Українці втратять майже 1 млрд гривень через те, що «зелений» тариф не знижується

Як йдеться на Урядовому порталі, подальша затримка розгляду урядового законопроекту «Про удосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії» №3658 призведе до того, що високі «зелені» тарифи і далі лишатимуться чинними, а борги перед виробниками з ВДЕ – зростатимуть.

Через місячну затримку з прийняттям законопроекту споживачі вже будуть вимушені переплатити по завищеному «зеленому» тарифу більше ніж 900 млн грн. «Через неприйняття закону високі «зелені» тарифи досі діють, тому борг перед виробниками ВДЕ зростає щодня. Місяць затримки із прийняттям закону призведе до того, що споживачі вже будуть вимушені переплатити по завищеному «зеленому» тарифу більше ніж 900 млн грн», – заявила Ольга Буславець.

Міненерго закликає народних депутатів України терміново розглянути та прийняти проект Закону № 3658 з урахуванням вимог Меморандуму та усіх запропонованих Міністерством пропозицій щодо удосконалення аукціонної моделі підтримки.

Нагадаємо, положення урядового законопроекту № 3658, який визнано Президентом України як невідкладний, реалізують компромісні домовленості з інвесторами в галузь ВДЕ відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння, що був укладений Урядом в результаті тривалих та складних переговорів.

Прийняття законопроекту у запропонованій Міненерго редакції дозволить знизити «зелені» тарифи та зменшити, таким чином, обсяг виплат на близько 6,4 млрд грн щороку, посилити відповідальність за створені небаланси, удосконалити аукціонну модель підтримки, зробивши її більш гнучкою, адаптивною та ефективною.

Відповідно до досягнутих Міненерго домовленостей, законопроект не передбачає подовження строку дії «зеленого» тарифу, що у підсумку призведе до зменшення загального обсягу виплат на понад два мільярди євро.

Законопроект не накладає додаткових зобов’язань на державу чи споживачів, адже відповідальність зі сторони держави фактично полягатиме у належному виконанні чинного законодавства, зокрема – вчасній оплаті за вироблену «зелену» електроенергію, погашенні накопиченої заборгованості, незмінності подальших умов підтримки.

У 2020 році в Україні стали будувати менше об’єктів «зеленої» енергетики

Оскільки проект Закону № 3658 реалізує положення укладеного Меморандуму в частині добровільної реструктуризації, зниження на пропонованих умовах «зеленого» тарифу не матиме значного негативного впливу на інвестиційний клімат та міжнародний імідж України. Таким чином, державою буде досягнута мета щодо зниження фінансового навантаження на ринок електричної енергії та, водночас, зменшено ризик судових позовів і арбітражів.