобильської зони, яка за забрудненням радіонуклідами перевищує встановлені норми. У подальшому ця сировина використовується на теплоелектростанції як паливо. Працівники слідчого управління поліції Київщини відкрили кримінальне провадження за ч. 1 ст. 241 (Забруднення атмосферного повітря) Кримінального кодексу України”, — повідомлялося раніше  із посиланням на прес-службу Нацполіції в Київській області.

За попередньою інформацією, посадових осіб Іванківської теплоелектростанції можуть притягнути до відповідальності через порушення законів “Про відходи”, “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення”, “Про охорону навколишнього природного середовища”.

Іванківську ТЕС підозрюють у спалюванні радіоактивної деревини

Іванківську ТЕС підозрюють у спалюванні радіоактивної деревини

Правоохоронці вилучили зразки сировини, промислових відходів та ґрунту, за якими наразі проводиться експертиза, також триває слідство.

Скарги мешканців

Як зазначила народний депутат Ольга Василевська-Смаглюк (“Слуга народу”, 96 округ), місцеві жителі Іванківщини звернулися до неї зі скаргами через можливий вплив діяльності теплоелектростанції на екологію району.

“Місцеві жителі поскаржились, що із ТЕС йде чорний дим, а на городи осідає радіоактивний попіл. Вони запідозрили, що там спалюють деревину із Чорнобильської зони. Я звернулась до поліції, вони виїхали на місце, провели слідчі дії. Уперше за багато років туди приїхала поліція. Були екологи, які вилучили проби грунту, повітря. Відкрито кримінальне провадження. Жодної інформації поки немає, я думаю, правоохоронцям потрібно дати ще час. ТЕС поки працює, але коли я приїжджаю на округ, чорного диму немає. Лише пара, або взагалі нічого”, — каже вона.

За словами депутата Іванківської райради Олега Берегового, починаючи із 2012 року, коли в Іванкові з’явилася ця станція, жителі виступають проти її діяльності.

“Також є питання щодо законності її розміщення. Коли селищна рада приймала відповідне рішення, під будівлею був мітинг. Акції протесту відбувались і пізніше, активісти перекривали дороги проти роботи ТЕС, звертались до поліції. Ніхто не реагував. Там багато порушень — не встановлений спеціальний фільтр, жодної звукоізоляції. Мешканці скаржаться, що вночі неможливо спати, через шум з’явилася нервозність. Чорна копоть, дим, піднімається в повітря. Відсоток онкологічних захворювань у районі зріс після відкриття ТЕС. Нам вдалось відслідкувати, що зола від використання радіоактивної деревини відправляється в Бородянський чи Макарівський район аграріям на добриво в поля. Мабуть, продавали. Хоча її мають утилізувати у спеціальний спосіб”, — зазначив він.

Депутат Київоблради, член екологічної комісії Максим Запаскін розповів KV, що з погляду логістики електричній станцій найбільш зручно використовувати деревину із Чорнобильської Зони.

“Раніше ми звертались до Держекоінспекції, департаменту екології КОДА, щоб там провели перевірки. Конкретних результатів ми не отримали. Беззаперечних фактів для звернення в правоохоронні органи в нас не було. Ліса поряд зі станцією екологічно небезпечні, деревина там із високим радіологічним вмістом. Але логістично ТЕС це зручно й деревини там вистачає. Відповідно, коли це спалюється, радіоактивні частини нікуди не зникають, вони із попелом потрапляють в атмосферу і збільшується забруднення територій. Звісно, порівнюючи із пожежами в Чорнобильській зоні, це не так суттєво. Але все рівно це небезпечно, насамперед для місцевих жителів. Якби в Поліському та Іванківському районі почали втілювати проєкт вирощування екологічної верби, це б вирішило проблему. При вирощуванні вона забирає таку кількість CO2 з атмосфери, яку повертає при спалюванні. Це екологічно, але я не чув, щоби хтось цим займався”, — каже він.

Районна рада

Як розповів у коментарі KV голова Іванківської районної ради Валерій Потієнко, поки триває слідство, робити висновки щодо діяльності ТЕС зарано.

“Наскільки мені відомо, слідство наразі триває. Уся інформація, яка є в мережі — на рівні чуток. Поки офіційно не доведено, що ТЕС спалювала радіоактивну деревину. Я спілкувався зі слідчим, але подробиць поки що не розкривають. Обіцяють 26 травня надати інформацію. Раніше на станції вже проводились дослідження, нашим районним депутатам вдалось отримати золу і віддати на експертизу. Тоді було перевищення радіації. Але далі Фейсбуку ситуація не зрушилась”, — говорить він.

За його словами, якщо правоохоронці виявлять порушення на станції, вона має припинити діяльність.

“Я зацікавлений у тому, аби жителі знали правду, це не таємна інформація. Якщо на ТЕС спалюють радіоактивну деревину, її потрібно зачинити, вони не будуть травити наших людей. Ніякі податки та 150 робочих місць не варті здоров’я жителів. Якщо там використовується сировина, яка відповідає нормам, нехай працюють”, — закінчив він.

Поспілкуватись із представниками Іванківської ТЕС KV не вдалося. Варто зазначити, що станом на 21 травня повідомлення прес-служби Поліції у Київській області щодо відкриття кримінального провадження проти Іванківської ТЕС було видалено. 

Нагадаємо, як раніше писала KV, з 2011 року жителі Іванківського району борються за закриття місцевої теплоелектростанції “ЕкоТЕС”. За їхніми словами, тут нібито спалюють деревину з Чорнобиля, а радіоактивну золу розвозять по всій Київщині. У районі побоюються, що якщо об’єкт не закриють, у довколишніх селах та Іванкові люди можуть взятися за зброю й почати особисто зводити рахунки з владою й олігархами.